سرویس اپراتورها ۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۱۳ : ۱۷ شماره: 16301
حجم‌فروشي برخي اپراتورهاي اينترنتي در بي‌خبري کاربران!
در شرايطي که با اعلام تعرفه‌هاي جديد اينترنت ثابت و جايگزيني حجم با سرعت، ارائه‌دهندگان خدمات اينترنتي موظف به تغيير جداول تعرفه‌اي خود شدند، برخي از اپراتورها در بي‌خبري کاربران و بدون اعلام تعرفه‌هاي جديد، قراردادهاي قبلي را تمديد کرده و اينترنت حجمي مي‌فروشند.

وايمکس نيوز- با اجرايي شدن تعرفه‌هاي جديد اينترنت ثابت از دهم آذرماه، ارائه‌کنندگان خدمات اينترنت پرسرعت ثابت از طريق فناوري‌هاي سيمي (ADSL) و فيبر، ملزم به تنظيم جداول تعرفه‌اي جديد برمبناي سرعت اتصال و به‌صورت غيرحجمي و با درنظر گرفتن سقف مصرف منصفانه، شدند.

با وجود اين و در حالي که در مصوبه جديد کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات براي تعرفه‌هاي جديد اينترنت، اپراتورهاي ارتباطي از فروش بسته‌هاي قديمي منع شده و تمامي آنها موظف شدند با به پايان رسيدن قرارداد کاربران، سرويس جديد را به آنها ارائه دهند، برخي از اپراتورها در بي‌خبري کاربران و به مناسبت‌هاي مختلف به آنها هديه اينترنت حجمي مي‌دهند!

برخي از کاربران اينترنتي نسبت به سقف تعيين‌شده براي اينترنت اصطلاحا نامحدود و يا هزينه بالاي اينترنت براي کم‌مصرفان اعتراض داشتند، تا اينکه به تدريج اين تعرفه‌ها اصلاح شده و با لحاظ کردن نيازهاي متفاوت کاربران، درنهايت مدل نهايي براي تعرفه‌ها اعلام شد. در مصوبه شماره 266 کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، مقررات جديدي براي ارائه اينترنت وضع شد که بر مبناي آن، به جاي فروش حجمي اينترنت، سرعت جايگزين شده و به همين دليل وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نام اينترنت غيرحجمي را براي تعرفه‌هاي جديد انتخاب کرد.

اگرچه قراردادهاي قديمي مشترکان اپراتورها تا زماني که در تاريخ قراردادشان ذکر شده باشد، پابرجا خواهد بود و اپراتور مجاز است تا پايان زمان قرارداد، به مشترک مطابق با تعرفه‌هاي قبلي سرويس دهد، اما پس از اتمام زمان قرارداد، اپراتور موظف به ارائه تعرفه‌هاي جديد بوده و در شرايطي که برخي از کاربران تمايل به ادامه قرارداد قبلي خود داشتند، اپراتور موظف به اطلاع‌رساني و اعمال تعرفه‌هاي جديد بر مبناي سرعت است.

 

با وجود اين، برخي از شرکت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت، نه تنها با اتمام قرارداد مبتني بر حجم کاربران اقدام به آگاه‌سازي آنها براي استفاده سرويس‌هاي جديد نکرده‌اند، بلکه با عناويني چون هديه و جايزه‌هاي مناسبتي زمان سرويس حجمي کاربران را بدون اعلام تمديد و با ارائه شماره کارت بانکي براي خريد غير الکترونيکي، به حجم‌فروشي اقدام کرده‌اند!

اگرچه اغلب کاربراني که استفاده زيادي از اينترنت دارند و اخبار مربوط به تغيير تعرفه‌ها و قيمت‌ها را پيگيري مي‌کنند، نيازي به اطلاع‌رساني از طرف خود اپراتور براي تغيير قرارداد ندارند، اما برخي ديگر از کابران که به دلايل مختلف، شايد اطلاع دقيقي از اين اخبار نداشته باشند، بايد به نحوي مطلع شده تا نسبت به تغيير قرارداد خود اقدام کنند، نه اينکه اپراتور به اسم جايزه و با تمام شدن قرارداد قديمي کاربر، حجم‌فروشي کند و حتي با ارائه شماره کارت بانکي و تشويق کاربر به پرداخت غيرالکترونيکي، تخفيف صوري دهد. اين موضوع از سازمان تنظيم مقررات ارتباطات در حال پيگيري است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16301
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي