سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۷ : ۱ شماره: 16274
هشدار در خريدهاي اينترنتي کلاه سرتان نرود
با رشد و گسترش هرچه بيشتر استفاده اقتصادي از فضاي مجازي در سال‌هاي اخير، ميزان پرداخت‌هاي آنلاين هم افزايش داشته است؛ کاري که البته براي هرچه ايمن‌تر شدن نيازمند رعايت اصولي است.

وايمکس نيوز- برخط شدن بسياري از مبادلات اقتصادي در فضاي مجازي موجب شده تا ميزان سوءاستفاده و کلاهبرداري‌ها در اين فضا بيشتر شود. بخشي از اين سوءاستفاده احتمالا به خاطر کمتر شناخته شدن اين فضا و يا حداقل مبادله اقتصادي در اين فضاست. نکاتي که در ادامه مي‌آيد به شما کمک مي‌کند تا بتوانيد مبادله‌هاي مجازي خود را امن‌تر کنيد.

 شخصي که با او معامله مي کنيد را بشناسيد

قبل از اين که خريدي انجام دهيد، آدرس و شماره تلفن واقعي فروشنده اينترنتي را بررسي و نسبت به صحت آن اطمينان پيدا کنيد. به اين منظور که اگر بعداً براي شما سوالي پيش بيايد و يا به مشکلي برخورد کنيد، اين آدرس و شماره تلفن در دست شماست و مي‌توانيد به آنها مراجعه کنيد.

کالائي که مي‌خريد را بشناسيد

يک نسخه نهايي از شرايط و ويژگي‌هاي محصول را که فروشنده تهيه کرده است، را به دقت مطالعه کنيد حتي اگر اين کار براي شما خسته کننده و ملال‌آور باشد. همچنين شرايط و ويژگي‌ها را به دقت بررسي کنيد که اگر شما از محصول راضي نيستيد، آيا مي‌توانيد آن را برگردانده و پول خود را دريافت کنيد؟ هر نوع اطلاعات ثبت شده که مربوط به اين معامله است و شامل تمامي نامه‌هاي الکترونيک ارسالي به فروشنده و دريافتي از فروشنده است، را ذخيره کرده و از آنها پرينت بگيريد.

همينطور کارت‌هاي هديه را از مراکزي که مي‌شناسيد و به آنها اعتماد داريد، تهيه کنيد. از خريد کارت از سايت‌هايي که مانند يک حراجي کار مي‌کنند، خودداري کنيد. زيرا اين کارت‌ها مي‌توانند تقلبي باشند.

در حفاظت از اطلاعات شخصي خود حساس باشيد

اطلاعات کارت اعتباري خود يا ساير اطلاعات مالي خود را در ازاي خريد و دريافت جديدترين اسباب بازي، کارت هديه رايگان، يک شغل فصلي و يا اجاره (يک محل) براي تعطيلات در اختيار شخصي که نمي‌شناسيد، قرار ندهيد.

سعي کنيد اطلاعات مالي خود را از طريق نامه الکترونيک ارسال نکنيد. نامه الکترونيک روشي مطمئن براي انتقال شماره کارت اعتباري، شماره حساب بانکي و يا شماره تامين اجتماعي نيست.

برروي لينک موجود در نامه الکترونيکي هم کليک نکنيد. شرکت‌هايي که فعاليت آنها مشروع و قانوني است قاعدتا اطلاعات مالي شما را از طريق نامه الکترونيکي يا پيام‌هاي پاپ‌آپ درخواست نمي‌کنند.

سياست حفظ اسرار را به دقت مطالعه و بررسي کنيد

سياست حفظ اسرار ممکن است طولاني باشد و خواندن آن زمان‌بر باشد، اما مي‌تواند اطلاعات مهمي را در اختيار شما قرار بدهد. براي مثال وب سايت چه نوع اطلاعات شخصي را جمع آوري مي‌کند، صاحبان و اپراتورهاي سايت چگونه قصد دارند از اين اطلاعات استفاده کنند. اگر نمي‌توانيد سياست حفظ اسرار سايت را پيدا کنيد و يا آن را درک نمي‌کنيد و مفاد آن را متوجه نمي‌شويد، به فکر انجام معاملات تجاري خود در جاي ديگري باشيد و بگذاريد که سايت (صاحبان سايت) بداند شما چه فکر و نظري داريد.

حواشي خريد

با دانستن نام سازنده يک کالا و شماره مدل، شما مي‌توانيد ويژگي‌هاي اين کالا را به صورت جز به جز با ساير کالاهاي مشابه مقايسه کنيد. بعضي از خرده‌فروشان کالا را به قيمتي که ساير رقبا عرضه مي‌کنند، وارد بازار مي‌کنند و يا حتي قيمت آن را پايين‌تر هم مي‌آورند. بسياري از بازرگان‌ها، نه همه آنها، امسال هزينه‌اي بابت خريد کالا پرداخت نمي‌کنند.

بنابراين هزينه ارسال کالا را نيز در مجموع هزينه‌ها در نظر بگيريد. اگر شما در اينترنت سفارش خريد مي‌دهيد و محل فروشگاه را انتخاب مي‌کنيد، هزينه پارکينگ و حمل و نقل عمومي را نيز در نظر بگيريد.

مواظب خريد از طريق شبکه  WiFi عمومي (شبکه‌اي که رمز ندارد) باشيد

بر اساس اطلاعات سايت پايگاه آگاه‌سازي و اطلاع‌رساني جرايم اقتصادي در فضاي مجازي، فکر نکنيد که نقاط دسترسي WiFi عمومي امن هستند. تا زماني که مطمئن نشويد که يک نقطه دسترسي ابزارهاي امنيتي موثر و کافي دارد، ممکن است نخواهيد اطلاعات حساس خود مانند شماره کارت اعتباري تان را از طريق آن شبکه ارسال کنيد.

 مبالغ را از طريق کارت اعتباري يا کارت هزينه پرداخت کنيد

اين ابزارها از بهترين و اثرگذارترين روش‌ها براي محافظت و حمايت از استفاده کننده است. ارسال پول از طريق سيستم مخابراتي مي‌تواند ريسک داشته باشد. همانند ارسال وجه نقد، اگر يک بار ارسال شود، ديگر ارسال شده است؛ شما نمي‌توانيد آن را برگردانيد.

خريد در اينترنت و استفاده از ابزارهاي شبه نقد مانند چک شخصي و... مي‌تواند ريسک داشته باشد. تنها زماني از اين ابزارها استفاده کنيد که شخصي که با او معامله مي‌کنيد، را مي شناسيد.

محصولات رايگان مي‌توانند هزينه‌زا باشند

محافظ صفحه، کارت‌هاي الکترونيک و ساير دانلودها در فضاي اينترنت مي‌توانند حامل ويروس‌هاي خطرناک باشند. نرم‌افزارهاي ضدويروس و ضدجاسوسي خود را همراه با نرم افزار ديواره آتش همواره به روز و فعال نگه داريد.

حساب هاي مالي خود را به دقت بررسي کنيد

به صورت روزانه و مستمر حساب‌هاي خود را بررسي کنيد تا مطمئن شويد تمامي برداشت‌هاي پول از حساب مطابق نظر خودتان صورت گرفته است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16274
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي