سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴ : ۵۲ شماره: 15667
دبير شوراي عالي فضاي مجازي عنوان کرد: نبودمالکيت معنوي و قانون کپي رايت از مشکلات اقتصاد ديجيتال در کشور است
دبير شوراي عالي فضاي مجازي نبود نظام تعيين هويت و احراز هويت، نظام مالکيت معنوي و قانون کپي رايت را از پايه اي ترين مشکلات اقتصاد ديجيتال در کشور دانست.

وايمکس نيوز- دکتر ابوالحسن فيروزآبادي در پنل تخصصي اقتصاد ديجيتال که در حاشيه هجدهمين نمايشگاه بين المللي تله کام برگزار شد وضعيت کشور در حوزه اقتصاد فضاي مجازي را تبيين کرد.
وي با بيان اينکه موضوع توليد محتواي فضاي مجازي که مي تواند به افزايش ميزان خدمات و در نهايت افزايش توسعه اقتصادي بيانجامد در کشور بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد، افزود: بر اساس تکاليف مرکز ملي فضاي مجازي در سياست گذاري اين بخش، موضوع ساماندهي اقتصاد ديجيتالي را در دستور کار قرار داده ايم. بر اين اساس کارگروهي در جهت شناسايي و بررسي اين بخش تشکيل شد و ما توانستيم 99 چالش را در حوزه اقتصاد ديجيتالي شناسايي کنيم که هم اکنون 15 چالش آن را کاهش داده ايم.
وي با بيان اينکه نگاه به فضاي مجازي نگاهي اجتماعي و اقتصادي است، خاطرنشان کرد: اگر چه در حوزه زيرساخت ها اقدامات خوبي انجام شده  است اما همچنان در حوزه خدمات اين بخش با مشکلات و کاهش هايي مواجه است.
دبير شوراي عالي فضاي مجازي با اشاره به اينکه اقتصادهاي پيشرفته دنيا بر موضوع اشتغالزايي گيم و بازيهاي رايانه اي تاکيد دارند، تصريح کرد: سهم اقتصاد گيم در کشورهاي توسعه يافته بالغ بر 9 درصد است و ما در اين حوزه بايد بيشتر تلاش کنيم.
وي با اشاره به سند الزامات شبکه ملي اطلاعات و توجه به خدمات پايه کاربردي در اين بخش گفت: نگراني در حوزه محتوا، گيم و رسانه وابستگي به خارج است و نگراني از اين بابت است که اقتصاد ديجيتال فراملي در کشور شکل گيرد و همچنان در خدمات پايه کاربردي دچار وابستگي باشيم.
فيروزآباي همچنين از اجراي نظام تنظيم مقررات فضاي مجازي خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات کشور کميسيون تنظيم مقررات وجود دارد که يک سازمان پرتوان است نظام تنظيم مقررات شکل گرفته است اما در ساير بخش هاي فضاي مجازي اين نظام داراي خلاء است.
دبير شوراي عالي فضاي مجازي نبود نظام تعيين هويت و احراز هويت، نظام مالکيت معنوي و قانون کپي رايت را از پايه اي ترين مشکلات اقتصاد ديجيتال در کشور دانست و گفت: هم اکنون در حوزه مالکيت آثار و حريم خصوصي تعارضاتي وجود دارد.
دبير شوراي عالي فضاي مجازي اظهار کرد: در اين راستا موضوع آئين نامه کاهش و مديريت مخاطرات در فضاي مجازي را به صحن شوراي عالي فضاي مجازي برديم و دو جلسه در مورد آن بحث شده است که اميدواريم تا يک جلسه ديگر به جمع بندي نهايي در مورد اين آئين نامه برسيم. با اين مصوبه شاهد برداشته شدن موانع در مقابل کسب و کارهاي نوپاي فضاي مجازي هستيم.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15667
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي