سرویس تلفن همراه ۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۲۳ : ۱۵ شماره: 16434
گوشي مي‌خريد انتقال سند را فراموش نکنيد!
رييس اتحاديه دستگاه‌هاي مخابراتي استان تهران با اشاره به تاثير اجراي طرح رجيستري در بازار گوشي‌هاي تلفن همراه به تغييرات جديد در حوزه نقل و انتقالات اين گوشي‌ها پرداخت.

وايمکس نيوز- پيش از اين و با اعلام اجراي فاز سوم اعمال رجيستري برروي گوشي‌هاي تلفن همراه بسياري از کارشناسان و فعالان صنفي احتمال افزايش قيمت‌ها در بازار گوشي‌هاي موبايل مرتبط با طرح رجيستري را منتفي دانستند؛ اما چيزي که اخيرا به نظر مي‌رسد برروي بازار گوشي‌هاي تلفن همراه تاثير مستقيم گذاشته است، نوسانات نرخ ارز و گران شدن دلار در روزهاي پاياني سال است.

در اين باره رييس اتحاديه دستگاه‌هاي مخابراتي استان تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که اساسا بازاري بهتر از بازار شب عيد براي فروشندگان وجود ندارد، اظهار کرد: امسال نيز همانند سال‌هاي گذشته تقاضا در بازار وجود دارد اما در طرف عرضه مشکلاتي در حيطه خريد، فروش و نقل و انتقال گوشي‌هاي دست دوم و رجيستري گوشي‌هاي دست اول وجود دارد.

مهدي محبي در توضيح مشکلات مربوط به نقل و انتقال گوشي‌هاي تلفن همراه، اظهار کرد: هنگامي که يک فرد قصد خريد يک گوشي تلفن همراه را از طرف ديگري دارد، بايد آن را در سيستم سايت همتا يا اپليکيشن #7777* انتقال مالکيت دهد. اين مقوله‌ در سال‌هاي گذشته به دليل نبود طرح رجيستري در بازار وجود نداشت اما حالا خريداران حتما بايد به اين مساله توجه داشته باشند.

رييس اتحاديه دستگاه‌هاي مخابراتي استان تهران با بيان اين‌که طرح انتقال مالکيت براي گوشي‌هاي تلفن همراه براي فروشندگان معمولا وقت‌گير است، به تاثير رجيستري برروي قيمت گوشي‌هاي تلفن همراه نيز پرداخت و ادامه داد: رجيستري گوشي‌هاي تلفن همراه در فازهاي مختلف تاثيري برروي قيمت گوشي‌هاي تلفن همراه نگذاشته است.

محبي درباره تاثير نوسانات نرخ ارز برروي قيمت گوشي‌هاي تلفن همراه نيز اظهار کرد: چون گوشي‌هاي موبايل مستقيما از خارج و از طريق دلار وارد مي‌شوند، به شدت تحت تاثير نوسانات قيمتي اين حوزه قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه با بيان اين‌که موبايل‌هاي وارداتي مانند يخ مي‌مانند و بايد زودتر آن‌ها را به بازار روانه کرد، افزود: از زمان ورود کالا به گمرک تا رسيدن آن به دست مصرف کننده، تنها دو تا سه روز زمان مي‌برد. نگه داشتن موبايل ريسک خيلي بالايي دارد، تصور کنيد يک فرد واردکننده، يک ميليارد کالا وارد مي‌کند، او بايد اين هزينه را فورا با فروش کالاي خود جايگزين کند.

رييس اتحاديه دستگاه‌هاي مخابراتي استان تهران همچنين درباره احتمال فروش گران‌تر گوشي‌هاي موبايل در ايام قبل از نوروز، اظهار کرد: به دليل حدود مشخص قيمتي و همچنين رقابت بين واردکنندگان و توزيع‌کنندگان گوشي‌هاي موبايل، احتمال اين‌که کسي بخواهد کالاي خود را گران‌تر بفروشد، تقريبا صفر است.

دليل گراني‌هاي اخير در بازار گوشي موبايل

اما طي بهمن و اسفندماه 96 زمزمه‌هايي از گران شدن برخي گوشي ها به گوش رسيد؛ اما وزير ارتباطات با اعلام اينکه در همان آغاز فاز پايش گوشي‌ها و پيش از اينکه هيچ برندي اعلام شود، يک‌ شبه هزينه گوشي‌ها 200 هزار تومان بالا رفت، علت اين موضوع را سودجويي مشخصاً تعدادي از فروشندگان بيان کرد.

مبارزه با قاچاق کالا در مورد اقلامي که توليد داخلي آن وجود دارد، علاوه بر اينکه مي‌تواند جلوي ايجاد بيکاري‌هاي گسترده را بگيرد، در رشد و توسعه اقتصادي کشور نيز اثرگذار است. اين کالاها مي‌توانند با پرداخت تعرفه تعيين شده به سازمان گمرک از مسيري قانوني وارد شوند که از درآمد حاصل شده از اين تعرفه‌ها، منابع مالي دولت براي ارائه خدمات عمومي به همه شهروندان غني‌تر مي‌شود.

درباره شبهه درآمد وزارت ارتباطات با اجراي طرح رجيستري هم موضوعاتي مطرح شد که منابع حاصل از مبارزه با قاچاق به گفته آذري جهرمي از طريق گمرک به خزانه وارد مي‌شود و به وزارت ارتباطات نمي‌رسد اما تاثير مهم اين طرح پايش سلامت مردم و خدمات پس از فروش است. وزارت صنعت مکانيزمي دارد که تنها به کساني اجازه واردات دهد که توانايي ارائه خدمات پس از فروش داشته باشند.

وي در پاسخ به علت گراني گوشي‌هاي تلفن همراه با اجراي رجيستري بيان کرده بود: ذاتا افزايش قيمت ناشي از اجراي طرح رجيستري همان هزينه گمرک است که به چرخه اضافه مي‌شود و در حداقل چهار يا پنج درصد قرار دارد. اين هزينه گمرک به عنوان ميزان سهم واردکننده به حساب خزانه واريز مي‌شود. البته هزينه ارزش افزوده و ماليات هم وجود دارد که فروشندگان رسمي قبلا هم آن را پرداخت مي‌کردند.

گراني‌هاي گوشي کار تخريبي سودجويان

در هر حال ما يک بازار چهار تا شش ميليارد دلاري واردات گوشي داريم که 95 درصد آن قاچاق است. حتي درصدي از اين کالاها دست دوم هستند که دوباره بسته‌بندي شده‌اند. بنابراين حجم زيادي بازار ناسالم و خاکستري وجود داشته و به گفته وزير ارتباطات کساني که منافعشان در معرض خطر قرار مي‌گيرد، ساکت نخواهند نشست و بسياري از فضاسازي‌ها و گران شدن گوشي و انتساب آن به رجيستري از جنس تخريب بوده است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16434
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي