سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۲/۱۰ - ۱۵ : ۴۲ شماره: 16526
چند راهکار براي افزايش امنيت پست الکترونيکي جي‌ميل
اين روزها که بحث امنيت سايبري حساب‌هاي کاربري در اپليکشن و سرويس‌هاي مختلف اينترنتي و آنلاين داغ شده، آگاهي از راه‌هاي افزايش امنيت سايبري و توجه به اين امر از اهميت بالايي برخوردار است.

وايمکس نيوز- اين گزارش به بررسي و مرور مختصري بر نکاتي که به افزايش امنيت حساب کاربري پست الکترونيک گوگل (جي‌ميل) و محافظت از حريم شخصي که متخصصان گوگل پيشنهاد کرده اند، مي‌پردازد.

بر اساس گفته‌هاي متخصصان فعال در حوزه امنيت سايبري گوگل، رعايت نکات و مراحل زير مي‌تواند تا حد بسيار زيادي از نفوذ هکرها، مجرمان سايبري و افراد ناشناس به حساب کاربري و اطلاعات شخصي کاربران جلوگيري کند.

1. از نرم‌افزارهاي آنتي‌ويروس قدرتمند و به‌روز استفاده کنيد

بسياري از آسيب‌هاي اينترنتي و ضعف‌هاي امنيتي در نتيجه نفوذ ويروس، کرم‌هاي رايانه‌اي، بدافزارها و باج‌افزارهاي خطرناک هستند که به گفته متخصصان علوم کامپيوتر و فناوري اطلاعات، با يک نرم‌افزار قدرتمند، پيشرفته و به روز کاملا قابل پيشگيري هستند. کاربران بدين ترتيب بايد گاهي سيستم خود را با اين نرم‌افزارهاي کاربردي و آنتي ويروس، اسکن کرده و درصورت لزوم، اقدامات امنيتي لازم را انجام دهند.

 

2. از بخش بررسي امنيت (Security Checkup) حساب کاربري خود کمک بگيريد

کاربران حساب کاربري پست الکترونيک (جي‌ميل) به صفحه « حساب من» يا My Account رفته و در بخش بررسي امنيت (Security Checkup)، با کليک برروي گزينه شروع (Get Started )، به منظور بررسي کيفيت و ضريب امنيتي حساب کاربري خود، دستورالعمل‌هاي نوشته شده در اين قسمت را مشاهده کرده و مطابق آن به پيش رويد.

 

3. قسمت account recovery حساب خود را بررسي و به‌روز کنيد

از به روز بودن گزينه‌هاي بخش account recovery در حساب کاربري ايميل خود اطمينان حاصل کنيد.

 

4. از سيستم پيشرفته ورود دو مرحله‌اي بهره بگيريد

بسياري از اپليکيشن‌ها و سرويس‌هاي اينترنتي همچون پست الکترونيک گوگل (جي‌ميل) از سيستم پيشرفته ورود دو مرحله‌اي (2-step verification) براي افزايش امنيت و جلوگيري از نفوذ افراد غريبه و ناشناس به اطلاعات شخصي کاربران بهره مي‌برند. شما در قسمت تنظيمات جي‌ميل قادر خواهيد بود اين امکان را فعال‌سازي کنيد.

سيستم احراز هويت دو مرحله‌اي گوگل، شماره تلفن همراه شما را ثبت مي‌کند و کد عامل دوم را در قالب يک پيامک يا تماس تلفني به شما اعلام مي‌کند.

 

5. مرتبا مرورگرهاي اينترنتي خود را به روزرساني کنيد

آپديت و به روزرساني کردن مرورگرهاي اينترنتي همچون گوگل کروم يکي ديگر از راهکارهايي است که مي‌تواند از احتمال نفوذ هکرها و مجرمان سايبري به حساب‌هاي کاربري بکاهد، آن است که مرورگرهاي خود را هر از گاهي به روز کنيد.

 

6. يک گذرواژه قوي و امن بسازيد

استفاده و ساخت يک گذرواژه قدرتمند و امن به طور قطع مي‌تواند احتمال حدس زدن هکرها براي ورود و نفوذ به اطلاعات شخصي کاربران را تقريبا به صفر برساند.

متخصصان علوم کامپيوتر بر اين باورند که استفاده از کلمات، اعداد و عبارات قابل حدس نظير شماره تلفن، نام و نام خانوادگي، تاريخ تولد و نام همسر مي‌تواند امنيت حساب کاربري شما را به شدت تضعيف کند.

7. گذرواژه حساب‌هاي کاربري اينترنتي خود را مرتبا تغيير دهيد

متخصصان فناوري اطلاعات همواره خطاب به کاربران اينترنتي مي‌گويند که هر از گاهي بايد گذرواژه‌هاي حساب‌هاي کاربري خود را تغيير بدهيد تا در صورتي که فرد ناشناسي از رمز ورود شما مطلع شد، نتواند مدتها از اطلاعات شخصي و خصوصي شما سوءاستفاده کند.

 

8. در صورت استفاده از رايانه عمومي، حتما از حساب خود خارج شويد

کاربران بايد در صورتي که از اماکن عمومي و رايانه‌هاي همگاني استفاده مي‌کنند، بعد از اتمام کار، از حساب کاربري ايميل خود خارج شوند. اين کار مستلزم آن است که برروي گزينه خروج ( sign out) کليک کنند تا ديگر افراد غريبه نتوانند به حساب کاربري آن‌ها دسترسي پيدا کنند.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16526
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي