سرویس تلفن همراه ۱۳۹۶/۱۲/۸ - ۱۷ : ۱۳ شماره: 16380
هشدار جدي براي خريداران موبايل شگرد جديد برخي از سوءاستفاده‌گران در بازار گوشي‌
رئيس صنف فناوران رايانه تهران با اشاره به طرح رجيستري گوشي‌هاي تلفن همراه درباره شگرد جديد برخي از سوءاستفاده‌گران از عنوان رجيستري در بازار هشدار داد.

وايمکس نيوز- مهدي ميرمهدي کميجاني با بيان اينکه افزايش قيمت دلار برروي قيمت گوشي‌هاي تلفن همراه هم تاثير گذاشته است، اظهار کرد: از طرف ديگر کساني که در بازار به عنوان فروشنده گوشي‌هاي موبايل فعاليت مي‌کنند، از عنوان رجيستري به عنوان يک مزيت براي فروش کالاي‌شان استفاده مي‌کنند. به اين صورت که وقتي خريدار براي خريد به آن‌ها مراجعه مي‌کند، از او مي‌پرسند که گوشي رجيستر شده مي‌خواهد يا نه؟ اين در واقع برخلاف مقررات است چراکه اساسا گوشي رجيستر نشده نبايد فروخته شود.

وي با بيان اينکه اجراي ناقص طرح رجيستري مي‌تواند از علت‌هاي اين آشفتگي‌ها باشد، گفت: شايد اگر همه برندها مشمول طرح رجيستري مي‌شدند، ديگر شاهد اين اتفاقات در بازار نبوديم. هرچند از سويي نمي‌توان تاثير افزايش نرخ دلار بر قيمت گوشي‌هاي تلفن همراه را ناديده گرفت زيرا حتي اگر کالايي قبل از افزايش نرخ دلار خريداري شده باشد، باز هم با نرخ دلار روز به فروش مي‌رسد.

او با اشاره به اجراي فاز جديد طرح رجيستري که گوشي‌هاي هوآوي، تکنو، سوني و نوکيا را شامل مي‌شود ادامه داد: در بازار گوشي‌هاي تلفن همراه اگر همه برندهاي موجود منهاي سامسونگ را تجميع کنيم، مجموعا تا 20 درصد بازار را تشکيل نمي‌دهند و تا زماني که سامسونگ مشمول طرح نشود، اين طرح ناقص مي‌ماند. در حالي که سامسونگ همچنان در بازار مشغول يکه‌تازي است.

ميرمهدي در ادامه با بيان اينکه طرح رجيستري اساسا هيچ هزينه‌اي ندارد، اظهار کرد: متاسفانه اخيرا در بازار از کلمه رجيستر استفاده ابزاري مي‌شود تا قيمت گوشي‌ها را اضافه‌تر کنند.

رئيس اتحاديه صنف فناوران رايانه همچنين به يک شگرد جديد برخي از سوءاستفاده‌گران در بازار گوشي‌هاي موبايل هم اشاره و تاکيد کرد: اخيرا به صورت پراکنده شنيده شده که برخي از فروشندگان کالاي رجيسترنشده را به خريداران مي‌فروشند و زماني که فرد خريدار براي پس دادن گوشي خود مراجعه مي‌کند، مبلغي را از او دريافت مي‌کنند و جالب‌تر اينکه همان گوشي را دوباره بسته‌بندي کرده و به شخص ديگري مي‌فروشند.

او با هشدار به مصرف‌کنندگان درباره اين شگرد اظهار کرد: چنانچه خريداران با اين مقوله  مواجه شدند حتما با مراجع ذيربط از جمله سازمان بازرسي، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، تعزيرات و سامانه 124 تماس بگيرند و مسئولان را در جريان اين مسئله قرار بدهند.

وي در نهايت با بيان اينکه اگر قرار است طرح رجيستري براي گوشي‌هاي موبايل به صورت کامل انجام شود، نبايد فرقي بين برندها باشد، تصريح کرد: در اين مورد بايد قانون براي همه برابر باشد و نبايد برندي را از قانون مستثني کرد و هنوز معلوم نيست چرا برندي به گستردگي سامسونگ تاکنون مشمول رجيستري نشده است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16380
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي