سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۱۳ : ۲۲ شماره: 16302
دلايلي که بايد هنگام خريد با کارت‌خوان‌ها احتياط کنيد
در يکي از روش‌هاي شايع کلاهبرداري از طريق دستگاه‌هاي کارت‌خوان، افراد سودجو با نصب قطعه‌اي سخت‌افزاري به نام اسکيمر به کپي‌برداري از اطلاعات مهم کارت بانکي افراد اقدام مي‌کنند.

وايمکس نيوز- اسکيمر دستگاهي است که از آن براي کپي کردن اطلاعاتي که در نوار مغناطيسي کارت‌هاي بانکي وجود دارد، استفاده مي‌شود و فرد مجرم در فرصتي مناسب اين اطلاعات را با استفاده از نرم‌افزاري خاص در کارت‌هاي بانکي خام کپي رايت کرده و مي‌تواند از حساب قرباني برداشت وجه داشته باشد.

براي جلوگيري از اين اتفاق کاربران بايد نکات امنيتي را رعايت کنند. در فروشگاه‌هايي که امکان خريد با استفاده از کارت بانکي وجود دارد، از ارايه رمز عبور به فروشنده خودداري شده و شخصا رمز خود را در دستگاه کارت‌خوان وارد کنيد. در اين خصوص فروشگاه ملزم به همکاري با مشتري بوده و حق اعتراض براي مشتريان محفوظ است.

توجه به وضعيت خودپرداز

همچنين درصورت مشاهده وضعيت غيرعادي روي دريچه ورودي کارت يا خروجي وجه دستگاه خودپرداز (چسب خوردن، وجود شيء اضافه)، ضمن اعلام مراتب به مسئولان شعبه در ساعات کاري و کشيک شبانه‌روزي بانک در ساير ساعات شبانه روز، براي دريافت خدمت مورد نظر، از دستگاه خودپرداز ديگري استفاده شود.

 اطمينان از خاتمه عمليات بانکي

بر اساس اطلاعات سايت پليس فتا، قبل از اطمينان از اتمام پردازش و خاتمه عمليات بانکي محل را ترک نکنيد و در صورت بروز تراکنش ناموفق، رسيد مربوطه را تا حصول اطمينان از کسر نشدن وجه از حساب، نزد خود نگه داريد.

حفظ امنيت در وارد نمودن رمز

اما در مکان‌هاي عمومي براي محافظت از اطلاعات محرمانه، هنگام استفاده از کارت و وارد کردن رمز عبور در دستگاه خودپرداز  (ATM)  يا کارت‌خوان (POS)، با استفاده از دست ديگر خود يک سپر حفاظتي ايجاد کنيد. اين موضوع با هيچ يک از هنجارهاي اجتماعي منافاتي نداشته و رعايت آن حافظ امنيت عمليات بانکي افراد خواهد بود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16302
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي