سرویس تلفن همراه ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۹ : ۵۸ شماره: 16341
کلاهبرداري جديد تلفني ترابرد زورکي با قرعه‌کشي دروغين!
اگر سيم‌کارت خود را ترابرد کرده‌ايد و با شما تماس گرفتند که برنده سيم‌کارت دائمي ايرانسل شديد و براي دريافت هديه‌تان بايد کدي که ارسال شده را بخوانيد، حواستان جمع باشد؛ اين کد به منزله بازگشت ترابرد شما به اپراتور مبداء است.

وايمکس نيوز- ممکن است با شما تماس بگيرند و خبر خوب برنده شدن در قرعه‌کشي را به شما بدهند و در ادامه از شما شماره کارت بانکي، آدرس منزل، اطلاعات شخصي و برخي ديگر از اطلاعات را درخواست کنند؛ اما درنهايت ممکن است زماني متوجه ساختگي بودن تماس و قرعه‌کشي و جوايز شويد که متضرر شده باشيد؛ از حساب شما برداشت يا از اطلاعاتتان سوءاستفاده شده باشد.

به نظر مي‌رسد اين بار نوبت روش جديدي در کلاهبرداري شده است؛ در حالي که سيم‌کارت اعتباري ايرانسل را داريد، در تماس‌هاي تلفني به شما مي‌گويند برنده سيم‌کارت دائمي ايرانسل شده‌ايد؛ آدرس منزلتان را مي‌دهند که اطمينان حاصل کنيد تماس از طرف اپراتور صورت گرفته و براي ارسال سيم‌کارت به منزل از شما مي‌خواهند کدي که به شماره‌تان ارسال شده را بخوانيد. غافل از اينکه اين کد، درواقع درخواست ترابرد شما و يا بازگشت به اپراتور مبداتان است!

اگر همان لحظه و بار ديگر پيامکي که براي شما ارسال شده را بخوانيد، متوجه خواهيد شد که چه کلاهي به سرتان رفته، اما ديگر دير شده است. اگرچه همواره توصيه مي‌شود هنگام دريافت اين پيامک‌ها دقت کنيد و شماره‌هاي خواسته‌شده را ندهيد، اما ممکن است زماني که پشت خط تلفن، فردي وعده سيم‌کارت دائمي به شما داده و کدي که برايتان ارسال شده را مي‌خواهد، براي يک لحظه هم که شده اطمينان کرده، بدون خواندن متن پيامک دچار اشتباه شويد و اين اشتباه به قيمت غيرفعال شدن سيم‌کارتتان تمام شود.

طرح ترابردپذيري شماره‌هاي تلفن همراه (Mobile Number Portability) يا همان امکان تغيير اپراتور بدون تغيير شماره، پس از بارها مطرح شدن و به نتيجه نرسيدن، در نهايت از تير ماه سال گذشته اجرايي شد؛ در قالب اين طرح هر مشترک مي‌تواند بدون تغيير شماره خود، نسبت به عوض کردن اپراتور خود اقدام و بر حسب علاقه خود از سرويس‌ها و خدمات اپراتورهاي ديگر استفاده کند.

با گذشت مدتي از آغاز ترابردپذيري، آمارهايي از طرف هر يک از اپراتورها منتشر شد که ورودي‌ها و خروجي‌هاي‌ آن‌ها را نشان مي‌داد؛ اينکه چه تعداد کاربر از کدام اپراتور به ديگري مهاجرت‌ کرده‌اند، رضايت داشته‌اند و يا درخواست بازگشت به اپراتور خود را داشته‌اند. اين آمار حتي به نوعي به تبليغ براي اپراتورها تبديل شد که نشان مي‌داد با ارائه سرويس‌هاي مختلف، کاربران را وسوسه مي‌کنند تا بدون تغيير شماره همراه خود، از خدمات اپراتور ديگر بهره‌مند شوند.

البته همان زمان و در زمان‌هاي ابتدايي طرح ترابردپذيري، محمود واعظي - وزير پيشين ارتباطات و فناوري اطلاعات - از تشکيل کميته‌اي توسط سازمان تنظيم مقررات ارتباطات براي برخورد با تخلفات و کارشکني‌هاي اپراتورها در حوزه اجراي طرح ترابردپذيري خبر داده بود و علي‌اصغر عميديان  - ريس سابق سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي - وعده ارزيابي هفتگي اپراتورها را در اين زمينه داده بود.

ايسنا موضوع بازگشت به اپراتور ايرانسل با وعده سيم‌کارت دائمي را از اپراتور مربوطه پيگيري کرده که تاکنون به پاسخي نرسيده است. اکنون اين سوال پيش مي‌آيد که آيا اين موضوع هم شامل همين تخلفات ترابردي مي‌شود که سازمان تنظيم مقررات وعده ارزيابي و برخورد با آن را داده و يا اين موضوع به تخلفات ديگري در حوزه مربوط است.

درنهايت توصيه مي‌شود هنگام دريافت تماس‌هاي مشکوک اين‌چنيني دقت لازم را خرج بدهيد و گرفتار کلاهبرداري نشويد. زيرا هرچند با مراجعه به مراجع قانوني بايد اين موضوع پيگيري شود اما کمترين هزينه، غيرفعال شدن سيم‌کارت ترابردشده‌ي شماست.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16341
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي