سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۲/۱۷ - ۱۵ : ۴۳ شماره: 16541
جنجال وي‌پي‌ان‌ها؛ اين بار تعرفه نيم‌بهاي اينترنت
در صورت داشتن بسته اينترنتي، هزينه مصرفي مشترکان به صورت آزاد محاسبه نخواهد شد، حتي اگر از نرم‌افزارهاي تغييردهنده آي‌پي مانند وي‌پي‌ان استفاده کنند.

وايمکس نيوز- در شرايطي که پس از فازهاي چندگانه شبکه‌ ملي اطلاعات اعلام شد که سايت‌هايي که داخلي هستند از تعرفه‌ي نيم‌بها برخوردار خواهند شد و تمامي اپراتورهاي ارائه‌دهنده‌ي اينترنت نيز بايد اين تعرفه‌هاي ترجيحي را اعمال کنند، اپراتور ايرانسل نيز اين کار را انجام داده بود؛ البته همان زمان هم در وب‌سايت خود آورده بود که در صورت استفاده از فيلترشکن‌هايي که آي‌پي را تغيير مي‌دهند، قادر به شناسايي وب‌سايت نبوده و آن را با تعرفه عادي محاسبه خواهد  کرد.

با وجود اين در روزهاي اخير در شبکه‌هاي اجتماعي شايعاتي مطرح بود مبني بر اينکه اپراتور ايرانسل در صورت استفاده مشترکان از فيلترشکن و وي‌پي‌ان، حتي در صورت داشتن بسته‌هاي اينترنتي، براي آنها تعرفه آزاد را محاسبه خواهد کرد، اين اپراتور اما با رد اين خبر اعلام کرد که تنها به دليل تغيير آي‌پي به دليل استفاده از وي‌پي‌ان، سايت مورد استفاده حتي در صورت داخلي بودن شناسايي نخواهد شد و به همين دليل تعرفه اينترنت عادي بين‌الملل براي آن محاسبه مي‌شود و نه تعرفه‌ي آزاد.

اين موضوع باعث شد اپراتور ايرانسل شفاف‌سازي کند که در صورت به کار بردن نرم‌افزارهاي تغييردهنده IP در زمان استفاده از اينترنت، با توجه به عدم توانايي شناسايي آن توسط سيستم، حجم مربوط به ترافيک ملي مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و در نتيجه امکان اعمال ترافيک ملي وجود نخواهد داشت.

روابط عمومي ايرانسل همچنين با بيان اينکه تحت هيچ شرايطي هزينه مشترکي که بسته فعال داشته باشد را با تعرفه آزاد اعلام نمي‌کند، توضيح داد: ايرانسل در هر شرايطي اعم از استفاده کردن يا نکردن از نرم‌افزارهاي تغييردهنده IP نظير VPN و ... مادامي که مشترک بسته فعال داشته باشد، هزينه مصرفي را صرفا بر اساس همان بسته محاسبه مي‌کند علاوه بر اين مشترکاني که ترافيک مصرفي آن‌ها ناشي از سايت‌هاي اعلام شده در شبکه ملي اطلاعات باشد، مشمول تخفيف 50 درصدي هستند. اين تخفيف هم در بسته‌ها و هم در تعرفه بسته آزاد اعمال مي‌شود.

اما محمدجواد آذري جهرمي -وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات- در صفحه‌ي توئيتر خود درباره اين اعتراضات کاربران اعلام کرد که به اين شکايت از رسيدگي شده و در صورت تخطي از مقررات، حقوق مصرف‌کنندگان اعاده شود. در اين راستا حسين فلاح جوشقاني- رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي- اعلام کرده است: توضيحات اپراتور در مورد نحوه محاسبه درست بوده و بررسي سيستم‌هاي صورتحساب اين اپراتور از رگولاتوري نشان مي‌دهد محاسبه هزينه مشترکين داراي بسته فعال در چارچوب تعرفه‌هاي اعلامي انجام شده بر مبناي محاسبه تعرفه آزاد نبوده است.

جوشقاني همچنين توضيح داد: حقي از مشترکين اپراتور در استفاده از بسته‌هاي اينترنتي پايمال نشده است. در صورت استفاده از مشترکين از نرم‌افزارهاي فيلتر شکن و VPN به دليل عدم امکان شناسايي سايت مورد استفاده، حتي در صورت استفاده از سايت‌هاي داخلي محاسبه تعرفه بر اساس تعرفه عادي بين‌الملل انجام شده و تعرفه ترجيحي براي سايت‌هاي داخلي اعمال نخواهد شد و اين موضوع به هيچ عنوان به معناي محاسبه بر اساس تعرفه آزاد نبوده است.

البته شايعات مربوط به تخفيف ندادن ايرانسل به استفاده‌کنندگان از اينترنت با فيلترشکن، موضوع جديدي نيست و پس از اعلام اجرايي شدن کاهش 50 درصدي تعرفه سايت‌هاي داخلي نيز اخباري در فضاي مجازي دست به دست مي‌شد مبني بر اينکه آدرس آي‌پي‌هاي استفاده شده در بسته محتوايي، براساس اطلاعات دريافتي از شرکت‌هاي مذکور بوده و در صورت تغيير آنها، ترافيک شبکه به صورت عادي محاسبه مي‌شود و در صورت استفاده از نرم‌افزارهاي تغيير دهنده آي‌پي‌هاي داخلي (وي‌پي‌ان يا فيلترشکن) در زمان استفاده از اينترنت، حجم مربوط به ترافيک ملي مورد استفاده قرار نخواهد گرفت؛ زيرا فيلترشکن براي ايجاد دسترسي به سايت‌ها از آي‌پي غيرايراني استفاده مي‌کند که در نتيجه امکان شناسايي از بين مي‌رود.

بنابراين استفاده از نرم‌افزار تغييردهنده IP، به بسته اينترنت کاربر و نوع مصرف آن ارتباطي ندارد. صرفاً به دليل استفاده شخص از IP کشوري به جز ايران، ايرانسل نمي‌تواند تعرفه را به شکل داخلي و نيم‌بها محاسبه کند، اما در هر صورت بهره‌گيري از بسته خريداري‌شده، به قوت خود باقيست. اخباري که حاکي از محاسبه شدن اينترنت آزاد در صورت استفاده از هرگونه نرم‌افزار تغييردهنده آي‌پي از جمله وي‌پي‌ان‌ها منتشر شده نيز صحت ندارد و در اين شرايط تنها اينترنت عادي با تعرفه‌ بين‌الملل و نه اينترنت داخلي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16541
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي