سرویس دولت الکترونيک ۱۳۹۶/۶/۲۵ - ۲۲ : ۳۷ شماره: 15494
کاغذبازي‌هاي اداري در کشور حذف مي‌شود؟
با سامانه کارپوشه ملي ايرانيان، شهروندان صاحب يک صفحه مجازي و يک رمز کاربري اختصاصي مي‌شوند که مي‌توانند از آن طريق به ارسال درخواست‌هاي اداري خود به صورت آنلاين بپردازند و انجام امور اداري خود را از همين طريق پيگيري کنند.

وايمکس نيوز- سامانه کارپوشه ملي ايرانيان در راستاي دسترسي آزاد به اطلاعات ايجاد شد به اين صورت که براي هر شخص ايراني طبق قانون دسترسي آزاد به اطلاعات، کارپوشه‌اي ايجاد شده که مردم در آن ثبت‌نام  کرده و سپس به کارپوشه خود دسترسي پيدا مي‌کنند. مصوبه اجراي کارپوشه در جلسه شوراي اجرايي سازمان فناوري اطلاعات تصويب شده است.

بنا بر اعلام، اين مصوبه فراهم‌کننده زمينه تحقق ايجاد يک بستر امن، منحصر به فرد و قابل اعتماد براي مبادلات کاغذي اسناد ميان مردم و دولت اعلام شده و به گفته مسئولان، در اين طرح، بستري فراهم مي‌شود تا در فاز اول، دستگاه‌هاي اجرايي بتوانند در کارپوشه هر فرد ايراني، بازخوردهاي دولت از اطلاعات، اسناد، مدارک و همچنين خروجي فعاليت‌ها را ارسال کنند. همچنين مردم مي‌توانند از کارپوشه خود، نتيجه خدماتي را که مي‌خواهند از دستگاه‌ها بگيرند شامل مجوزها، اسناد، مدارک و پيگيري آن‌ها را انجام دهند.

اما سامانه کارپوشه ملي ايرانيان با همکاري مشترک سازمان فناوري اطلاعات ايران، شرکت پست جمهوري اسلامي ايران و دستگاه‌هاي اجرايي و نهادهاي عمومي طراحي در مرداد ماه سال جاري (1396) با حضور محمود واعظي - وزير سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات - در مرکز تجزيه و مبادلات شرکت پست پياده سازي و مورد بهره برداري قرار گرفت.

بنا بر اعلام سازمان فناوري اطلاعات، در اين سامانه هر يک از مردم و کسب و کارها داراي کار پوشه‌اي الکترونيکي تحت عنوان ايران پوشه بوده و همه اقلام تحويل گرفتني الکترونيکي خود شامل اعلان ها و ابلاغيه‌هاي دولتي و مکاتبات از تمام دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي عمومي را به صورت يکپارچه و اختصاصي دريافت کرده و از هرجايي بدان دسترسي خواهند داشت.

از ويژگي‌هاي برجسته اين بستر مي توان به کاهش مراجعه حضوري مردم به دستگاه‌هاي اجرايي، نهادهاي عمومي، تسريع در پاسخگويي به ارباب رجوع و تجميع تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي عمومي به اشخاص در سامانه اي واحد اشاره کرد. همينطور اين بستر صرفه جويي  زيادي را از طريق حذف هزينه‌هاي سربار دستگاه‌ها جهت ارسال اعلان و ابلاغيه‌ها موجب مي‌شود. همچنين کاهش ترافيک تبادل و گردش اطلاعات مورد نياز از شبکه داخلي دستگاه‌ها و نهادهاي عمومي و کاهش هزينه‌هاي کلي جامعه از ديگر مزاياي بلند مدت اجراي اين طرح خواهد بود.

محمود واعظي - وزير اسبق ارتباطات و فناوري اطلاعات - در مراسم افتتاحيه کارپوشه ملي ايرانيان با بيان اين که اين روزها شاهد تحولات خوبي درباره شبکه ملي اطلاعات و دولت الکترونيک بوده‌ايم، گفته بود: مردم به وزارت ارتباطات اعتماد کرده‌اند و موضوعاتي که در گذشته درباره شبکه ملي اطلاعات وجود داشت را باور نکردند. اکنون آنچه در برنامه چهارم و پنجم توسعه و فرمايش مقام معظم رهبري به شوراي عالي فضاي مجازي تاکيد شده بود، با همکاري همه بخش‌ها و مسووليت سازمان فناوري اطلاعات در سه فاز عملي شده است.

در همين حوزه رضا باقري اصل - معاون دولت الکترونيک سازمان فناوري اطلاعات - در گفت‌وگو با ايسنا، کارپوشه ملي ايرانيان را در راستاي دسترسي آزاد به اطلاعات توصيف کرده و گفته بود: براي هر شخص ايراني طبق قانون دسترسي آزاد به اطلاعات کارپوشه ايجاد کرديم و پايلوت‌هايش را با چند دستگاه اجرا مي‌کنيم. پس از تکميل فرآيندها، اعلام عمومي خواهيم کرد. مردم نيز ثبت‌نام  کرده و سپس به کارپوشه خود دسترسي پيدا مي‌کنند. مصوبه کارپوشه در جلسه شوراي اجرايي سازمان فناوري اطلاعات تصويب شده است.

پيش‌تر نيز نصراللـه جهانگرد -رئيس سازمان فناوري اطلاعات- در جلسه شوراي اجرايي سازمان فناوري اطلاعات درباره تصويب دستورالعمل کارپوشه ايرانيان گفته بود: اين مصوبه فراهم‌کننده زمينه تحقق ايجاد يک بستر امن و يکتا و قابل اعتماد براي مبادلات کاغذي اسناد ميان مردم و دولت است.

به گفته جهانگرد، در اين طرح که بر مبناي قانون دسترسي آزاد به اطلاعات و آيين‌نامه‌هاي اجرايي آن ايجاد شده است، بستري فراهم مي‌شود تا در فاز اول، دستگاه‌هاي اجرايي بتوانند در کارپوشه هر فرد ايراني، بازخوردهاي دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنين خروجي فعاليت‌ها را ارسال کنند. همچنين مردم مي‌توانند از کارپوشه خود، نتيجه خدماتي را که مي‌خواهند از دستگاه‌ها بگيرند، شامل مجوزها، اسناد، مدارک و پيگيري آن‌ها را انجام دهند.

او گفته اعضاي کميسيون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات، اقدامات مربوط به پيگيري اين درخواست را انجام مي‌دهند و از دستگاه مي‌خواهند اطلاعات را وارد کند. بدين ترتيب يا در کارپوشه اطلاعات به شما داده مي‌شود و يا به صورت فيزيکي پاسخ خود را دريافت مي‌کنيد.

سامانه کارپوشه ملي ايرانيان سامانه‌اي است که در آن هر فرد ايراني اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي پس از احراز هويت، کارپوشه‌اي اختصاصي، منحصر به خود، ايمن و قابل استناد به نام "ايران پوشه" را جهت دريافت بي‌واسطه خروجي خدمات الکترونيکي مورد تقاضاي خود از دولت و نهادهاي عمومي در قالب اعلان‌ها و ابلاغيه‌ها دريافت مي‌کند.

اين سامانه به ارائه خدمات به مخاطبان خود در انواع شهروندان، کسب‌وکارها و ديگر دستگاه‌هاي دولتي اعم از حقيقي يا حقوقي و در سطوح ملي، منطقه‌اي، استاني، شهري و روستايي مي‌پردازد. اين سامانه به ارائه خدمات در رويدادهاي مرتبط با تولد يا وفات، آموزش، سلامت، ماليات، کسب‌وکار، تامين اجتماعي، ثبت مالکيت، تاسيسات شهري، بيمه، ازدواج، بازنشستگي، مدارک و گواهينامه‌ها مي‌پردازد.

اساسي‌ترين خدمت اين فناوري اطلاعاتي جديد اين است که از مراجعه حضوري شهروندان به ادارات جلوگيري مي‌کند به طوريکه مردم تنها براي احراز هويت خود يا اصالت مدارکشان به سازمان‌ها مراجعه مي‌کنند. کارپوشه ملي ايرانيان در راستاي دولت الکترونيک تعريف شده که در بلند مدت موجب کاهش هزينه‌هاي اداري و يا پرسنلي کشور خواهد شد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15494
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي