سرویس اينترنت ۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۹ : ۵۹ شماره: 16131
"5G" سرعت 100 برابري اينترنت از تخيل تا واقعيت
برخي از فناوري‌هاي جديد مي‌توانند آنقدر تاثيرگذار باشند که علاوه بر ايجاد انقلاب در حوزه خود در ساير حوزه‌ها هم تحول بيافرينند؛ 5G يکي از آن فناوري‌هاست که علاوه بر سرعت بيشتر از آن به عنوان کليد توسعه "اينترنت اشياء" هم ياد مي‌شود.

وايمکس نيوز- فناوري‌هاي جديدتر لزوما هميشه به لحاظ کارکردي جذابيت بيشتري ندارند چرا که ممکن است درواقع تنها جنبه‌اي لوکس يا حتي غيرکاربردي به همان فناوري قبلي اضافه شده باشد؛ در حالي که برخي ديگر از فناوري‌هاي جديدتر ممکن است آنقدر اهميت داشته باشند که بتوانند حامل لقب "انقلاب" در حوزه خود شوند. يکي از اين فناوري‌هاي انقلاب ساز فناوري 5G است که در مقايسه با فناوري‌هاي قبل از خود با فاصله زيادي جلوتر است.

سرعت 100 برابري 5G نسبت به 4G

بر اساس تحليل بسياري از کارشناسان در حوزه فناوري ارتباطات، سرعت شبکه 5G حدودا 100 برابر سرعت شبکه 4G است و سرعت انتقال داده‌ها بر حسب گيگابيت بر ثانيه حساب مي شود اين در حاليست که سرعت انتقال داده‌ها در شبکه مبني بر مگابيت بر ثانيه است. بنابراين به راحتي مي توان گفت که نسل جديد اينترنت از افزايش سرعت قابل ملاحظه‌اي برخوردار است که مي‌تواند رضايت بسياري از کاربران و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي را به خوبي جلب کند و موجب سهولت و سرعت در اجراي امور شود.

به عنوان نمونه در حال حاضر شبکه اينترنت هنگ کنگ 4G بوده و با سرعت دانلود 1 گيگابيت بر ثانيه در حال خدمات رساني به کاربران است. اين در حاليست که سرعت دانلود نسل جديد اينترنت 5G حداقل 10 مگابيت بر ثانيه است بنابراين برقراري و راه اندازي آن مي تواند کمک بسزايي به کاربران در انجام فعاليت هاي اينترنتي شان کند. با بهره مندي از اين نسل جديد از اينترنت، کاربران قادر خواهند بود فيلم ها و ويديوهاي باکيفيت و باحجم بسيار بالا را در مدت زمان بسيار کمتري دانلود يا بارگزاري (آپلود) کنند.

چين نيز در راستاي طرح و برنامه هاي خود، به منظور پيشگام بودن در عرصه علم و تکنولوژي، قصد دارد با همکاري شرکت هاي بزرگي همچون هوآوي ، فاز سوم مراحل اجرايي برقراري  راه اندازي نسل جديد اينترنت 5G را انجام دهد.

راه‌اندازي آزمايشي 5G در ايران

در ايران نيز اين تکنولوژي به صورت آزمايشي توسط اپراتور ايرانسل راه اندازي شده اما هنوز به مرحله عملياتي و تجاري نرسيده است؛ در همين باره مديرکل «هسته شبکه» ايرانسل با توضيح نحوه ساختار تست منجر به بهره‌برداري آزمايشي از اولين شبکه (5G) در ايران گفت: در اين بهره‌برداري آزمايشي، ايرانسل با راه‌اندازي يک سايت 5G با کرير 800 مگاهرتزي در باند 154GHZ و به‌کارگيري تکنيک‌هاي 5G نظير Massive MIMO، Beam Forming و Beam Tracking توانسته است به سرعت قابل توجه Gbps  23(23گيگابيت بر ثانيه) دست پيدا کند.

در بين کشورهاي منطقه نيز عمان‌تل با همکاري اريکسون موفق به اجراي آزمايشي نسل جديد و پرسرعت اينترنت 5G در مسقط، پايتخت عمان شدند. گفته شده اجراي آزمايشي نسل جديد اينترنت 5G که با همکاري شرکت هاي مخابراتي و اپراتورهاي عمان تل و اريکسون در مسقط صورت گرفته است، به منظور ايجاد بستري مناسب براي برقراري شبکه ارتباطي و اينترنتي 5G در جهان از جمله کشور عمان انجام گرفته است.

کاهش مصرف انرژي با فناوري 5G

برنامه‌هاي کاربردي با استفاده از 5G فراتر از امروز خواهند بود. در حالي که تخصيص کسب‌وکارهاي جديد براي شناسايي فرصت‌هاي افزايش درآمد، عناصري کليدي براي تحقق پتانسيل کامل 5G هستند، حمايت سرمايه‌ گذاري در زيرساخت‌هاي راديويي نيز امري کليدي و مهم است. شبکه دسترسي راديويي (RAN) منعطف، نوآور و باز (Open) بنيان تکامل 5G است.

با ارائه راه‌حل RAN-CIoud  (شبکه دسترسي راديو ابر)، نکته‌اي کليدي براي تکامل 5G است. با ارائه راه‌حل RAN-CIoud  که مبتني بر نرم‌افزار است، ارائه‌ دهندگان خدمات ارتباطاتي مي‌توانند زيرساخت‌هاي راديويي ارزان‌تر را با استفاده از مدل مبتني بر نرم‌افزار به جاي مدل‌هاي سخت‌افزار محور فراهم آورند.

کاهش مصرف انرژي هم معياري است که در اين نسل به آن توجه شده است و دستگاه‌هاي فرستنده و گيرنده اپراتورها بايد در ساعات کم مصرف به حالت صرفه جويي انرژي وارد شده و به سرعت فعال شوند در حالي که اين معيار هم در نسل چهارم قيد نشده است.

به علاوه اين تکنولوژي مي‌تواند در خصوص مواردي چون بهداشت و سلامت، دولت همراه، کشاورزي، حمل و نقل، انرژي و مسايل مالي راهگشا باشد، به طوري که پيش‌بيني مي‌شود در سال 2035، 5G اثري 16 تريليون دلاري بر اقتصاد جهان داشته باشد.

همچنين از فناوري 5G، به عنوان کليد «اينترنت اشياء» ياد مي کنند؛ چرا که تنها با سرعتي بي نظير، همه ي اشيا الکتريکي پيرامون ما مي توانند به اينترنت متصل شده و ارتباطي پايدار داشته برقرار کنند. تاخير در برقراري ارتباط با اشيا کنترل شده مخصوصا در ابعاد صنعتي و حتي نظامي مي تواند باعث به وجود آمدن پيامدهاي بسيار جدي در آن حوزه ها شود؛ مساله اي که در صورت برقراري ارتباط پايدار به اينترنت 5G حل مي شود.

کره و چين پيشرو در فناوري 5G

اکنون اخبار نسل جديد اينترنت 5G در گوشه و کنار جهان منتشر ميشود و کاربران بسياري نيز در انتظار اجراي آن در کشورهاي خود هستند، کشورهاي زيادي با همکاري اپراتورهاي اينترنت و غول‌هاي تکنولوژي در جهان درصدد برقراري اين نسل جديد از اينترنت هستند و پيش بيني مي شود که تا پنج سال آينده، حداقل يک ميليارد نفر در جهان به شبکه اينترنت پرسرعت 5G دسترسي پيدا مي‌کنند و از کشورهايي که در اين زمينه پيش قدم شده اند مي توان به چين، کره جنوبي، ژاپن و ايالات متحده آمريکا اشاره کرد.

در حال حاضر به نظر مي‌رسد چين (همراه با ايالات متحده آمريکا) پيشتاز توسعه و پياده سازي شبکه‌هاي  5G است و احتمالا در چند سال آينده بر بازار مسلط خواهد شد. اپراتورها و وندورها در بريتانيا و ساير نقاط جهان بايد درس‌هايي را از چين بياموزند و بر خدمات فناوري تمرکز کنند که بهره‌وري را به حداکثر مي‌رساند و باعث ايجاد درآمد در عصر 5G است. براي رسيدن به 5G بايد پهناي باند در سراسر شبکه و با استفاده از تکنيک‌هاي تعريف شده نرم افزار محور به حداکثر برسد.

منبع:ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16131
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي