سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۵/۱۷ - ۱۴ : ۹ شماره: 15164
يک کارشناس مطرح کرد: کارت‌هاي بانکي ايمن نيستند
يک کارشناس با مطمئن توصيف کردن سيستم بانکداري الکترونيکي در کشور تنها خلا امنيتي در اين مورد را استفاده از کارت‌هاي بانکي مغناطيسي در کشور دانست.

وايمکس نيوز- محمد آجداني - کارشناس حوزه بانکداري الکترونيک با بيان اين که فناوري‌هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطاتي حوزه کسب و کارها را به طور اساسي متحول کرده است، گفت: بانکداري يکي از حوزه‌هايي است که در استفاده از فناوري‌هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطاتي پيشرو بوده است. بانکداري نوين به سمت متمرکز سازي پايگاه‌هاي داده‌اي حرکت مي‌کند. قبلا بايد براي انجام عمليات‌هاي بانکي حتما بايد به همان شعبه‌اي که در آن حساب باز کرده بوديم، مراجعه مي‌کردم اما حالا همه شبعه‌هاي بانکي داراي پايگاه اطلاعاتي واحدي هستند که محدوديت شعبه‌اي را حل کرده است.

وي  با بيان اين که در حوزه بانکداري الکترونيکي از بقيه کشورهاي توسعه يافته دنيا عقب افتادگي نداريم، تصريح کرد: امروزه در استفاده از خدمات دستگاه‌هاي خودپرداز، اينترنت بانک، موبايل بانک، دستگاه‌هاي POS و ساير عمليات‌هاي بانکي الکترونيکي در سطح خوبي هستيم، اما اگر بخواهيم در سطح فرهنگي خودمان را با بقيه کشورهاي توسعه يافته مقايسه کنيم، واقعيت اين است که بسياري از شهروندان ما با فناوري‌هاي نوين در حوزه بانکداري هنوز به طور کامل آشنايي ندارند.

اين کارشناس حوزه بانکداري الکترونيک در ادامه درباره بحث کارمزد خدمات بانکي نيز اظهار کرد: در ايران بانک‌ها از طريق سود تسهيلات مبادلات پولي هزينه انجام خدمات بانکي را تامين مي‌کنند، در حالي که در واقع بايد اين هزينه‌ها توسط مشتريان اين خدمات و پذيرنده‌هاي آن تقبل شود. اين شرايط باعث مي‌شود تا بانک‌ها هزينه زيادي را بابت ارائه‌ي خدمات الکترونيکي به مشتريان خود پرداخت کنند و در عوض اين هزينه را از محل ارائه تسهيلات خود به مشتريان تامين کنند.

آجداني يکي از مزيت‌هاي گسترش خدمات بانکداري الکترونيکي در کشور را کاهش هزينه بانک‌ها در حوزه ساختمان سازي يا جذب نيروي انساني دانست و افزود: برخي بانک‌ها در دنيا اساسا محلي به نام شعبه بانک ندارند و همه تبادلات و خدمات خود را به صورت الکترونيکي به مشتريان ارائه مي‌دهند. در ايران اما يکي از موانع عمده تحقق بانکداري الکترونيکي مساله‌ي احراز هويت يا امضاي الکترونيکي است که باعث مي‌شود تا لزوم مراجعه مشتريان به محل بانک‌ها ادامه پيدا کند.

اين کارشناس حوزه بانکداري الکترونيک در ادامه وضعيت بانکداري الکترونيک در کشور را مطمئن توصيف کرد و گفت: در زمينه تبادلات مالي الکترونيکي از امتي خوبي برخورداريم. تنها خلا امنيتي در حوزه بانکداري الکترونيکي استفاده از کارت‌هاي بانکي مغناطيسي است که به راحتي مي‌توان اطلاعات آن را از طريق نصب دستگاهي کوچک در کنار دستگاه‌هاي کارت خوان کپي کرد. در اين زمينه مشتريان بايد نسبت به ورود رمز کارت توسط خود اصرار داشته باشند.

وي در پايان استفاده از کارت‌هاي جديد تراشه دار را به جاي کارت‌هاي مغناطيسي ضروري دانست و گفت: بانک مرکزي به عنوان مرجع سياست گذاري‌هاي کلان در کشور بايد دستور تعويض کارت‌هاي بانکي مغناطيسي را با کارت‌هاي بانکي تراشه دار صادر کند تا بانک‌ها نيز به تبع آن اقدام به تعويض کارت‌هاي بانکي خود کنند.

بانکداري الکترونيکي نخستين بار در سال 1918 در بانک‌هاي «فدرال رزرو» آمريکا و از طريق تلگراف مورد استفاده قرار گرفت، اين مجموعه بانک‌ها عمليات پرداخت و انتقال را از راه دور و از طريق تلگراف انجام مي‌دادند. در حدود 20 سال بعد نيز نخستين دستگاه‌هاي خودپرداز پول در بانک «کميکال» در شهر نيويورک مورد استفاده قرار گرفت که به صورت آفلاين به ارائه‌ي خدمات مي‌پرداخت. اما در حال حاضر مفهوم بانکداري الکترونيک بسيار پيچيده تر از قبل شده است. امروزه بانکداري الکترونيکي قادر به ارائه‌ي تقريبا همه خدمات مربوط به امور مالي در بانک‌ها بدون نياز به حضور فيزيکي يا زماني بانک است.

کارت‌هاي رايج براي انجام خدمات بانکي در کشور کارت‌هاي مغناطيسي است. اين کارت‌ها داراي يک نوار مشکي رنگ بر روي خود هستند که اطلاعات حساب بانکي فرد را در خود دارد که اين نوار به گفته کارشناسان قابل کپي شدن و در نتيجه هک شدن است. اکنون و با پيشرفت‌هاي تکنولوژيکي در حوزه فناوري اطلاعات ضرورت استفاده از کارت‌هاي بانکي با فناوري‌هاي نوين تراشه‌اي براي جلوگيري از کپي شدن اطلاعات کاربران بيشتر از گذشته احساس مي‌شود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15164
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي