سرویس تلفن همراه ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۳ : ۲۹ شماره: 16354
ثبت تمام برند هاي گوشي تلفن همراه تا پايان سال
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به شروع مرحله پنجم طرح ثبت گوشي تلفن همراه در کشور، خبر داد تا پايان سال جاري تمام برند هاي گوشي تلفن همراه تحت پوشش اين طرح قرار مي گيرند.

وايمکس نيوز- مهندس محمد جواد آذري جهرمي شب گذشته با حضور در برنامه زنده تلويزيوني نگاه يک، پاسخگوي موضوعات مربوط به حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات بود.

آذري جهرمي در ابتداي اين گفتگو با اشاره به اجراي طرح ثبت گوشي تلفن همراه ( رجيستري ) و ورود به مرحله پنجم اين طرح، گفت : در اين مرحله گوشي هاي برند ال جي وارد اين طرح شدند و بر اساس برنامه تا پايان سال 96 تمام برند هاي شامل اين طرح مي شوند و اين طرح يکبار مهمترين موضوعات آن مبارزه با قاچاق است ولي اهداف ديگري هم دارد.

وي با بيان اينکه در دنيا نظام مقابله با قاچاق فقط پايش مرز نيست، افزود :  در کشورهاي پيشرفته زمان ورود کالا به مغازه پايش مي شود و در زمان فروش فاکتور آن با مکانيزمي با بانک ثبت مي شود.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد : منافع ثبت گوشي تلفن همراه و افزايش درآمد ورود قانوني گوشي اصلا به وزارت ارتباطات نمي رسد و مستقيم به حساب خزانه واريز مي شود.
وي تصريح کرد : افزايش هزينه اي ناشي از رجيستري  حدود 4 درصد است که به عنوان عوارض ورود گوشي به کشور بايد به حساب خزانه واريز شود، البته هزينه ارزش افزوده و ماليات هم وجود دارد  که قبلا هم وجود داشته است .

آذري جهرمي در پاسخ به سوالي درباره گراني غير منطقي گوشي در زمان اعلام اين طرح، گفت :  شما تصور کنيد که در بازار 4 ميليارد دلاري که 95 درصد آن هم قاچاق است حجم زيادي از افرادي که در اين بازار ناسالم حضور داشتند و منافع مالي آنها در خطر قرار مي گيرد ساکت نمي مانند و بنابراين بسياري از فضا سازي ها غير واقعي بود و گران شدن گوشي ها نيز از جنس تخريب بود و به همين دليل به مردم اعلام کرديم که اين گراني حباب است و گوشي نخريد.

وي بخشي ديگر از گراني گوشي را مربوط به نوسان نرخ ارز عنوان کرد و افزود : زماني که طرح اجرا شد ارز حدود 3800 بود و در زمان اجراي طرحبه حدود 4 هزار تومان رسيد و همزمان با اجراي اين طرح کشور امارات به واردات و صادرات  مجدد گوشي ها 5 درصد عوارض اضافه کرد و همين مورد هم باعث افزايش قيمت گوشي در کشور شد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، تاکيد کرد : بخش سوم اين گراني مربوط به برخي از وارد کنندگان رسمي گوشي بود که قيمت را بالاتر بردند و اينجا بود که ما تصميم گرفتيم فروشگاه هاي آنلاين را وارد طرح کنيم و اجازه واردات گوشي به آنها را بدهيم و اين باعث شد که قيمت تثبيت شود.
وي در بخش ديگر اين گفتگو به عملکرد شرکت سامسونگ در برخورد با ورزشکاران ايراني اشاره کرد و گفت : رفتار شرکت سامسونگ با ورزشکاران ما بسيار عجيب بود و ما درخواست بررسي داشتيم، البته با اجراي طرح رجيستري اين پيام را به شرکت سامسونگ داده ايم که ما قدرت کنترل بازار خودمان را داريم و مي توانيم در اين زمينه اعمال قدرت کنيم.
آذري جهرمي در ادامه اين گفتگو به شبکه ملي اطلاعات نيز اشاره اي کرد و افزود : شبکه ملي اطلاعات سه لايه است که لايه سوم بحث محتوا است، لايه دوم خدمات است مانند پيام رسان،  موتور جستجو و ايميل و لايه نخست نيز زير ساخت  قرار دارد که تکليف آن در برنامه ششم توسعه مشخص شده است.
وي تصريح کرد : طبق قانون برنامه ششم و مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي وظيفه وزارت ارتباطات لايه زير ساخت شبکه ملي اطلاعات است که اهداف آن باتوجه به اهداف مشخص است ولي در لايه خدمات و محتوا هيچ سند مدوني نداريم يعني شاخص نداريم که بتوانيم آن را بررسي کنيم و البته لايه خدمات شبکه ملي اطلاعات است که ايجاد اشتغال مي کند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد : شما اگر به من بگوييد يک برنامه مسيريابي جايگاهش کجاست مي گويم در لايه خدمات شبکه ملي اطلاعات قرار دارد و در اين لايه است که اشتغال ايجاد مي شود.
وي با اشاره به آمارهاي اشتغال در اين حوزه افزود : ما آماري داريم که برنامه هايي که در پلت فرم هاي ما توليد برنامه مي کنند 30 هزار گروه هستند که ممکن است دو نفر يا يک شرکت 200 نفره باشند.
آذري جهرمي به ايجاد اشتغال در بستر پيام رسان ها نيز اشاره اي کرد و گفت : در کنار پيام رسان ها برخي مشاغل شکل گرفته اند و ما به عنوان دولت زيرساخت هاي توسعه فناوري اطلاعات را گسترش داديم.
وي در ادامه اين گفتگو به حوزه اينترنت کودکان نيز اشاره اي کرد و گفت : در کشور ما حوزه کودک و نوجوان بسيار مهم است و بايد فضاي مجازي را براي استفاده کودکان سالم سازي کنيم.

آذري جهرمي تصريح کرد : به طور مثال براي گوشي کودک به صورت پيش فرض نکاتي که مد نظر ما است را به توليد کننده اعلام مي کنيم تا نياز کودکان را در اين حوزه برطرف کنيم.

وي  با اشاره به اينکه در اکثر کشورها  نگراني در حوزه پيام رسان ها و به خصوص رسانه ها وجود دارد، افزود : سندي در حوزه پيام رسان ها در شوراي عالي فضاي مجازي به تصويب رسيده است  و  اين شوراي بايد گزارش دهد که هر کدام از سازمان ها چه فعاليتي در حوزه پيام رسان هاي داخلي انجام داده اند.

وزير ارتباطات وفناوري اطلاعات تصريح کرد : البته پيام رسان هاي داخلي براي افزايش ميزان کاربران خود بايد کيفيت سرويس خود را ارتقا دهند و اعتماد عمومي را بالا ببرند.

 

وي افزود : در کشور به دليل محدوديت هاي رسانه اي که داشتيم بخشي از وظيفه آنها در پيام رسان ها ادغام شد و اين موضوع بخشي از اعتماد عمومي است.

آذري جهرمي با اشاره به انقلاب ديجيتالي در د نيا، گفت : امروز اگر بحث انقلاب ديجيتال را مطرح مي کنيم قرار نيست هر چه اتفاق افتاد را ما عينا انجام دهيم بلکه بايد حاکميت خودمان را در اين انقلاب داشته باشيم.

وي تصريح کرد : در بخش شبکه ملي اطلاعات در بخش محتوا و خدمات تمام تلاش خودمان را مي کنيم که دستگاه هاي مسوول به وظايف خود عمل کنند و بدانيم که آينده فرهنگ، اشتغال و امنيت کشور در شبکه ملي اطلاعات است. 

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد به اينکه دنيا در حال تحول است، افزود : دنيا در حال تحول است که يکي از پايه هاي اصلي آن فضاي مجازي است و فضاي مجازي نيز از آن جوانان است واگر‌ مي خواهيم توانمند باشيم و پيش برويم چاره اي جز استفاده از ظرفيت جوانان در بدنه مديريتي دولت نداريم.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16354
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي