سرویس اپراتورها ۱۳۹۶/۹/۶ - ۲۳ : ۲ شماره: 15989
دسترسي به سرويس‌هاي بانکي با سيم‌کارت‌ جديد مجازي
سيم‌کارت‌هاي مجازي که به تازگي وارد فضاي ارتباطاتي شده‌اند، امکان دسترسي به سرويس‌هاي بانکي و خدمات پرداخت الکترونيک را فراهم کرده و براي اولين بار در ايران خدمات NFC را نيز پشتيباني خواهند کرد.

وايمکس نيوز-  از جمله اتفاقاتي که در دولت تدبير و اميد در عرصه ارتباطات و فناوري اطلاعات رخ داد، مي‌توان به ارائه مجوز به اپراتورهاي مجازي تلفن همراه (MVNO) اشاره کرد چراکه طي سال‌هاي گذشته بيش از 20 شرکت مجوزهايي براي فعاليت در اين بخش دريافت کردند. اپراتورهاي مجازي موبايل MVNO از سال گذشته (1395) مجوز فعاليت گرفته و ملزم به عقد قرارداد با برخي از اپراتورهاي موبايل شدند تا بدين ترتيب بتوانند به ارائه خدمات جديد به مشترکان خود بپردازند.

سيم‌کارت‌هاي مجازي ارائه شده، امکان دسترسي به سرويس‌هاي بانکي و خدمات پرداخت الکترونيک را فراهم کرده و براي اولين بار در کشور خدمات NFC را نيز پشتيباني مي‌کنند. مهم‌ترين کاربرد NFC، پرداخت پول از طريق گوشي‌هاي هوشمند است. براي اين منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباري خود را در گوشي ذخيره مي‌کند و در زمان خريد، گوشي را به دستگاه NFC ‌خوان نزديک مي‌کند تا پرداخت انجام شود.

خريد اين سيم‌کارت‌ها از طريق اينترنت و با مراجعه به سايت شرکت انجام مي‌شود. قيمت سيم‌کارت‌هاي دائمي اين اپراتور نيز 156 هزار تومان و قيمت سيم‌کارت‌هاي اعتباري آن24 هزار تومان تعيين شده است و هزينه دسترسي به خدمات پايه آنها نيز همانند ساير اپراتورهاي تلفن همراه است.

آزادسازي مکالمات بين‌الملل براي اپراتورهاي مجازي

محمد جواد آذري جهرمي - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين که با آزادسازي مکالمات بين‌الملل براي اپراتورهاي مجازي بهبود کيفيت مکالمات حاصل مي‌شود، گفته بود: با فعال شدن اپراتورهاي مجازي در صنعت مخابرات اين اپراتورها مي‌توانند حجمي از بازار را براي خود جذب کنند و پنج درصد بازار را به خود اختصاص دهند. ايجاد شدن تعرفه‌هاي رقابتي، بزرگ شدن بازار و جلوگيري از قاچاق مکالمه از مزاياي آزاد سازي مکالمات است. بدين ترتيب امکاني براي MVNO ها فراهم مي‌شود که از اين ظرفيت‌ها استفاده کنند. کميسيون تنظيم مقررات در حال تدوين شرايط است و نتايج آن به زودي اعلام خواهد شد.

خدماتي که اپراتورهاي مجازي ارائه مي‌دهد بسيار گسترده است که البته معمولاً بر بستر ديتا يا همان نسل سوم و چهارم ارتباطات است به دليل آنکه پهناي باند گسترده‌تري نسبت به نسل دوم ارتباطات که بر پايه صوت بود دارند.
 

اما اپراتور مجازي  چه خدماتي  ارايه مي‌دهد؟ بر اساس توضيحات سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي، اپراتور مجازي همان سرويس‌هاي مشابه اپراتورهاي موجود را ارائه مي‌دهد و عمده تفاوتي که خواهد داشت، اين است که شبکه دسترسي يا همان طيف راديويي را ندارند. درواقع اپراتورهاي مجازي به عنوان واسطه‌هايي حرفه‌اي براي فروش انواع خدمات موبايلي بين اپراتورهاي اصلي و مشترکان وارد اين بازار خواهند شد.

همچنين درباره شرايط اپراتورهاي مجازي صادق عباسي شاهکوه - معاون وقت بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي - در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرده بود: مصوبه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، اپراتورهاي اصلي موبايل را موظف مي‌کند با دو اپراتور مجازي که موافقت اصولي دارند، قرارداد ببندند. بنابراين هر سه اپراتور قراردادهاي خود را بسته و به ما نيز اعلام کردند و اين قراردادها هر کدام حل ايراد شدند. نهايتا در حال حاضر پنج MVNO از ما پروانه گرفتند و با قراردادهايي که بسته‌اند، شماره هم دريافت کردند.

اپراتورهاي مجازي در عين حال که مي‌توانند با اپراتورهاي اصلي رقابت کنند، اما طبيعتا در زمينه‌ صوت و ديتا امکان رقابت وجود ندارد، زيرا بازار دست اپراتورهاي اصلي است و مجازي‌ها امکان رشد ندارند. بنابراين تنها يک راه وجود دارد و اينکه سرويس‌هاي جديد و نوآوري داشته باشند. اين همان چيزي است که ما مي‌خواهيم، سرويس‌ها و خدمات جديد و نوآوري در ارائه خدمات به مردم.
 

اپراتور مجازي چيست و چه کارکردي دارد؟

بنابر اعلام، از 51 متقاضي دريافت پروانه MVNO تعداد 25 متقاضي، موافقت اصولي پروانه را دريافت کردند و تاکنون از 25 شرکت متقاضي دارنده موافقت اصولي پروانه 9 شرکت با اپراتورهاي تلفن همراه قرارداد عمده فروشي امضا کرده و وارد همکاري شده‌اند و سه شرکت دارنده موافقت اصولي نيز از دريافت پروانه انصراف داده‌اند. همچنين در حال حاضر از ميان 9 شرکت دارنده موافقت اصولي 5 شرکت با اپراتور رايتل، 2 شرکت با اپراتور همراه اول و 2 شرکت با اپراتور ايرانسل قرارداد همکاري امضا کرده اند. همچنين  امسال (1396) هم گروه شرکت‌هاي شاتل با راه اندازي تجاري خدمات موبايلي و ثابت خود عملا وارد رقابت در عرصه اين خدمات در کشور شد.

اما درباره اينکه اپراتور مجازي چيست و چه کارکردي دارد گفته شده است که سرويس‌هاي اپراتور چهارم که به عنوان اپراتور مجازي در کشور فعاليت خواهند کرد همان سرويس‌هاي مشابه اپراتورهاي موجود را ارائه مي‌دهند و عمده تفاوتي که خواهند داشت اين است که شبکه دسترسي يا همان طيف راديويي را ندارند.

اپراتور مجازي شبکه تلفن همراه MVNO (Mobile Virtual Network Operator) نوعي اپراتور تلفني است که بايد با بستن قرارداد با اپراتورهاي ديگر که داراي امکانات ارسال مکالمه و داده‌ها هستند، اين خدمات را بصورت عمده خريداري کرده و با برند خود به فروش آن در بازار اقدام کند؛ هدف نهايي از حضورش افزايش کيفيت و کاهش قيمت اين خدمات در يک فضاي رقابتي است.

منيع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 15989
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي