سرویس اينترنت ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ - ۱۱ : ۵۴ شماره: 16325
کدام سايت‌هاي داخلي مشمول ترافيک نيم‌بها هستند؟
تفکيک ترافيک داخل از بين‌الملل که به نوعي شاه‌بيت غزل شبکه ملي اطلاعات بود، ابتدا با فهرستي از سايت‌هاي پربازديد آغاز شد اما فرآيند تکميل آن به کندي پيش رفت و درنهايت مقرر شد سامانه‌اي راه‌اندازي شود که سايت‌هاي داخلي براي قرار گرفتن در ليست مشمول ترافيک نيم‌بها، درخواست بدهند.

وايمکس نيوز- با راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات، يکي از مهم‌ترين مزايايي که مورد توجه  قرار گرفت، تفکيک تعرفه اينترنت داخل از بين‌الملل بود. بدين معنا که براي وب‌سايت‌ها با سرورهاي داخلي در مقايسه با وب‌سايت‌هاي خارجي، تخفيف 50 درصدي در نظر گرفته شد و ارائه‌دهندگان خدمات اينترنتي از اينترنت ثابت و همراه، مطابق مصوبه سازمان رگولاتوري ملزم به رعايت اين موضوع در محاسبه هزينه اينترنت براي کاربران شدند.

اما اينکه کدام يک از وب‌سايت‌ها شامل اين طرح باشند، از ابتدا محل پرسش بود؛ همزمان با بهره‌برداري از فازهاي اول و دوم شبکه ملي اطلاعات و در گام نخست، سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، ليست 100 سايت پرترافيک داخلي که سرورهاي آنها در ايران قرار دارد را به اپراتورها و شرکت‌هاي اينترنت ارائه کرد که کاربران با مراجعه به اين سايت‌ها تنها نصف هزينه را پرداخت کنند و مقرر شد اين ليست به مرور تکميل شود.

در گام بعدي، محمود واعظي  - وزير پيشين ارتباطات و فناوري اطلاعات - اوايل تابستان با اشاره به کاهش 50 درصدي تعرفه اينترنت سايت‌هاي داخلي، اظهار کرده بود: با راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات در مرحله‌ي اول 100 سايت، سپس 250 سايت و در حال حاضر 510 سايت برتر داخلي از تعرفه 50 درصدي نسبت به تعرفه بين‌الملل استفاده کردند. واعظي همچنين از کاهش 50 درصدي تعرفه اينترنت تمامي سايت‌هايي که سرور داخلي دارند تا زمان راه‌اندازي فاز سوم شبکه ملي اطلاعات خبر داد که البته در آن زمان خبري از اعلام تعرفه نيم‌بها براي تمامي وب‌سايت‌هاي داخلي نشد.

پس از واعظي، محمدجواد آذري جهرمي نيز آذرماه سال جاري و چند ماه پس از رسيدن به وزارت، زماني که اخبار مربوط به تغيير تعرفه‌هاي اينترنت ثابت داغ بود، اظهار کرد: «ما نظامي گذاشتيم که تعرفه نظام‌هاي داخلي کاهش يابد، همچنين 500 سايتي که جزو سايت‌هاي داخلي محسوب مي‌شدند، برداشته و مقرر شده هرآنچه ترافيک داخلي بوده، نسبت به ترافيک بين‌الملل نصف قيمت مصوب شود. وي در آن زمان از تصويب مصوبه‌اي براي اعمال تعرفه نيم‌بها براي تمامي ترافيک داخلي خبر داد که اين مصوبه نيز هنوز منتشر نشده است.

رسول سراييان - معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - نيز ضمن اشاره به تخفيف ويژه براي کاربران پيام‌رسان‌هاي داخلي، اظهار کرده بود: روش انتخابي پيشنهادي سازمان فناوري اطلاعات ايران بود که مقرر شد سامانه‌اي راه‌اندازي شود که تمامي سايت‌هاي داخلي متقاضي قرار گرفتن در ليست مشمول تخفيف در اين سامانه ثبت‌نام کنند و بررسي شوند و درصورت تأييد به ليست مشمولان تخفيف اضافه شوند. به گفته او، اين سامانه اکنون ايجاد و به سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي اعلام شده است و اين سازمان مسئول اعلام عمومي اين سامانه خواهد بود.

و درنهايت مجيد حقي - معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي- اخيرا درباره اين سامانه اظهار کرده است: اعمال هزينه حداقل نيم بها براي استفاده از ترافيک سايت‌هاي داخلي نسبت به ترافيک بين‌الملل از موارد ديگري است که شرکت‌هاي ارايه‌کننده خدمات اينترنتي بايد آن را رعايت کنند. تمامي توليدکنندگان محتواي داخلي که محصولات آنها در داخل کشور ميزباني مي‌شود مي‌توانند با مراجعه به پورتال سازمان فناوري اطلاعات ايران به آدرس http://ito.gov.ir و يا با استفاده از لينک icip.ito.gov.ir دامنه و آدرس عددي (IP) خود را ثبت کنند.

همچنين جهرمي در تازهترين اظهاراتش درباره تفکيک اينترنت داخل از بين‌الملل گفته است:  مصوبات تاکيد دارند که با توجه به اينکه هزينه تمام‌شده ترافيک داخلي کمتر از ترافيک بين‌المللي است، در محاسبات ترافيک اين مساله بايد لحاظ شود. ولي زماني که اين مصوبه ابلاغ شد، شرکت‌هاي ايراني براي آنکه سقف مصرف منصفانه در فرآيندهاي تجاري را جذاب‌تر کنند،‌ سقف مصرف منصفانه را عدد ترافيک داخلي قرار دادند؛ به اين مفهوم که اگر به عنوان مثال 800 گيگابايت مصرف اينترنت را اعلام کردند که اين عدد مصرف اينترنت داخلي است، در حالي که ميزان ترافيک بين‌المللي آن‌ها 400 گيگابيت است.

وزير ارتباطات خاطرنشان کرد: اين امر موجب شد تا مشترکين تصور کنند تعرفه اينترنت 2 برابر تعرفه داخلي است و تصور شد که اينترنت گران‌تر شده است، در حالي که کف قيمت در تعرفه‌هاي جديد 30 درصد کاهش را نشان مي‌دهند. همچنين در گذشته اعلام شده بود که سايت‌هايي که در ليست 500 سايت قرار گيرند، مشمول تعرفه داخلي مي‌شوند که از نظر ما اين مکانيزم منسوخ است و شرکت‌ها موظف هستند همه سايت‌هايي که ترافيکشان در داخل پاس مي‌شود، تعرفه آنها نيم‌بها محاسبه شود.

در حالي که تفکيک ترافيک داخل از بين‌الملل از همان ابتدا يکي از وعده‌ها و مزاياي شبکه ملي اطلاعات ذکر شده بود، انتظار مي‌رود با گذشتن بيش از يک سال از راه‌اندازي فاز اول اين شبکه، بالاخره اين وعده محقق شود و هزينه نيم‌بهاي اينترنت داخلي که يکي از راهکارهاي افزايش توليد محتواي بومي ذکر شده بود، اعمال شود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16325
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي