سرویس اينترنت ۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۹ : ۲۶ شماره: 16096
نقاط کور اينترنت فعلي کدامند؟
اينترنت فعلي علي‌رغم همه عظمت و گستردگي که پيدا کرده اما دچار ضعف‌هايي جدي در مباحث امنيتي، پردازشي و حتي انتقال داده‌هاست که به لحاظ کارکردي محدوديت‌هايي را موجب مي‌شود.

وايمکس نيوز- شبکه فعلي اينترنت به لحاظ گستردگي و ضريب نفوذ امروزه شايد تنها فناوري باشد که در همه کشورهاي دنيا سواي از توسعه يافتگي يا نيافتگي آنها رشد کرده است. اينترنت امروزه يک حوزه به اکثر عرصه‌هاي علوم مختلف اضافه کرده است؛ در عرصه علوم نظامي حوزه جنگ سايبري، در علوم اجتماعي رسانه الکترونيک، در حقوق جرائم اينترنتي، در رياضيات کنترل از راه دور اشيا و همينطور در ديگر عرصه هاي مختلف حوزه اي جديد توسط اينترنت گشوده شده است. با اين حال اما اين بستر مجازي دچار کاستي‌هايي اساسي هم هست که ممکن است در آينده تدبيري براي آن انديشيده شود.

محدوديت در پردازش داده‌ها

مرکز ملي فضاي مجازي به محدوديت‌ها و ضعف‌هاي بنيادي اينترنت فعلي پرداخته و بر محدوديت در پردازش داده‌ها تاکيد کرده است. عدم توانايي در توصيف اِشکال، دلايل ايجاد و چگونگي حل آن به هاست‌ها، در صورت بروز خرابي در اينترنت کنوني يک از اين ضعف‌هاست. به علاوه اينکه فقدان روش هاي کلي براي تشخيص رفتارهاي آسيب زا و تسکين اثرات آنها که مي تواند براي روابط ميان کاربران و ارائه دهندگان مخرب باشد. همچنين نبود هويت داده‌ها و سرويس ها که باعث حرکت چندين باره داده ها در زيرساخت هاي مخابراتي شده و به بهره وري سيستم هاي مخابراتي آسيب وارد مي کند.

علاوه بر اين مي توان به فقدان روش‌هايي براي پردازش قابل اعتماد و اطمينان زيرساخت سيستم‌ها، شبکه‌ها و سرويس‌هاي ضروري همچون بهداشت و حمل و نقل و همچنين نبود پردازش بلادرنگ (Real-time) براي بسياري از اپليکيشن ها مانند شبکه سنسورها نيز اشاره کرد.


 محدوديت در ذخيره داده‌ها

اينترنت فعلي دچار عدم مديريت ذخيره سازي آگاه از محتوا هم هست به اين معني که تصميم گيري در مورد ذخيره سازي، مديريت، استخراج، نوشتن يا پاک کردن سريع براي انواع مختلف داده‌ها به لحاظ محتوا را پشتيباني نمي‌کند. همينطور به علت نبود مديريت ذخيره سازي آگاه از محتوا وجود حريم شخصي مناسبي براي کاربرها و داده هاي مختلف وجود ندارد.

نبود يکپارچگي، قابليت اعتماد و اطمينان داده ها موجب کاهش امنيت و حفظ داده ها مي شوند. علاوه بر اين فقدان سيستم کَش کردن و آينه کردن (caching & mirroring) مؤثر براي مقابله با پديده هايي همچون افزايش ناگهاني ترافيک براي داده هاي خاص (flash crowding)؛ پردازش بسته ها در لايه شبکه، اجازه پردازش اطلاعات درون بسته ها را نمي دهد و بازرسي درون بسته‌ها در بين مسير نيز مي تواند اشکالات بنيادي در مقياس پذيري، مقاومت و امنيت ايجاد کند.

همچنين راه حل هاي ذخيره سازي يکپارچه و متحد براي دسترسي به داده ها در منابع ذخيره توزيع شده متحد، به خصوص از ديد فعاليت هاي مشترک (collaborative activities) و ترکيب سرويس‌هاي ad-hoc و يا داده‌هاي جمع آوري شده از سنسورها هم در اين فضا وجود ندارد.

در اين مقوله نبود سيستم انتقال ترافيک مؤثر بر پايه محتوا مطرح است که CDN با استفاده از کَش کردن توزيع شده اطلاعات تا حدودي بر مشکل انتقال اطلاعات چند رسانه‌اي که نسبت به ديگر اطلاعات، داده‌هاي بيشتري را توليد مي کنند، فائق آمده اما قابليت توسعه به کل اينترنت را ندارد.

در  انتقال داده‌ها نبود يکپارچگي در تجهيزات با منابع محدود به عنوان ورودي‌هاي قابل آدرس دهي مستقل (autonomous addressable entities) به اينترنت در محيط هايي همچون شبکه سنسورها و محيط هاي ماشين به ماشين (machine-to-machine) محدوديت‌هايي در ظرفيت پردازش، ذخيره سازي و انتقال را به وجود مي آورند که تنها برخي از پروتکل هاي مهم را براي ادغام با اينترنت به طور نسبي پياده سازي مي کنند.

همچنين در فضاي فعلي اينترنت الزامات امنيتي در لينک هاي انتقالي به طور کامل وجود ندارد چرا که در لينک هاي انتقال کافي نيست که فقط از داده ها محافظت شود بلکه بايد از خود لينک ارتباطي نيز بسته به وابستگي و تعاملات آن با ديگر بخش ها محافظت شود.

 محدوديت در کنترل پردازش و ذخيره سازي

 کنترل انعطاف پذير و وفق پذير در اينترنت وجود ندارد به اين معني که سيستم بايد در هنگام مواجهه با اتفاقات داخلي و خارجي، عکس العملي مناسب که از لحاظ زماني و هزينه اي مؤثر است را از خود نشان دهد که در حال حاضر اين قابليت در اينترنت وجود ندارد. همچنين نبود معماري مرجع براي بخش کنترلي IP از ديگر ضعف‌هاي اين فضاست؛ بخش داده IP نسبتاً ساده است اما با اجزاء کنترلي زيادي ادغام شده که گاهاً با هم تلاقي دارند و منجر به تعاملات هرچه پيچيده تر آنها در طول زمان شده است.

فقدان کنترل ازدحام مؤثر

کنترل ازدحام ممکن است به اصل انتها به انتها صدمه وارد کند. به علاوه اينکه در مقوله پشتيباني از تحرک مشخصه مکان (Location) در پروتکل TCP براي کاربر متحرک وجود ندارد. به علت تحرک در شبکه بي سيم، بسته ها مي توانند به علت تداخل گم شوند.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16096
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي