سرویس شهر هوشمند ۱۳۹۶/۱۲/۸ - ۱۷ : ۵ شماره: 16378
ويژگي انقلاب ديجيتال عدم تبعيض و جنسيت گرايي است
معاون امور زنان و خانواده رييس جمهوري با اشاره به تحولات علمي و فناوري در جهان گفت: با تدوين شاخص ميزان بهره مندي زنان از فناوري اطلاعات در عرصه آموزش، ارتقا مهارت هاي فکري ، آگاهي و اطلاع رساني و شبکه سازي ارتباطات براي تبادل اطلاعات و جريان سازي اجتماعي به توان افزايي زنان کمک کنيم.

وايمکس نيوز- معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رييس جمهوري در همايش نقش ارتباطات و فناوري اطلاعات در توان افزايي زنان گفت: در سال 1998 همزمان با اجلاس مجمع جهاني اقتصاد مدير عامل ماکروسافت با معرفي اينترنت از نقش آن در آينده اقتصاد دنيا که اتکا آن بر خلاف اقتصاد سنتي که بر منابع بود بر نوآوري، خلاقيت، توليد ذهن و انقلاب ديجيتال خواهد بود سخن گفت .

وي افزود: ابزار اين تحول بزرگ در اقتصاد انقلاب ديجيتالي است که ارزش افزوده بر مبناي نوآوري خلق مي شود.

ابتکار با تاکيد بر اينکه يکي از ويژگي هاي انقلاب ديجيتال عدم تبعيض و جنسيت گرايي است خاطرنشان کرد: در کشور ما فناوري اطلاعات و ارتباطات به طور وسيع در شهرها گسترش يافته است و يکي از شاخص هاي ملي ما ضريب نفوذ تلفن همراه و اينترنت است که وضعيت خوبي در اين زمينه داريم و اين عدم تبعيض و دسترسي يکسان و عدالتي که با انقلاب ديجيتال برقرار مي شود کمک بزرگي به هم افزايي زنان خواهد کرد.

معاون امور زنان و خانواده رييس جمهوري با اعلام اينکه يکي از تکاليف  اساسي کشور در قانون اساسي و ماده 101 برنامه ششم توسعه بحث عدالت است گفت: يکي از ابعاد عدالت، عدالت جنسيتي است و ايجاد فرصت هاي برابر براي زنان و مردان که بتوانند دوشادوش يکديگر بتوانيم با برنامه ريزي و سياست گزاري درست عدالت جنسيتي را برقرار کنيم.

وي تصريح کرد: ما براي پيشرفت بايد از تمام سرمايه هاي کشور استفاده کنيم و نقش زنان در تمام عرصه هاي سياسي ، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي غير قابل اغماض است.

معاون رييس جمهوري با اشاره به اينکه بر طبق ماده 101 برنامه توسعه دولت بايد هر کجا عقب ماندگي براي زنان وجود دارد اين عقب ماندگي ها با برنامه خاص و يک نگاه جبراني از بين ببرد گفت: اين نگاه با برنامه ريزي متعادل هم اکنون در دستگاه هاي دولتي وجود دارد و بحث زنان موضوعي است که به همه دستگاه ها بر مي گردد و معاونت امور زنان و خانواده متولي سياست گذاري، رصد و  پايش در اين حوزه است.

ابتکار تصريح کرد: ما در معاونت در حال تدوين شاخص هايي براي توان افزايي بانوان هستيم که يکي از اين شاخص ها ميزان بهره مندي زنان از فناوري اطلاعات است که در عرصه آموزش، ارتقا مهارت هاي زندگي و ارتقا مهارت هاي فکري براي تصميم سازي، آگاهي و اطلاع رساني و شبکه سازي ارتباطات براي تبادل اطلاعات و تجربيات و در کنار آن يک جريان سازي اجتماعي براي توان افزايي زنان داشته باشيم.

معاون امور زنان و خانواده رييس جمهوري با بيان اينکه ما نيازمند تغيير نگاه هستيم تا بتوانيم زيست بوم لازم را براي هم افزايي زنان بسازيم گفت: تحول در نگرش فردي و خود باوري شروع مي شود و فناوري اطلاعات مي تواند اين تحول را به يک تغيير رفتار اجتماعي تبديل کند تا بتوانيم شاخص هاي مختلف را در کشور توسعه دهيم.

وي با تاکيد بر دو برابر بودن ميزان بيکاري زنان و دختران تحصل کرده در کشور افزود: آمارها نشان مي دهد که اين شکاف جنسيتي در کشور ما جدي است و ما بايد تلاش کنيم مشاغلي را بر اساس علاقه ، تخصص و توانمدي هايي که دارند براي آنان ايجاد کنيم .

بالاترين مقام امور زنان کشور گفت: امروز به مدد فناوري اطلاعات پويش ها و کمپين هايي در کشور فعال است که يکي از  اين کمپين ها ارمغان 2 است که معاونت زنان و خانواده با همکاري سازمان زندان ها و ستاد ديه براي آزادي 250 زن جرايم غير عمد تشکيل شده است که بستر فعاليت آن شبکه هاي مجازي بوده است.

ابتکار با اعلام اينکه نقشه راه مشترکي با مشارکت وزارت ارتباطات، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت صمت  تعريف خواهيم کرد افزود: از افراد ، تشکل ها و بخش خصوصي دعوت مي کنم تا زيست بوم اشتغال در حوزه فناوري اطلاعات در کشور شکل بگيرد.

  معاون امور زنان و خانواده رييس جمهوري ادامه داد: در مرحله بعدي بايد همکاري هاي بين المللي و استفاده از تجربيات ساير کشورها را در اين زمينه وارد کنيم زيرا يکي از مهمترين چالش هاي پيش روي ما در زمينه اشتغال بانوان در صنايع دستي بازاريابي بين المللي و جذب توريسم در سطح جهان است .

وي در پايان اظهار گفت: اميدواريم با تهيه نقشه راه مشترک و همکاري بخش خصوصي بتوانيم  براي توان افزايي زنان در حوزه  IT   وICT  گام هاي بزرگي بر داريم.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16378
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي