سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۱۳ : ۳۳ شماره: 15492
چگونه همزمان از قدرت چند رايانه استفاده کنيم
يک مدرس دانشگاه با تشريح يکي از آخرين تکنيک‌هاي روز حوزه فناوري اطلاعات توضيح داد که چگونه مي‌توان از قدرت پردازشي چند رايانه به صورت همزمان براي انجام عمليات‌هاي کامپيوتري خود استفاده کرد.

وايمکس نيوز- امير محمدزاده لاجوردي - کارشناس فناوري اطلاعات و مدرس دانشگاه صنعتي شريف - با بيان اين که رايانش ابري مي‌تواند شامل پردازش يا ذخيره داده‌ها باشد، اظهار کرد: فضاي ابري در واقع يک شبکه عظيم پردازشي در فضاي اينترنتي است که کسي نمي‌داند حجم آن چقدر وسيع است. کاربران مي‌توانند پروژه‌هاي پردازشي سطح بالاي خود را به اين فضا ارائه و نتيجه آن را اينترنتي دريافت کنند.

وي با ذکر تاريخچه‌اي از رايانش ابري گفت: اساس رايانش ابري بر مفهوم اينترنت و دسترسي از راه دور استوار است که از اين طريق از ظرفيت هزاران کامپيوتر بزرگ و کوچک استفاده مي‌کنند. رايانش ابري از منظر سرويس‌ها و خدمات و زيرساخت طراحي فضاي ابري امکانات گسترده‌اي را در اختيار کاربران قرار مي‌دهد.

اين کارشناس ارائه خدماتي مانند ايميل و جي ميل را مبتني بر استفاده از سيستم‌هاي رايانش ابري توصيف کرد و تاکيد کرد: رايانش ابري به ما امکان آپلود فايل‌ها در ايميل را مي‌دهد. متداول‌ترين خدمت فضاي ابري به کاربران پردازش نرم افزارها در فضاي مجازي به عنوان سرويس است.

لاجوردي با بيان ديگر خدمات فناوري رايانش ابري به کاربران در فضاي مجازي ادامه داد: کاربرد ديگر اين تکنولوژي پردازش عمليات‌هاي سنگين در فضاي مجازي است. فضاي ابري به عنوان هماهنگ کننده پردازشگرهاي مختلف به عنوان يک سخت افزار بزرگ عمل مي‌کند. سايت آمازون بخشي را به استفاده کاربراني که نيازمند استفاده از قدرت پردازش بالاتري هستند اختصاص داده است که کاربران مي‌توانند سرور خود را به آن سيستم وصل و از قدرت پردازشي عظيمي استفاده کنند. کاربران مي‌توانند با مراجعه به سايت آمازون و رزرو وقت در قسمت رايانش ابري فعاليتهاي پردازشي سنگين خود را با استفاده از قدرت چندين رايانه وصل شده به شبکه ابري انجام دهند.

وي افزود: استفاده از فضاي ابري مي‌تواند به کاهش هزينه‌ها و افزايش سرعت در فضاي مجازي شود. علاوه بر اين در اين فناوري کاربران استقلال فضا دارند به اين صورت که نياز به جمع آوري پيکره‌هاي مختلف پردازش به صورت فيزيکي ندارند. همچنين مي‌توان مقياس پذيري بيشتري را در اين سرويس انجام داد، به اين صورت که کاربر مي‌تواند دستگاه‌هاي ديگري را نيز به اين سرويس اضافه کند.

اين مدرس دانشگاه حوزه رايانش ابري با اشاره به مباحث امنيتي در استفاده از فضاي رايانش ابري گفت: کساني که معتقد به امنيت بيشتر در فضاي ابري هستند اعتقاد دارند که وقتي همه اطلاعات در يک فضا جمع آوري مي‌شود امکان کنترل بيشتري هم روي آنها وجود دارد. از سويي ديگر مخالفان مي‌گويند که در اين فضا به دليل سيال بودن و قابليت دسترسي از دستگاه‌هاي مختلف امکان هک و نفوذ بالا است.

لاجوردي با اشاره به مشکلات نگهداري اطلاعات در فضاي ابري بيان کرد: در فضاي رايانش ابري همچنين ممکن است اطلاعات کاربران به دلايل مختلف از جمله تخريب زيرساخت‌هاي ابري به واسطه سيل يا طوفان از بين برود يا امکان برقراري ارتباط با آن اطلاعات به دليل قطع شدن اينترنت فراهم نشود.

وي با اشاره به احتمال دسترسي و هک اطلاعات از طريق عوامل ديگري غير از صاحبان اصلي اطلاعات مطرح کرد: در مورد اطلاعات حساس مي‌توان با رمزگذاري اين اطلاعات از خوانده شدن آن توسط هکرها جلوگيري کرد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15492
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي