سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۳ : ۵ شماره: 16500
روشي براي جلوگيري از سرقت واي‌فاي منزل
سوءاستفاده از شبکه‌هاي واي فاي خانگي توسط برخي از همسايگان، اتفاقي است که با استفاده از ناآگاهي برخي شهروندان شيوع پيدا کرده است؛ موضوعي که با رعايت يکسري اصول ساده مي‌توان از آن جلوگيري کرد.

وايمکس نيوز- تصور کنيد شما در خانه آماده پخش آخرين قسمت سريال مورد علاقه‌ي خود هستيد اما مي‌بينيد که ويدئو به هم ريخته است و متوقف مي‌شود. آيا ارائه‌دهنده اينترنت شما سرعت را کم کرده است يا اتفاق ديگري افتاده است؟  روزهايي هست که متوجه مي‌شويد که سرعت اينترنت برروي هر وسيله‌اي افت مي‌کند، چه در جريان ويدئو، چه گشت و گذار روزانه و به طور منظم در تبلت يا رايانه. برخي اوقات اين فقط مي‌تواند عملکرد اينترنت شما باشد يا حتي ممکن است کسي اينترنت شما را سرقت کند و پهناي باند شما را مورد استفاده قرار دهد.

براي اينکه بفهميد چه کسي اينترنت شما را سرقت مي‌کند، بايد با جمع‌آوري اطلاعات از شبکه کار خود را آغاز کنيد. به روتر (دستگاه يا شبکه) خود وارد شويد و قسمتي را که نشان مي‌دهد چه وسايلي به روتر شما متصل هستند را بررسي کنيد. مطابق با گزارش سايت افتا، اگر يک راه حل ساده‌تر هم مي‌خواهيد، مي‌توانيد به طور موقت يک اکانت به نام Wireless Network Watcher (ناظر شبکه بي سيم) بگيريد.

اين برنامه رايگان به شما ليستي از ابزارهاي متصل به شبکه Wi-Fi شما مي‌دهد. شما مي‌توانيد به سرعت هر موقع آن را بخواهيد بررسي و يا باز کنيد. هنگامي که فهرستي از دستگاه‌هاي متصل داريد، مواردي که متعلق به شما هستند را شناسايي کنيد. براي مثال، رايانه‌ي شما بايد با نام خودش در ليست باشد. تبلت يا گوشي هوشمند شما بايد با نام توليدکننده خود در آنجا باشد.

 چگونه Wi-Fi خود را امن کنيد؟

اگر شما نمي‌توانيد، موارد ذکر شده در ليست را حذف کنيد. به سادگي يکي يکي دستگاه‌ها را خاموش کنيد يا فقط Wi-Fi آن‌ها را قطع کنيد تا متوجه شويد چي به چي است. زماني که دستگاهي متصل به شبکه را پيدا مي‌کنيد که متعلق به شما نيست، شما مي‌فهميد که يک مجرم يا سارق داريد. اگر کاهش سرعت اينترنت به صورت تصادفي باشد، ممکن است لازم باشد چند بار آن را بررسي کنيد. مجرمان ممکن است از اينترنت شما به ندرت استفاده کنند.

اگر شبکه شما قبلا رمزگذاري شده است و کسي هنوز آن را دارد، شما بايد رمز عبور خود را بلافاصله تغيير دهيد. سپس حواستان را جمع کنيد که آيا دوباره موفق به ورود خواهند شد يا خير. اگر وارد شدند، ممکن است آن‌ها به روتر شما دسترسي داشته باشند.

روتر خود را به تنظيمات کارخانه باز گرداني کنيد. راهنماي خود را براي دستورالعمل بررسي کنيد، سپس از ابتدا آن را دوباره تنظيم کنيد، به معني تغيير دادن گذر واژه، فعال کردن رمز گذاري، انتخاب يک SSID جديد و غير فعال کردن ويژگي‌هاي کنترل از راه دور است. توجه کنيد که اگر گذر واژه رمزگذاري خود را تغيير دهيد، حتما بايد رمز عبور را در تمام ابزارهاي خود به‌روزرساني کنيد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16500
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي