سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۹ : ۴۶ شماره: 16279
هم انديشي وزير ارتباطات با فعالان حوزه کسب و کارهاي نوپا
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر اينکه ايستادگي در برابر فناوري منطقي نيست، گفت: با ايستادگي در برابري فناوري نمي توانيم سهمي براي خود دريافت کنيم و بايد شيوه نامه برخورد با آن را داشته باشيم.

وايمکس نيوز- محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در نشست هم انديشي با فعالان حوزه کسب و کارهاي نوپا با اشاره به تاثيرگذاري فناوري بر فرهنگ و زندگي بشر، گفت: فناوري زندگي بشر را تغيير داده است و ايستادگي در برابر آن منطقي نيست و هرکسي بايد شيوه نامه خود را در برابر فناوري داشته باشد تا خود را تثبيت کند.
وي با بيان اينکه فناوري بلاکچين با مفهمومي که آورده به زودي همه موضوعات را تحت تاثير قرار مي دهد، افزود: بلاکچين در چند سال آينده تحول شگرفي را در دنيا ايجاد مي کند و اگر خود و ساختار خود را منطبق با اين تغييرات نکنيم دوباره در عرصه رقابت فناوري و فرهنگ بازنده خواهيم بود.
آذري جهرمي با اشاره به برنامه ريزي کشورها در حوزه اقتصاد ديجيتال، اظهار کرد: در سال ها گذشته 10 شرکت نخست دنيا را شرکت هاي نفتي تشکيل مي دادند اما اکنون شرکت هاي فناوري اطلاعات جاي آنها را گرفته اند و آمريکايي ها سرمايه گذاري جدي را در اين عرصه انجام داده اند.
عضو کابينه دولت تدبير و اميد با بيان اينکه در عرصه کنوني کشورها در حال از دست دادن حاکميت خود هستند و در مقابل شرکت ها در حال قدرت گرفتن هستند، تصريح کرد: با ايستادگي در اين حوزه ها سهمي براي خود ايجاد نمي کنيم و عرصه فناوري اطلاعات عرصه خلاقيت هاست و چند راه در مقابل آن بيشتر نداريم.
بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با تشريح روش هاي پيش رو در برخورد با عرصه فناوري خاطر نشان کرد: نخستين راه اين است که در مقابل آن و سيلي که به راه افتاده تسليم شويم يا اينکه در مقابل فناوري مقاومت کنيم و بايستيم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر اينکه روشهاي برخورد با فناوري در اين دو روش احاطه نمي شود، گفت: گزارش هاي بين المللي نشان مي دهد که از نظر شاخص هاي مربوط به خلافيت ايران از کل دنيا در رتبه بالاتري قرار دارد که اين نشان مي دهد که در کشور خلاقيت داريم و لذا نياز به چشم انداز، راهبرد و سياست در اين حوزه داريم.
وي با اشاره به جلسات و مذاکرات متعددي که مرکز تحقيقات ارتباطات و فناوري اطلاعات با دستگاه ها و نهادهاي مختلف داشت، افزود: مثلث Big Data، iOT و AR تحولاتي را در دنيا ايجاد مي کنند و آينده اقتصاد دنيا اقتصاد ديجيتال است.
آذري جهرمي نخستين اقدام دولت را در مواجهه با فناوري آموزش دانست و اظهار کرد: بايد دانش دولت و حاکميت را بالا ببريم و اينکه اطلاع رساني کنيم که چه تغييراتي در حال وقوع است.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد با اشاره به گزارش مرکز ملي فضاي مجازي و همچنين گزارش اخير دولت، تصريح کرد: اين گزارش حاکيست که عليرغم وجود ضعف ها، آمادگي پذيرش در بدنه دولت بالاست.

بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با بيان اينکه غرب به دنبال آن است که در اين اکوسيستم طراحي شده اقتصاد کل دنيا را از آن خود کند، خاطر نشان کرد: ما بايد به دنبال سهم خودمان از اين اقتصاد باشيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه ساختارهاي دروني حاکميت آنچنان نيست که چابکي لازم براي تحولات را داشته باشد، به طرح تغيير اساسنامه جديد سازمان فناوري اطلاعات در کميسيون اقتصادي دولت اشاره کرد و گفت: مطابق اساسنامه جديد سازمان فناوري اطلاعات از يک سازمان حاکميتي به يک سازمان توسعه دهنده تبديل مي شود و در کنار پست بانک و مرکز تحقيقات ارتباطات و فناوري اطلاعات سه گانه اي براي مشارکت در پروژه ها تبديل مي شود.

وي با بيان اينکه براي استارت آپ ها از مرحله سرمايه گذاري تا مرحله بلوغ مدل هاي مختلفي براي سرمايه گذاري بايد وجود داشته باشد، افزود: مدل تامين مالي جمعي طي چهارماه گذشته تدوين شده است و بايد کار از جايي شروع شود تا بعد از مشخص شدن مشکلات تغييرات در آن ايجاد شود.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اعلام اينکه اگر با استفاده از ظرفيت هاي موجود موانع کسب و کارهاي نوپا را بر نداريم، بازار را با خارجي ها واگذار مي کنيم، گفت: مهمترين اقدامي که در حال انجام است تعيين چشم انداز و سند استراتژي ايران در اقتصاد ديجيتال است که با محوريت معاونت برنامه ريزي اين وزارتخانه درحال نوشتن است و ظرف يک ماه آينده بايد تکميل شود.
آذري جهرمي با بيان اينکه سهم بخش تلکام در اقتصاد ديجيتال مشخص است درحالي سهم فناوري اطلاعات با ديگر حوزه ها ترکيب شده و به تنهايي مشخص نيست، اظهار کرد: بنابراين هدفي براي پيگيري در بخش فناوري اطلاعات وجود ندارد و بازيگران اين عرصه نيز به جايي نمي رسند و بنابراين در بودجه سال آينده فناوري اطلاعات قطعا بايد سرفصل داشته باشد و تکليف آن در قانون بودجه مشخص باشد.

بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با بيان اينکه پيام رسان ها زيرساخت بسياري از حوزه ها به شمار مي روند، افزود: آينده اين کشور و همچنين دنيا چه بخواهيم و چه نخواهيم بر عرصه اقتصاد ديجيتال است و اگر کشوري بدنبال حاکميت خود باشد بايد در اين عرصه حرفي براي گفتن داشته باشد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16279
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي