سرویس تلفن همراه ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۲۳ : ۱۰ شماره: 16253
طبق اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا؛ امکان رجيستري غيرحضوري گوشي مسافري فراهم شد
با راه اندازي سامانه ثبت شناسه گوشي‌هاي همراه مسافر در گمرک، امکان رجيستري گوشي مسافران بدون مراجعه حضوري ممکن شد.

وايمکس نيوز- در ادامه اجراي طرح رجيستري گوشي تلفن همراه در کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از راه اندازي سامانه ثبت شناسه گوشي‌هاي مسافري توسط گمرک و به نشاني epl.irica.gov.ir/ImeiRegister خبر داد.

اين سامانه به مسافراني که وارد کشور مي شوند اين امکان را مي دهد تا 7 روز پس از ورود به کشور و بدون مراجعه حضوري، گوشي خود را در «سامانه اظهارنامه گمرگي تلفن همراه» ثبت کنند.

بنابراين مسافراني که به هر دليلي در هنگام ورود به کشور، موفق به اظهار تلفن همراه خود و پرداخت حقوق گمرکي آن نشده‌اند، از اين پس مي‌توانند با مراجعه به اين سامانه نسبت به پرداخت حقوق گمرکي تلفن همراه و ثبت شناسه آن اقدام کنند.

بنابر تصميم اتخاذ شده مسافران در صورت عدم ثبت گوشي خود، فقط تا 30 روز پس از ورود به کشور امکان استفاده از آن را دارند و درصورت اتمام اين مهلت، گمرک وظيفه‌اي در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت.

افرادي که از طريق اين سامانه اقدام به ثبت تلفن همراه خود مي‌کنند، لازم است کد پيگيري و شناسه پرداخت را تا حصول اطمينان از ثبت تلفن همراه، نزد خود نگه دارند.

اين دسته از افراد توجه داشته باشند که براي ورود به اين سامانه بايد حرف «I» و «R» را با حروف بزرگ تايپ کنند. در صورتي که نتيجه استعلام مثبت بود بايد حقوق ورودي گوشي وارد شده پرداخت شود.

پس از درخواست ثبت شناسه در اين سامانه، گمرک جمهوري اسلامي ايران صحت اطلاعات وارد شده را بررسي مي‌کند و درصورت تائيد، اين اطلاعات را براي سامانه همتا ارسال مي‌کند.

در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، نه تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمي‌شود، بلکه وجه پرداختي نيز تحت هيچ شرايطي به فرد مسترد نخواهد شد. لذا تنها افرادي که تلفن همراه خود را «به صورت مسافري» وارد کشور کرده‌اند، بايد از اين طريق اقدام کنند.

هر مسافر براساس قانون اگر يک گوشي در سال با خود وارد کشور کند مشمول معافيت 80 دلاري مي شود، اما در صورت ورود بيش از يک گوشي بايد شرايط و ضوابط خاص خود را رعايت کند.

بنابر اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا، مجموع ارزش کالاي ورودي تلفن همراه به کشور در 9 ماهه اول سال 95 حدود 147 ميليون دلار بوده که اين ميزان در 9 ماهه سال جاري به 278 ميليون دلار افزايش يافته است.

با توجه به اينکه رجيستري گوشي موبايل از پاييز آغاز شد، ارزش ورودي اين کالا در پاييز امسال نسبت به پاييز سال گذشته با 160 درصد رشد مواجه بوده است به طوريکه اين ميزان از 56 ميليون دلار در پاييز سال گذشته به 144 ميليون دلار در پاييز امسال رسيده است.

به گزارش مهر، تاکنون 4 مدل گوشي اپل، گوگل پيکسل، موتورولا و بلک بري مشمول ضوابط طرح رجيستري شده اند و قرار است تا پايان امسال تمامي گوشي هاي وارداتي به کشور مشمول اين طرح قرار گيرند.

منبع: مهر

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16253
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي