سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۶/۱۰/۵ - ۲۳ : ۴۲ شماره: 16193
وعده حفظ حريم خصوصي در فضاي مجازي به کجا رسيد؟
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از تدوين پيش‌نويس لايحه حمايت از داده‌ها و حريم خصوصي در فضاي مجازي خبر داده که مي‌تواند رکن اساسي توسعه اعتماد الکترونيکي قرار گيرد.

وايمکس نيوز- محمدجواد آذري جهرمي در صفحه توييتر خود با اشاره به وعده خود مبني بر تدوين پيش‌نويس لايحه حمايت از داده‌ها و حريم خصوصي در فضاي مجازي، نوشت: بنا بر وعده‌اي که در زمان راي اعتماد مجلس دادم، پيش‌نويس لايحه حمايت از داده‌ها و حريم خصوصي در فضاي مجازي، با همکاري پژوهشگاه قوه قضاييه تدوين و در اين هفته جهت اخذ نظرات صاحب‌نظران به صورت عمومي منتشر مي‌شود. اين لايحه مي‌تواند رکن اساسي توسعه اعتماد الکترونيکي قرار گيرد.

جهرمي پيش از اين در اجلاس ملي گزارش پيشرفت‌ها و راهکارهاي موانع تحقق حقوق شهروندي نيز با بيان اينکه ارتباطات و فناوري اطلاعات ابزار موثر و اجتناب‌ناپذيري براي نيل به اهداف مندرج در منشور حقوق شهروندي است، گفته بود: از جمله اين موارد گردش آزاد اطلاعات، شفاف‌سازي نظام اداري و برخورداري از عدالت اجتماعي است. همچنين علاوه بر اين موارد صيانت از حريم خانواده در فضاي مجازي، حفظ حريم خصوصي کارمندان، اعتماد عمومي، شايسته‌سالاري و پرهيز از تبعيض جنسيتي در به‌کارگيري مديران همواره سرلوحه وظايف وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بر اساس منشور حقوق شهروندي بوده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در خصوص برنامه‌هاي صورت گرفته در راستاي منشور حقوق شهروندي در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، حمايت از توسعه سرويس‌هاي بومي و توجه به توسعه سواد رسانه را از اقدامات موثر در اين حوزه دانسته و تاکيد کرده بود: طرح اينترنت کودکان براي کاهش آفات فضاي مجازي و همچنين نرم‌افزار موبايل‌محور دولت همراه از برنامه‌هايي است که در آينده در دستور کار اين وزارتخانه قرار دارد. گروهي از حقوقدانان و صاحب‌نظران مامور شده‌اند اقدامات لازم به اين کسب و کارها را فراهم کنند و همچنين اميدواريم تا دهه فجر سامانه‌اي براي ثبت اعتراضات مردم در زمينه نقد حقوق اساسي به بهره‌برداري برسد.

دولت پشت سر جهرمي خواهد ايستاد

حسن روحاني -رييس‌جمهوري کشور- نيز درباره اين اظهارات جهرمي بيان کرده بود: وزير جوان کابينه دوازدهم فعاليت‌هاي اززشمندي را در زمينه ارتباطات داشته است. فکر مي‌کنم بخش مهمي از حقوق شهروندي مردم در زمينه ارتباطات دسترسي به ارتباطات آسان، ارزان، امن و با حفظ حريم خصوصي است. مي‌دانيم آقاي جهرمي در جايي است که فشار زيادي وجود دارد ، از دولت يازدهم ايستادگي کرديم‌، براي اينکه مردم بتوانند ارتباط سهلي را داشته باشد. اين فشارها وجود دارد و ما همچنان ايستادگي خواهيم کرد و ايشان بايد بايستد و مقاومت کند و همه دولت پشت سر ايشان است.
وي ادامه داد: اين از حقوق مهم مردم است حالا اگر يک نفر در مصرف آب اسراف کرد قاضي مي‌تواند آب شهر يا يک سد را قطع کند! بايد با متخلف برخورد شود و نمي‌توان ملتي را از آب خوردن محروم‌کرد. البته اخلاق براي ما مهم است اينترنت کودکان و اينده جوانان و حراست از آن، فرهنگ، ايمان و آينده جوانان براي ما مهم است. تا روزي که حيات داشته باشم و رييس جمهور باشم از حق مردم حراست ميکنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضييع شود.

وزير ارتباطات همچنين اخيرا با تاکيد بر ضرورت حفظ اطلاعات شخصي کاربران توسط اپراتورها و با انتقاد از در اختيار گذاشتن اطلاعات کاربران در اختيار شرکت‌هاي تبليغاتي گفت: اپراتور بي‌جا مي‌کند اطلاعات مشتريانش را در اختيار ديگران مي‌گذارد؛ حتي خودشان هم نبايد از اين اطلاعات استفاده کنند.

هيچ گذشتي در  عرصه حريم خصوصي قابل قبول نيست

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به قضيه لو رفتن ديتابيس يک اپراتور و اين‌که قضايا را گردن همديگر مي‌انداختند، گفت: اگر در هر کجاي دنيا اين اتفاق مي‌افتاد، مطمئنا به تبع آن اتفاقات بدي براي مسئولان مربوطه مي‌افتاد. ما در عرصه حريم خصوصي مردم شرعا و قانونا مديونيم. در اين حوزه هيچ گذشت و کوتاهي قابل قبول نيست. همچنين در برخورد با اين تخلفات، قوه قضاييه هم با ما همراهي مي‌کند.

توييت امروز جهرمي نشان مي‌دهد همکاري وزارت ارتباطات با قوه قضاييه که وي به آن اشاره کرده بود، در حال انجام است و بايد ديد لايحه حمايت از داده‌ها و حريم خصوصي در فضاي مجازي که وي آن را رکن اساسي توسعه اعتماد الکترونيکي مي‌داند، چه زوايايي داشته و چه تاثيري بر حفظ حريم خصوصي در اين فضا خواهد داشت.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16193
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي