سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۷/۱/۱۹ - ۱۳ : ۵۰ شماره: 16467
حسن خجسته سه نکته ارتباطي درباره تلگرام
چرا برخى دوستان و اهالى ارتباطات از مسدود شدن تلگرام برآشفته‌اند و اين کار را بى اثر مى‌دانند؟!

وايمکس نيوز- فارغ از وجه سياسى که اتفاقا" بسيار و بى جهت پررنگ است، اين موضوع بهتر است به عنوان ابزار ارتباطى و جزيى از نوعى پلتفرم ارتباطى و ويژگى‌هاى ماهوى اين‌گونه ابزارها مورد بحث قرارگيرد:
1. پلتفرم مسدود نمي‌شود. در پلتفرم ارتباطى پيام‌رسان‌ها، يک پيام‌رسان خاص محدود يا مسدود مى‌شود، مسدود شدن تلگرام يعنى مسدود شدن يک ابزار از ميان شايد ده‌ها پيام‌رسان مشابه. شايد بشود مقايسه کرد با تعطيل شدن يک فروشگاه هرچند بزرگ در ميان انواع فروشگاه‌ها. آن چه را مى‌توان دغدغه درست اهالي ارتباطات دانست، اين است که راه ارتباطى از طريق اين گونه پلتفرم مسدود نشود که موضوعى اساسى است. البته باوجود نمونه‌هاي مشابه در "پلتفرم پيام‌رسان"، مى‌توان مطمئن بود راه‌هاى ارتباطى گشوده است.
2. پيش‎‌بيني آينده تلگرم در ايران: تلگرام از رونق مي‌افتد. يکى از ويژگى‌هاى ذاتى اين ابزارها بازار- محورى است. اگر کشورى تصميم به مسدود کردن يکى از انواع پيام‌رسان‌ها و شبکه‌هاى اجتماعى بگيرد و قابليت اعمال داشته باشد، فعاليت‌هاى قانوني تجارى بر روى آن متوقف مى‌شود. هرچند ممکن است گونه‌اى از ارتباطات ميان فردى باقى بماند ولى به دليل خروج فعالان اقتصادى و تجارى نمى‌تواند رونق خود را حفظ کند مگر دلايل خاصى براى آن بوجود بيايد يا بياورند.
3. اصل آزادي ارتباطات با قانون‌گريزى شرکت‌هاي فراملي خلط نشود: بايد از اصل آزادي ارتباطات در چارچوب قانون دفاع کرد. اما اعمال حاکميت بر شرکت‌‌هاي فراملي اصل مبتني بر منفعت ملي و حاکي از قدرت استقلال کشور است. انواع شرکت‌ها و مؤسسات فرامرزى، به قدرت اعمال حاکميت هر کشور توجه دارند. ميزان اعمال اين قدرت، تعيين کننده ارزش و اعتبار يک کشور در ميان اين مؤسسات است و منجر به کاهش يا افزايش هزينه‌ها و منافع ملى مى‌شود. براي حفظ منافع ملي بايد با قدرت از اعمال حاکميت کشورمان بر شرکت‌هاي فرامرزى حمايت کنيم.

منبع: فارس

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16467
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي