سرویس کسب و کار ۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۴ : ۴۰ شماره: 16367
دزدي سايت هاي اينترنتي از کاربران
وزير ارتباطات از دريافت گزارشي مبني بر دزدي آشکار برخي سايت هاي اينترنتي و خبري از استفاده از CPU سيستم کاربران براي ارزکاوي مجازي خبر داد.

وايمکس نيوز- محمدجواد آذري جهرمي در جمع خبرنگاران در حاشيه همايش نظام حقوقي فناوري اطلاعات گفت: مطابق با گزارشات متعدد مرکز ماهر برخي وب سايت ها از کدها و اسکريپت هايي در سايت هاي خود استفاده مي کنند که باعث استفاده از CPU مشترک براي ماي نينگ (ارزکاوي) براي پول مجازي رمز شده مي شود.

وي تاکيد کرد: اين موضوع که ما از آن به عنوان «دزد کد» نام مي بريم بدون اطلاع کاربر انجام مي شود و باعث مي شود وقتي شخص به وب سايت مراجعه کرده و تا زماني که در آن حضور دارد، CPU و پردازنده دستگاه وي براي کاوش ارز استفاده شود.

وزير ارتباطات با تاکيد بر اينکه اين فرآيند غيراخلاقي و غيرشرعي است، نسبت به پيگيري ادله حقوقي و برخورد با متخلفان در اين خصوص هشدار داد.

وزير ارتباطات با بيان اينکه فرآيند دزد کد و ارزکاوي براي پول هاي رمزنگاري شده باعث مي شود مصرف برق کاربران بالا رفته و پردازشگر سيستم آنها اشغال شود، گفت: بر اساس گزارش هاي مرکز ماهر، برخي از اين وب سايت ها هک شده بودند و کدهايي در اين وب سايت ها قرار داده شده بود که اين اقدام را انجام مي داد. اين وب سايت ها از سوي مرکز ماهر شناسايي شدند و وب سايت هايي که مورد نفوذ قرار گرفتند به مديران پايگاه هاي مربوطه اطلاع داده شده که درصدد اصلاح آن هستند.

وي ادامه داد: اما مطابق با گزارش هاي مرکز ماهر، برخي از وب سايت ها آثاري از هک شدن ندارند و مشخصا مديران فاواي دستگاه ها و مديران فاواي سايت هاي خبري به صورت عامدانه اين کدها را درون صفحات قرار داده و آن را کاوش مي کنند.

جهرمي با تاکيد بر لزوم پيگيري حقوقي و جلوگيري از انجام اين عمل غيراخلاقي گفت: از مرکز ماهر خواسته ام ادله قانوني را جمع آوري و موضوع را براي برخورد به دادستاني ارجاع دهد.

وي با تاکيد بر اينکه اين عمل يک دزدي آشکار در فضاي مجازي بدون اطلاع مشترک است، افزود: دانش گريد کامپيوتينگ يک دانش محترم است اما اگر از آن بدون اطلاع و رضايت مشترک براي استفاده از ظرفيت رايانه و هزينه برق مصرفي مشترک بهره گرفته شود، بسيار کار غيراخلاقي است و بايد جلوي آن را بگيريم.

وزيرارتباطات با بيان اينکه اطلاع رساني ما براي اتمام حجت با کساني است که از اين فرآيند براي ارزکاوي پول رمزنگاري شده استفاده مي کنند، خاطرنشان کرد: ما علاقه نداريم افراد زيادي را به عنوان متخلف شناسايي کنيم اما از مرکز ماهر خواسته ايم تا ادله حقوقي و فني را آماده کرده و بر مبناي اطلاعات خزشگرها و پيگيري کدها مي توانيم به يک جمع بندي کامل از اين مصداق دزدي برسيم و آن را براي برخورد به دادستاني ارجاع دهيم.

وزير ارتباطات در مورد پياده سازي ارز ديجيتالي در کشور نيز گفت: ارز ديجيتال پديده اي است که هم در کشور ما و هم در کشورهاي ديگر گرايش هاي بسياري به آن وجود دارد و با توجه به اينکه متولي مساله ارز و نظام مالي بانک مرکزي است، با يک فقدان آگاهي در مجموعه هاي دست اندرکار در اين حوزه رو به رو هستيم.

وي با اشاره به اينکه برخي مي گويند چرا وزارت ارتباطات به موضوع ارز ديجيتالي ورود کرده است، گفت: در اين زمينه دو رويکرد وجود دارد و ما مي توانيم بگوييم اين موضوع مسئوليت ساير دستگاه هاست و در برابر آن منفعل باشيم و يا آنکه کمي فعالانه ورود کرده و با ساير دستگاه ها هم افزايي داشته باشيم.

وزير ارتباطات با بيان اينکه بانک مرکزي پژوهش هاي خوبي در خصوص ارز ديجيتالي داشته است، خاطرنشان کرد: اما اين فرايند يک فرايند بين بخشي است و ما در وزارت ارتباطات با ظرفيت پست بانک خواسته ايم مدل آزمايشي اين فرآيند را پياده سازي کنيم.

وي با اشاره به اينکه فراخوان دعوت از اين حوزه به زودي اعلام مي شود، افزود: اميدواريم مدل آزمايشي ارز ديجيتال در کشور مدل آزمايشي پايه اي شود که بتواند به اطلاع رساني و آشنايي کساني که در اين حوزه کار مي کنند و ارائه معايب و مزاياي اين فرايند بينجامد.

جهرمي با اشاره به گزارشات متعدد در فضاي مجازي در خصوص ارز ديجيتالي خاطرنشان کرد: برخي ارز ديجيتال را پايه پولشويي مي دانند که بي انضباطي مالي به همراه دارد. اما برخي مي گويند که ارز ديجيتالي در فضاي تحريم به نفع ماست و ما بايد به سمت اين چارچوب برويم. در همين حال برخي معتقدند که وزارت ارتباطات نبايد در اين حوزه ورود کند و برخي ديگر ذات پول ديجيتال را غيرحاکميتي مي دانند و معتقدند که نبايد آن را حاکميتي کرد.

وزير ارتباطات ادامه داد: ما به تمامي اين چالش ها توجه خواهيم داشت و با در نظر گرفتن اين ابعاد مدلي را پياده سازي خواهيم کرد. در اين زمينه از ظرفيت نيروهاي خلاق براي آگاهي بخشي و تصميم سازي استفاده مي کنيم.

وي با بيان اينکه بر اساس گزارشات موجود زماني که ارز ديجيتال در کشور ژاپن ايجاد شد درصد پاييني از تراکنش هاي آن مربوط به بازار غيرشفاف و نظام پولشويي بود اما مابقي آن دربازار کاملا شفاف مورد استفاده قرار گرفت.

وي ادامه داد: در حوزه ارز ديجيتال زمان ما کم است و آمارهاي غيررسمي از تراکنش هاي ارز هاي مبتني بر رمز در صرافي ها خيره کننده است. بر اين اساس نيازمند داشتن ضوابط براي استفاده از اين فرآيند در کشور هستيم اگرچه اين بازار تا حدودي سقوط کرده و مقداري اعتماد عمومي از آن از بين رفته اما مجددا جاي رشد دارد.

منبع: مهر

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16367
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي