سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۶/۹/۵ - ۱۶ : ۱۵ شماره: 15987
نکاتي براي حفظ امنيت درفضاي مجازي
در دنياي پيشرفته امروز که ‌اينترنت جزء اصلي در زندگي روزمره انسان‌ها شده، ممکن است در صورت بي‌احتياطي اطلاعات شخصي شما به دست افراد ناشناس بيافتد و از آن سوءاستفاده شود. به همين دليل رعايت نکات امنيتي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

وايمکس نيوز- اکنون بسياري از کارهاي مهم و ضروري از طريق اينترنت انجام مي‌شود. خريدهاي اينترنتي، انتقال وجه، رد و بدل کردن اطلاعات و تصاوير خصوصي و غيره. بنابراين هک شدن حساب‌هاي اينترنتي مي‌تواند زيان‌هاي بزرگ و غيرقابل جبراني را براي کاربران در پي داشته باشد. وب‌سايت پليس فتا به نکاتي جهت حفظ امنيت در فضاي مجازي اشاره کرده که رعايت آنها مي‌تواند به حضور در اين فضا کمک کند.

امنيت اشتراک‌گذاري

امروزه شايد يکي از جذاب‌ترين فعاليت‌هاي روزانه افراد به‌اشتراک‌گذاري مطالب گاهي حساس است که بي‌مهابا و بدون رعايت نکات امنيتي آنها را نشر مي‌دهند. اما در اين ميان رعايت نکات امنيتي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

پيش از تصويربرداري، GPS  تلفن همراه خود را غيرفعال کنيد تا هنگام اشتراک‌گذاري تصاوير، موقعيت مکاني شما نامعلوم بماند. همچنين تصاوير و ويديوهاي خود را براي افراد ناشناس ارسال نکنيد. در صورت لزوم به ارسال تصاوير و ويدئو نيز پيش از بارگذاري، تنظيمات امنيت (Privacy) حريم خصوصي خود را کنترل کنيد. اطلاعات مهم شخصي (شماره کارت‌هاي بانکي، کد ملي، رمز عبور و ...) را نيز در هيچ محيطي بارگذاري نکنيد.

امنيت مرورگرهاي وب

کاربران در سنين مختلف داراي نيازمندي‌هايي خاص در بستر اينترنت هستند که مجاب به استفاده از مرورگر بوده اما بدون رعايت نکات امنيتي ممکن است خطراتي را پيش‌رو داشته باشند.

بنابراين لازم است همواره مرورگر خود را به روز نگاه داريد، از مرورگرهاي شناخته‌شده استفاده کنيد، تا حد ممکن کلمه‌هاي عبور را ذخيره نکنيد، خصوصا در اماکن عمومي که مي‌تواند در اختيار ديگران قرار گيرد، نرم‌افزارهاي تبليغاتي را روي سيستم خود نصب نکنيد و از تاييد درخواست‌هاي ناشناس در مرورگرهاي وب خودداري کنيد.

امنيت پست الکترونيک

اطلاعاتي که در يک پست الکترونيکي ارسال مي‌شود، ممکن است داراي ارزش زيادي باشد که شايد آن را به يک هدف براي هکرها تبديل کند. زماني که از پست الکترونيک استفاده مي‌کنيد لازم است از توصيه‌هايي استفاده کنيد.

از جمله اينکه در ارسال پيام به صورت گروهي مراقب باشيد اطلاعات را به چه افرادي ارسال مي‌کنيد، جهت امنيت بهتر ايميل، از يک آنتي‌ويروس به‌روز و معتبر استفاده کنيد، همچنين ايميل‌هاي حساس و حاوي اطلاعات مهم خود را از طريق اينترنت‌هاي رايگان و يا عمومي بررسي نکنيد، ايميل‌هاي هرزه (اسپم) که منبع معتبري ندارد را باز نکنيد، زيرا مي‌تواند حاوي بدافزار باشد.

امنيت پيام‌رسان‌ها

در دنياي امروز بسياري از فعاليت‌هاي روزانه ما از طريق پيام‌رسان‌هاي اينترنتي صورت مي‌گيرد و گاهي شاهديم که بسياري از کاربران بدون رعايت نکات امنيتي اقدام به ارسال مطالب محرمانه مي‌کنند.

به همين دليل لازم است همواره از بروزترين نرم‌افزارهاي پيام‌رسان استفاده کنيد، تصوير پروفايل خود را به گونه‌اي انتخاب کنيد که ديگران فرصت سوءاستفاده از آن را پيدا نکنند، در پيام‌رسان‌ها رمز عبور و شماره کارت‌هاي بانکي را به شماره‌هاي ناشناس ارسال نکنيد و از آنجايي که مطالب منتشرشده در شبکه‌هاي اجتماعي به هيچ نحوي قابل بازگشت نيستند، بايد مراقب باشيد که چه مطالبي را بارگذاري مي‌کنيد.

امنيت تلفن همراه

تلفن‌هاي همراه بدون شک به عضو لاينفک و جدايي‌ناپذير زندگي ما تبديل شده است که مزاياي فراواني براي انسان دارد، اما در کنار اين فوايد، معايبي هم دارد که بدون رعايت نکات امنيتي نمي‌توان به راحتي از کنار آن گذشت.

به همين دليل براي در امان ماندن از بدافزارهاي تلفن همراه همواره از آنتي‌ويروس‌هاي مخصوص تلفن همراه استفاده کنيد، در زمان‌هايي که از ابزارهاي مربوط به تلفن همراه (بلوتوث، واي‌فاي و غيره) استفاده نمي‌کنيد آنها را غيرفعال کنيد، به پيامک‌هايي که از شما به هر طريقي شماره کارت‌هاي بانکي را طلب مي‌کنند، پاسخ ندهيد و جهت جلوگيري از ورود بدافزار به تلفن همراه، نرم‌افزارهاي مورد نياز خود را از سايت‌هاي معتبر دانلود کنيد.

حفاظت از اطلاعات

هر فردي در زندگي شخصي خود داراي اسرار محرمانه و منحصر به فرد است. کاربران بايد بدانند که اطلاعات در صورت ورود به اينترنت از دسترس آنها خارج شده، از اين‌رو هر کاربر براي حفظ اطلاعات شخصي خود بايد نکاتي را رعايت کنند.

همانطور که براي امحاء کاغذهاي حاوي اطلاعات محرمانه، آنها را به دستگاه‌هاي خرد کن مي‌ريزيم، اطلاعات رايانه‌اي حساب را با نرم‌افزارهاي امحاء از بين ببريد، در خريدهاي اينترنتي از فروشگاه‌هاي داراي نماد الکترونيک خريد کنيد، از انتشار اطلاعات محرمانه و مهم در شبکه‌هاي اجتماعي حتي براي افراد با درجه اعتبار بالا خودداري کنيد. از آنجايي که جاسوس‌افزارها، در رايانه‌ها به دنبال اطلاعات حساس مي‌گردند؛ نرم‌افزارهاي امنيتي را براي کاهش آسيب به کار گيريد.

امنيت خريدهاي آنلاين

زندگي امروز با وجود اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي رنگ و بوي متفاوتي نسبت به گذشته گرفته و زمان هزينه و ... حرف اول را مي‌زنند. مردم بسياري از امور خود را از طريق اينترنت انجام مي‌دهند که عدم توجه به نکات امنيتي خطرات غيرجبراني را در پيش دارد.

فروشگاه‌هاي معتبر مشخصات واقعي را به طور دقيق در وب‌سايت خود درج مي‌کنند. لازم است در هنگام خريد نسبت به پيشنهادهاي وسوسه‌انگيز هوشيار باشيد آگاه باشيد، به فروشگاه‌هايي که قيمت اجناس آنها زير قيمت اصلي بازار است مشکوک باشيد، از سايت‌هايي خريد کنيد که از نماد اعتماد الکترونيکي استفاده کنند و علاوه بر خريد از وب‌سايت‌هاي قابل اعتماد، از امنيت سيستم يا رايانه‌اي که از آن خريد آنلاين خود را انجام مي‌دهيد مطمئن باشيد.

امنيت در طول سفر

با ورود بستر اينترنت به زندگي روزمره ما امنيت ديگر معطوف به دنياي واقعي نمي‌شود. در گذشته امنيت سفر معطوف به نگهداري منزل در سفر بود، اما امروزه در صورت عدم رعايت نکات امنيتي مي‌تواند خطرات جبران‌ناپذيري برجاي بگذارد.

به همين دليل در صورت عدم استفاده از اينترنت تلفن همراه در سفر گزينه واي‌فاي را غيرفعال کنيد، پيش از انجام سفر و قبل از خريد بليط از جعلي نبودن درگاه پرداخت اينترنتي اطمينان حاصل کنيد، مراقب باشيد در دام تورهاي مسافرتي جعلي با پيشنهادهاي اغواکننده گرفتار نشويد و همچنين در طول سفر دستگاه بلوتوث و GPS تلفن همراه خود را خاموش کنيد.

امنيت فروشگاه‌هاي اينترنتي

در دنياي مدرن با توجه به اهميت زمان، بسياري مردم ترجيح مي‌دهند خريدهاي خود را از فروشگاه‌هاي اينترنتي انجام دهند، اما بايد بدانيم فروشگاه‌هاي اينترنتي در صورت عدم رعايت نکات امنيتي خطراتي بر جاي مي‌گذارند.

بنابراين پيش انجام خريد از فروشگاه‌هاي اينترنتي حتما صحت اطلاعات موجود در تماس با ما را بررسي کنيد، اطمينان حاصل کنيد که در صورت عدم دريافت بسته سفارشي امکان مراجعه حضوري وجود داشته باشد، پيش از خريد حتما بررسي کنيد فروشگاه مورد نظر داراي نماد اعتماد الکترونيکي (enamad) باشد و از پروتکل https استفاده کند و همچنين بررسي کنيد اين فروشگاه تصاوير واقعي از کالاي مورد نظر را در سايت قرار داده باشد و تصاوير کالاي مشابه خارجي نباشد.

امنيت گذرواژه

 گذرواژه مهم‌ترين ديوار دفاعي در برابر نفوذ به سيستم‌ها است و امنيت آن نيز يکي از اساسي‌ترين مسائل در امنيت اطلاعات به شمار مي‌رود.

براي حفظ گذرواژه هود، براي کليه حساب‌هاي کاربري فردي (کارت بانکي، اينترنت بانک، ايميل) خود يک رمز عبور يکتا و غيرتکراري استفاده کنيد، از انتخاب گذرواژه‌هاي آسان مانند 1234 يا 1111 يا (abcd) خودداري کرده در انتخاب گذرواژه از ترکيبي از اعداد، سمبل و حروف لاتين استفاده کنيد. همچنين از نوشتن گذرواژه‌ها بر روي کارت‌هاي بانکي خودداري کنيد و گذرواژه‌هاي خود را با استفاده از کلمات کليدي به صورتي انتخاب کنيد تا در ذهن شما ماندگار باشد.

هک و نفوذ

هک و نفوذ به رايانه‌ها يکي از متداول‌ترين جرائمي است که امروز رخ مي‌دهد که مهم‌ترين عامل اينگونه جرائم عدم توجه کاربران به نکات امنيتي است بنابراين توجه به نکات امنيتي در هنگام استفاده از سيستم‌هاي رايانه‌اي ضروري است.

لازم است از رمزهاي عبور يکسان استفاده نکنيد، بر روي لينک‌هاي دريافتي از سوي افراد ناشناس کليک نکنيد، از نرم‌افزارهاي رايگان و کرک‌شده تا حد امکان استفاده نکنيد، هنگام استفاده از رايانه‌هاي اماکن عمومي نکات امنيتي را بررسي کنيد و از عدم نصب نرم‌افزارها و سخت‌افزارهاي ثبت کليد (کي‌لاگر) اطمينان حاصل کنيد و همچنين طريق ايميل يا بستر شبکه‌هاي اجتماعي، رمزهاي عبور حساب‌هاي کاربري خود را ارسال نکنيد.

امنيت دستگاه واي‌فاي

امروزه با يک اسکن ساده متوجه مي‌شويد که در اطراف شما ده‌ها و گاهي صدها دستگاه واي‌فاي روشن است، اما امنيت مهم‌ترين شرط براي استفاده از اين فناوري بوده و بدون در نظر گرفتن نکات امنيتي اين کار امکان‌پذير نيست.

به همين دليل در مواقع غيرضروري و هنگام خروج از منزل دستگاه مودم خود را خاموش کنيد، سعي کنيد در اماکن عمومي از دستگاه‌هاي واي‌فاي ناشناس استفاده نکنيد زيرا هر دستگاه واي‌فاي ناشناس مي‌تواند دامي از طرف سودجويان اينترنتي باشد؛ سعي کنيد براي انتخاب گذرواژه از ارقام و اعداد متداول (1234، 11111 و غيره) استفاده نکنيد و حتما از گذرواژه‌هاي ترکيبي، استفاده (اعداد، ارقام و سمبل) کنيد، به تنظيمات مودم رفته قابليت پنهان‌سازي wep/wep را فعال کنيد و همچنين نام کاربري و رمز عبور خود را که غالبا admin/admin است، تغيير کنيد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15987
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي