سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۷ : ۱۲ شماره: 15666
نکات امنيتي ارسال رزومه آنلاين
اين روزها که جوانان بسياري در راستاي يافتن شغل و يا استخدام در يک شرکت، به ارسال رزومه شخصي و کاري خود به صاحبان مشاغل اقدام مي‌کنند، بايد به نکات امنيتي آن نيز توجه ويژه‌اي داشته باشند.

وايمکس نيوز- شايد براي کاربران اينترنتي و شهروندان بسياري تابحال پيش آمده باشد که از شغل خود ناراضي بوده و يا پس از اتمام دوران تحصيل بدنبال يک شغل جديد هستند تا بتوانند در آن به ترقي و پيشرفت دست يابند. ما در اين گزارش قصد داريم نکاتي را براي آن دسته از افرادي که بدنبال استخدام و يافتن شغل هستند، بيان کنيم که مي تواند از هرگونه مشکل امنيتي و لو رفتن اطلاعات  شخصي و خصوصي آنها جلوگيري به عمل بياورند.

رزومه چيست؟

به يک فايل که به صورت PDF يا word نوشته و تايپ شده باشد و حاوي اطلاعات شخصي و شغلي شما باشد، رزومه و يا CV گفته مي شود.

به طور قطع همه آن افرادي که يک روز بدنبال يافتن شغل بوده‌اند، لااقل يک بار هم که شده مجبور بوده‌اند يک رزومه کاري موفق به کارفرماي مورد نظر ارسال کنند تا بدين وسيله نظر آنها را براي استخدام و گزينش بيشتر جلب کنند. اطلاعاتي که بايد در هر رزومه موفق و کارآمد درج شود، بايد حاوي اطلاعات شخصي و شغلي، مدارک تحصيلي ، علايق و سوابق حرفه اي  و مهارت هاي شخص جوياي کار باشد.

هم اکنون اين سوال در ذهن بسياري پيش مي آيد که چطور مي توان به شرکت و يا کارفرمايي که هيچ شناختي نسبت به آن نداريم، اعتماد کرده و اطلاعات دقيق و شخصي خود را در اختيارشان قرار دهيم؟ و آيا ارسال ايميلي که حاوي رزومه ما هست، مي تواند در آينده به يک مشکل امنيتي براي ما تبديل شود؟

متخصصان و کارشناسان امنيت سايبري بسياري بر اين باورند که افراد نبايد به هيچ عنوان موارد زير را در رزومه خود نوشته و يا در محيط اينترنت براي کسي ارسال کنند:

1. شماره بيمه

2. شماره گواهي نامه رانندگي

3. اطلاعات شماره حساب بانکي

4. اطلاعات کارت هاي اعتباري بانکي

5. گذرواژه ها

6. تاريخ تولد

در اينجا ممکن است بسياري از افراد خاطر نشان کنند که بسياري از شرکتها در وب سايت خود به پر کردن رزومه اقدام مي‌کنند و ديگر نيازي به ارسال رزومه شخصي نيست و در صورتي که جاهاي مخصوص بعنوان مثال تاريخ تولد توسط کاربران پر نشود، آن رزومه ثبت و ارسال نمي شود. در پاسخ به اين سوال بايد گفت که در وهله نخست هرکاري و بخصوص يافتن شغل، اعتماد حرف اول را مي زند اما منظور از نکاتي که در بالا ذکر شد، اين است که کاربران بايد توجه داشته باشند چه شرکت و يا سازماني از آنها رزومه خواسته است و آيا در وب سايت رسمي آن شرکت بايد اقدام به ثبت و ارسال رزومه کنند يا خير. همچنين کاربران قادر خواهند بجاي ذکر دقيق تاريخ تولد خود، تنها به گفتن سن و سال خود اکتفا کنند.

نکته بعدي که از اهميت خاصي برخوردار است، آن است که کاربران جوياي کار، به آدرس ايميل ( پست الکترونيک ) صاحبان مشاغل و کارفرمايان بايد توجه ويژه اي داشته باشند. به گونه اي که نبايد به هيچ وجه به ايميل هاي شخصي و ناشناس که با دامنه هاي عمومي ساخته شده است، رزومه و اطلاعات شخصي خود را ارسال کنند. بلکه بايد تنها به آن دسته از ايميل هايي که مخصوص همان شرکت يا سازمان است و با دامنه خاص ايجاد شده و معمولا نام و يا حروف اختصاري نام آن شرکت را دارد، اقدام به ارسال رزومه کنند.

جالب است بدانيد سالانه افراد بسياري در جهان با سهل انگاري‌هاي خود در محيط اينترنت مورد سواستفاده‌هاي بسياري قرار مي‌گيرند که البته اين امر با آگاهي يافتن درباره امنيت سايبري و نکاتي که به حفاظت از اطلاعات شخصي ما کمک بسزايي مي کند، قابل پيشگيري خواهد بود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15666
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي