سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ - ۱۴ : ۴۵ شماره: 16321
يک پيام‌رسان خوب چه مي‌خواهد؟
امنيت و کارايي دو نياز کيفي مهم در سرويس‌هاي پيام‌رسان اجتماعي است که باعث برتري يک سرويس‌دهنده به ديگري شود و هر يک از پيام‌رسان‌ها براي جذب مخاطب بايد در وهله اول به اين دو نياز توجه کنند.

وايمکس نيوز- پيام‌رسان‌هاي اجتماعي يکي از سرويس‌هاي محبوب و فراگير در حوزه رسانه‌هاي اجتماعي هستند که ميليون‌ها کاربر با کمک اين نرم‌افزارها به ارتباط و تعامل با يکديگر مي‌پردازند. واتس‌اپ، اسکايپ و تلگرام نمونه‌هايي از پيام‌رسان‌هاي اجتماعي‌اند که ارتباط کاربران با يکديگر را از طريق متن، صوت يا ويدئو تسهيل مي‌کنند.

رسانه‌هاي اجتماعي امروزه به تکنولوژي فراگير جهت ايجاد و تسهيل در اشتراک‌گذاري اطلاعات، ايده‌ها و علايق از طريق ارتباطات و تعاملات مجازي بر بستر شبکه تبديل شده‌اند. طيف وسيعي از سرويس‌هاي ارائه‌شده در اين حوزه، ارائه يک تعريف مشخص از رسانه اجتماعي را با چالش مواجه کرده، با وجود اين، همه اين سرويس‌ها داراي ويژگي‌هاي مشترکي نيز هستند.

رسانه‌هاي اجتماعي، تعاملي و مبتني بر وب هستند و محتواي آن توسط کاربران در قالب متن، نظر، عکس، صوت و ويدئو توليد مي‌شود و تعاملات آنلاين کاربران نقش حياتي و کليدي در رسانه‌هاي اجتماعي دارد. کاربران پروفايل خود را ايجاد مي‌کنند و رسانه‌ اجتماعي با اتصال پروفايل کاربران به يکديگر، توسعه شبکه‌هاي اجتماعي را تسهيل مي‌کنند.

با وجود اين، دو دغدغه اصلي ميان کاربران و توسعه‌دهندگان اين سرويس‌ها وجود دارد که مي‌تواند باعث برتري يک سرويس‌دهنده به سرويس‌دهنده ديگر شود. همان‌طور که در گزارش مرکز ماهر هم به آن اشاره شده، امنيت و کارايي دو نياز کيفي مهم در سرويس‌هاي پيام‌رسان اجتماعي است. امنيت از ديدگاه افراد مختلف معاني مختلفي دارد و نمي‌توان يک روش ايده‌آل تحويل پيام براي همه سناريوها، همه کاربران و همه شرايط ارائه کرد. از طرفي مقياس‌پذير بودن سرويس بايد به گونه‌اي باشد که گسترش تعداد استفاده‌کنندگان از سرويس و توزيع آنها در گستره وسيع جغرافيايي، تاثيري بر کيفيت سرويس ارائه‌شده نگذارد.

از منظر مهندسي، براي هر کدام از اين سناريوها، راه‌حل مشخصي وجود دارد تا با کمک آن بتوان مسائل و دغدغه‌هاي مختلف را بر طرف کرد. براي مثال از منظر حريم خصوصي و دغدغه‌هاي امنيتي گاهي اوقات نياز است تا هويت شما و فراداده‌هاي  توليدي به هنگام ارتباط با يک شخص ديگر، مخفي و پنهان بماند.

خوب است اگر کاربر از مسيري که پيام او از طريق آن هدايت مي‌شود مطلع شده و در مورد آن مسير و يا نوع اتصالات آن تصميم‌گيري کند. همچنين کاربران بايد بتوانند بدون هيچگونه اطلاعات قابل شناسايي و يا رديابي و به صورت ناشناس ارتباط برقرار کنند.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16321
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي