سرویس اينترنت ۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۴ : ۱۲ شماره: 16092
تاثير سرعت اينترنت بر رشد اقتصادي کشور
يک کارشناس حوزه تجارت الکترونيک با اشاره به تاثير افزايش سرعت اينترنت در افزايش رشد توليد ناخالص داخلي در کشورها بر نقش مهم اقتصاد ديجيتالي در تقويت جايگاه اقتصادي کشورها تاکيد کرد.

وايمکس نيوز- مصطفي اميري - کارشناس تجارت الکترونيک با بيان اين‌که در ابتدا اينترنت بستري براي بازاريابي توليدات مرتبط با ديگر حوزه هاي اقتصادي بود، اظهار کرد: اينترنت مي‌تواند نرخ بهره‌وري اقتصادي را در کشور افزايش دهد و همين‌طور هزينه فروش و بازاريابي محصولات مختلف را کاهش دهد که در نهايت مي‌تواند حتي باعث کاهش قيمت آنها هم بشود.

وي با اشاره به رابطه رونق اقتصاد ديجيتال و اشتغال در کشورها، اظهار کرد: سرانه ايجاد اشتغال در کسب‌وکارهاي اينترنتي نسبت به کسب‌وکارهاي سنتي يک پنجم است. به اين معني که مثلا براي راه‌اندازي يک کارخانه اگر 150 ميليون تومان سرمايه نياز است، براي راه‌اندازي يک کسب‌وکار اينترنتي با همان ابعاد سودآوري 30 ميليون تومان لازم است که با توجه به مزيت‌ شفافيتي که در اينترنت وجود دارد مي‌تواند قيمت‌هاي کمتري را هم براي مشتريان فراهم آورد.

اين کارشناس حوزه تجارت الکترونيک با بيان اين‌که اگر مي‌خواهيم جايگاه سازنده‌تري در اقتصاد جهاني ايفا کنيم، بايد شرايطي را ايجاد کنيم تا تحريم‌ها شکنندگي کمتري داشته باشند، گفت: اگر در حوزه‌اي همانند اقتصاد ديجيتال توان خود را بالا ببريم، خود به خود مي‌توانيم بسياري از تحريم‌ها را بي‌اثر کنيم همان طور که کشورهايي همانند هند، چين و روسيه علي رغم مسائل سياسي موجود اما به دليل قدرت اقتصادي و مخصوصا جايگاه بالايي که در اقتصاد ديجيتال کسب کرده‌اند همچنان جايگاه خود را در اقتصاد جهاني حفظ کرده‌اند و هيچ تحريمي هم نمي تواند باعث تزلزل آنها شود.

او با بيان اين‌که يکي از نتايج بردن اقتصاد در بستر ديجيتالي، کاهش مصرف انرژي است، خاطر نشان کرد: يکي از کوچک‌ترين پيامدهاي رونق اقتصاد ديجيتال کاهش رفت‌وآمدهاي شهري و حتي بين شهري است که درنهايت باعث صرفه‌جويي در انرژي خواهد شد. در بستر اقتصاد ديجيتال شهروندان مي توانند در خانه يا محل کار خود با اتصال به شبکه اينترنت بسياري از مبادلات و نقل و انتقالات خود را انجام دهند.

وي با تاکيد بر اين که رونق اقتصاد ديجيتال مي‌تواند موجب افزايش بهره‌وري اقتصادي شود، تصريح کرد: طبق تحقيقات انجام شده اگر کشوري 15 درصد رشد اينترنت داشته باشد تا 0.2 درصد مي‌تواند رشد توليد ناخالص داخلي خود را افزايش دهد. امري که زيرساخت‌هاي آن در کشور وجود دارد و تا چند سال آينده مي‌توان با افزايش دسترسي شهروندان به اينترنت و البته فرهنگ‌سازي مناسب بستر اين رشد اقتصادي مبتني بر اينترنت را فراهم آورد.

اقتصاد ديجيتالي مفهوم نسبتا جديدي است که با گسترش فناوري اطلاعات و بکارگيري آن در جوامع در حال تکامل است. اقتصاد ديجيتالي که در مواردي اقتصاد اينترنتي، اقتصاد نويني يا اقتصاد شبکه‌اي ناميده مي شود، اقتصادي است که بر پايه فناوري‌هاي ديجيتال شامل شبکه‌هاي ارتباط ديجيتالي (اينترنت و ديگر شبکه‌هاي ارزشي افزوده) رايانه‌ها، نرم افزار و ديگر فناوري‌هاي اطلاعاتي مرتبط استوار است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16092
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي