سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۷/۲/۱۹ - ۱۳ : ۲۶ شماره: 16545
فريب نخوريد؛ تلگرام سياه مشکل امنيتي دارد!
يک کارشناس امنيتي حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه صرف حضور يک اپليکيشن در مارکت‌هاي آنلاين نمي‌تواند تضمين‌کننده امنيت آن‌ها باشد، نصب آنتي‌ويروس‌هاي معتبر را که اصل بوده و در ايران نمايندگي دارند بهترين راه براي جلوگيري از آلودگي به برنامه‌هاي مخرب دانست تا درصورت بروز مشکل بتوان به آن‌ها مراجعه کرد.

وايمکس نيوز- نويد نيک‌پي با اشاره به بازار فروش فيلترشکن و ساير برنامه‌هايي که پس از فيلترينگ تلگرام ايجاد شده است، اظهار کرد: متاسفانه هيچ گونه آگاهي سايبري در اين زمينه وجود ندارد. کاربران نبايد به هر قيمتي به نصب فيلترشکن اقدام کنند زيرا اصولا کساني که فيلترشکن را به‌صورت رايگان عرضه مي‌کنند، حتما اهداف و قصدي از اين کار دارند و اين‌طور نيست که با طراحي اين برنامه‌ها بخواهند کمکي به ما کنند.

وي با ذکر يک مثالي درباره برنامه‌هاي مخرب موجود در بازار اظهار کرد: اخيرا اپليکيشني به اسم تلگرام سياه آمده که لوگويش سياه است. اين اپليکيشن با يک فيلترشکن ترکيب شده و به تلگرام متصل است. اما برخي که اين برنامه را نصب مي‌کنند، مدعي هستند اطلاعاتشان از گوشي پاک شده يا ترافيک اينترنتشان افزايش يافته است. حتي با نصب برنامه کسپراسکاي روي دستگاه اندرويدي سريعا تشخيص داده شد که اين برنامه مشکلات امنيتي دارد.

اين کارشناس درباره فايل‌هاي APK‌ منتشر شده در شبکه‌هاي اجتماعي که افراد را به دانلود دعوت مي‌کند، با ذکر يک مثال توضيح داد: اخيرا گزارشي درباره برنامه‌اي منتشر شد که APK اين جاسوس‌افزار از طريق کانال‌هاي پيام‌رسان‌هاي اجتماعي منتشر شده بود. به اين APKها هم نبايد اعتماد کرد زيرا  کسي که اين برنامه‌ها را طراحي مي‌کند، نيت خيري ندارد و طبيعتا براي هدفي اين کار را انجام مي‌دهد. اگر ما اين موارد را درک کنيم، سراغ چنين برنامه‌هايي نمي‌رويم.

نيک‌پي با بيان اينکه صرف حضور يک اپليکيشن در گوگل‌پلي و اپ‌استور هم نمي‌تواند تضمين‌کننده باشد، گفت: همين مارکت‌ها هم جاي کاملا مطمئني نيستند، بايد ديد استفاده از يک برنامه چقدر ارزش دارد که بخواهيم آن را از هر مارکتي دانلود کنيم. اگر مي‌خواهيم برنامه‌اي را نصب کنيم که مدير و شرکت تهيه‌کننده‌ي آن، مشخص نيست و طبيعتا پشتيباني براي آن وجود ندارد، دلايل خوبي است که به سمت اين اپليکيشن‌ نرويم.

وي ادامه داد: اگر مطالبه‌اي هم روي تلگرام داريم، بايد به روش قانوني آن را دنبال کنيم؛ نه اينکه استفاده از فيلترشکن تا اين اندازه رواج پيدا کند و مشکلات زيادي به وجود آورد. همين اپليکيشن‌هاي فيلترشکني که با تلگرام ترکيب شده و حتي تعداد دانلود بالايي هم دارند، قابل اعتماد نيستند. حتي برخي اين برنامه‌ها را نصب مي‌کنند و براي آن پول هم مي‌گيرند و ادعاي نصب تلگرام بدون فيلتر دارند، اما نبايد به آن‌ها اعتماد کرد.

از آنتي‌ويروس‌هاي معتبر استفاده کنيد

اين کارشناس با بيان اينکه بسياري از کاربراني که درگير مسائل امنيتي مي‌شوند، مفهوم فيلترشکن و نصب آن را نمي‌دانند و تا زماني که دچار مشکل شوند هم آن را درک نمي‌کنند، افزود: محصولات خوبي با قيمت پايين براي آنتي‌ويروس‌هاي مختلف وجود دارند که اگر نمايندگي معتبر داشته باشند و پشتيباني آن‌ها موجود باشد، از اطلاعات حفاظت و براي تشخيص برنامه‌هاي مخرب عمل به خوبي مي‌کنند.

نيک‌پي نصب آنتي‌ويروس‌هاي معتبر را بهترين راه براي جلوگيري از آلودگي دانست و گفت: بايد از آنتي‌ويروس‌هاي معتبري استفاده کرد که اصل بوده و در ايران نماينده داشته باشند تا در صورت بروز مشکل بتوان به آنها مراجعه کرد. البته در همين زمينه هم بازار مکاره وجود دارد. برخي ادعا مي‌کنند آنتي‌ويروس‌ اورجينال دارند، در صورتي که نمي‌توان از اصل بودن و پشتيباني آن‌ها مطمئن بود. بلکه بايد با يک جست‌وجوي ساده نمايندگي شرکت‌هايي که در ايران فعاليت‌هاي مربوط به آنتي‌ويروس مي‌کنند را يافته و به آن‌ها مراجعه کرد.

به گزارش ايسنا، مسدود شدن اپليکيشن پيام‌رسان تلگرام در روزهاي گذشته موجب شده فضا براي سودجويان در جهت سوءاستفاده از عدم آگاهي مردم و تشويق آن‌ها به دانلود و نصب برنامه‌هايي به اسم فيلترشکن و تلگرام بدون فيلتر باز شود تا بتوانند از اين طريق اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و ورود برنامه‌هاي مخرب کنند.

به همين جهت، کارشناسان همواره به کاربران هشدار مي‌دهند که به هيچ عنوان فريب اين دست تبليغات را نخورده و از نصب اين گونه نرم‌افزارها و اپليکيشن‌ها که ممکن است بدافزارهاي مخرب و جاسوسي باشد، خودداري کنند.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16545
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي