سرویس شهر هوشمند ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ - ۱۲ : ۳۵ شماره: 16312
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات: سهم اشتغال از صنعت درحال سوق به سمت حوزه خدمات است
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اهميت فضاي مجازي گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هيچ پديده اي همچون فضاي مجازي نتوانسته زندگي بشري را تغيير دهد و اهميت فضاي مجازي هم وزن اهميت انقلاب اسلامي است.

وايمکس نيوز- آذري جهرمي در همايش "تخصصي سرآمدان فناوري و صنعت سازمان بسيج مهندسين صنعتي کشور" با ذکر اين مطلب گفت: يکي از اهداف صنعت افزايش توليد سرانه ملي است و در دنيا وقتي براي توسعه برنامه ريزي مي کنند سه مولفه اقتصاد، فرهنگ و امنيت را در نظر مي گيرند که در توسعه پايدار موثر است.

وي با اشاره به اينکه توليد ناخالص داخل در کشورهاي مختلف تحت تاثير صنعت، کشاورزي  و خدمات است، افزود: رويه دنيا نشان مي دهد که با توجه به رشد تکنولوژي در صنعت و کشاورزي با کاهش آمار اشتغال مواجهيم اما در بخش خدمات سهم اشتغال رو به افزايش است.

آذري جهرمي با اعلام اينکه در دنيا علاوه بر آن اقتصاد توليد محور در حال تغيير به اقتصاد دانش محور است، اظهار کرد: در گذشته تنوع، کيفيت و قيمت در توليد مهم بود اما الان نوآوري و ‌فناوري محور اصلي رقابت را تعيين مي کند.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد با بيان اينکه مطابق روند کنوني دنيا توليد ناخالص ملي به سمت خدمات درحال سوق يافتن است، تصريح کرد: اقتصاد صنعتي چهارم در حوزه اقتصاد با عنوان اقتصاد ديجيتال از آن ياد مي کنند که بدون شک بهمراه خود فرهنگ نيز مي آورد و اگر براي آن برنامه اي نداشته باشيم طي سال هاي آتي در تصرف آن قرار مي گيريم.

بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکيد بر اينکه توسعه در دنيا براي تامين نياز مردم است، خاطرنشان کرد: نياز مردم معطل ما نخواهند ماند و اگر نتوانيم آنرا تامين کنيم اين نياز سوق بازارهاي بين المللي مي شود لذا بايد در عرصه بين المللي سهمي براي گفتن داشته باشيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با ارايه آماري از فعاليت کسب و کارهاي نوپا در کشور گفت: بر پايه گسترش کسب و کارهاي نوپا در کشور مشخص است که در بسياري از حوزه ها چون گردشگري، سلامت، بهره وري انرژي، شهر هوشمند و همچنين حوزه صادرات توسعه نداشتيم و جاي کار بسياري دارد.

آذري جهرمي با تاکيد بر اينکه تهديدهاي آينده از تهديدات امروز بسيار بزرگتر است، اظهار کرد: نيروي انساني موجود در کشور به لحاظ شاخص هاي خلاقيت نرخ بالاتري را از متوسط جهاني دارا هستند که بايد از آنها استفاده کنيم.

وي‌ با اشاره به اينکه ارزهاي ديجيتال يکي از ظواهر فناوري و تحول در اقتصاد است، افزود: همانطور که بسيج ثمره گفتمان انقلاب اسلامي در دنياست بايد در حوزه اقتصاد ديجيتال نيز گفتمان خود را داشته باشيم ‌تا به جاي اينکه غرب ايدئولوژي خود را تبديل به اقتصاد کنند با نوآوري ايدوئولوژي خودمان را به اقتصاد تبديل کنيم.

عضو‌کابينه دولت تدبير و اميد با بيان اينکه نوآوري با مطالبه از هيات دولت و مسوولان بدست نمي آيد بلکه با قلب و مغز انسان ها رشد پيدا مي کند، تصريح کرد: نيروي نخبه اي که مي تواند مطابق اعتقاد ما نوآوري کند جايگاهش در بسيج است.

بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با اين انتقاد که متاسفانه ساختار حاکميتي ما غريب نواز است، خاطرنشان کرد: اگر کسي آمار و ارقام اقتصاد را بداند متوجه است که بايد ميدان را براي جوانان باز کنيم چرا که اين عرصه فعاليت جوانان است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر اينکه خلاقيت چهارچوب پذير نيست، گفت: يکي از راه حل ها تحول ديجيتال و آينده پژوهي ايجاد گفتمان در مردم و‌مطالبه گري جوانان است.

آذري جهرمي با اشاره به اينکه شرکت هاي نوآور با قوانين ثبت شرکت ها مربوط به سال 1338، نظام بيمه اي و‌مالياتي سنتي نمي تواند فعاليت کند، اظهار کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هيچ پديده اي همچون فضاي مجازي نتوانسته زندگي بشري را تغيير دهد و اهميت فضاي مجازي هم وزن اهميت انقلاب اسلامي است.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16312
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي