سرویس شهر هوشمند ۱۳۹۷/۲/۲۱ - ۱۵ : ۳۷ شماره: 16548
اينترنت اشيا و اقتصاد ديجيتال بهره‌وري را افزايش مي‌ دهند
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه از ابتداي سال 96 تا پايان بهمن ماه حدود 180 ميليارد تومان اپليکيشن در کافه بازار به فروش رفته است گفت: سهم گيلان از اين فروش 3 ميليارد تومان بوده يعني معادل 7/1 درصد بوده است.

وايمکس نيوز- آذري جهرمي عصر امروز  در جمع جوانان و نخبگان استان گيلان گفت: استان گيلان ظرفيت هاي خوبي در مراکز علمي و دانشگاهي دارد و هنوز از ظرفيت استان استفاده نشده است.

وي افزود: در حال حاضرهمه شهرهاي استان به نسل سه و چهار اينترنت همراه تجهيز شده  اند و امسال هم 256 ميليارد تومان براي زيرساخت‌هاي ارتباطي و توسعه پهن باند استان گيلان تخصيص داده ايم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه تاثير اتصال اشيا از طريق اينترنت بسيار بزرگ و زمينه ساز اقتصاد ديجيتال است  و کشورها براي تصاحب بازار اقتصاد ديجيتال برنامه ريزي کرده اند گفت: منابع فيزيکي محدود و نيازهاي بشر رو به ازدياد است و فقط با افزايش بهره وري مي‌توان پاسخگوي اين نيازها بود و اينترنت اشيا و اقتصاد ديجيتال اين بهره‌وري را افزايش مي‌ دهند.

بالاترين مقام ICT کشور با تاکيد بر افزايش بهره وري با استفاده از فناوري اظهار کرد: براي مديريت منابع آب در کشاورزي دشت قزوين پروژه‌اي با اينترنت اشيا اجرا شده و 50 درصد صرفه جويي در مصرف آب ايجاد کرده است.

آذري جهرمي ادامه داد: از نظر شاخص دانش مردم در استفاده از فناوري اطلاعات، رتبه 58 دنيا را داريم، رتبه خوبي است ولي بايد ارتقا بيشتري پيدا کند و در شاخص استفاده از فناوري اطلاعات قبلا رتبه 111 جهان بوديم و امروز در جايگاه  101 هستيم.

وي با اشاره به اينکه  بايد از فناوري اطلاعات در حفظ محيط زيست، آموزش، مصرف انرژي، شهر هوشمند و... استفاده کنيم گفت: استفاده از فناوري اطلاعات رويکرد امروز ماست و با کمک هم بايد رشد سريعي در اين شاخص را رقم بزنيم .

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات  با تاکيد بر اينکه اصل فعاليت استارت آپ مبتني بر خلاقيت است تصريح کرد: اين خلاقيت بين گروه‌هاي مختلف است، فضاي مجازي بدون مرز است پس بازارهاي اين حوزه نيز بدون مرز است و اگر خلاقيت جالبي ارايه دهيد بازار هاي جهاني را هم کسب خواهيد کرد

بالاترين مقام ICT کشور افزود: مشکل اصلي در يک کلمه، زيست بوم است و قوانين اين حوزه مربوط به دهه هاي قبل است.

وي با انتقاد از نگهداري آمارها بصورت محرمانه گفت: آمار را نگهداري مي‌کنند و هر چيزي را محرمانه مي‌دانند در حاليکه اطلاعات دستگاه‌ها بايد عادلانه در اختيار همه قرا بگيرد و به همين دليل زيست بوم ما دچار مشکل است.

وزير ارتباطات با اعلام اينکه سرمايه گذار هاي خطر پذير، مالکيت معنوي، قوانين حفظ حريم خصوصي بايد تعريف شود افزود: براي رفع اين دغدغه ها مطالعه و تلاش هايي هم کرده ايم .

وي  با بيان اينکه اولين موضوع، نهاد سازي است و ما به دنبال ايجاد شرکت‌هاي کارآفرين هستيم که مورد تاييد پنج وزارت و معاونت علمي رياست جمهوري قرار گرفته و هفته آينده در دولت مطرح مي شود گفت: براي تامين مالي دستورالعملي تهيه کرديم و با بورس براي تامين مالي جمعي توافق کرده ايم.

آذري جهرمي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: براي ورود دولت به اين حوزه نياز به مجوز است، بايد سازمان‌هاي توسعه اي در اين خصوص وارد شوند و در همين مدت با اصلاح ساختار، سازمان فناوري اطلاعات تبديل به سازمان توسعه اي شده است و مي‌تواند در اين بخش اقدام کند و پست بانک تبديل به بانک تخصصي حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات مي‌شود و منابع مالي و بانکي به اين حوزه اختصاص مي يابد.

وزير ارتباطات با اعلام اينکه صوت و تصوير فراگير بايد تعريف شود افزود: اگر ويدئو خانگي را با سي دي بفروشند بايد از وزارت ارشاد مجوز بگيرد ولي اگر بخواهد همان را در فضاي مجازي منتشر کند بايد از صدا و سيما مجوز بگيرد؟ ما اين موضوع را قبول نداريم و پيگيري مي کنيم.

وي ب انتقاد از صدا و سيما تصريح کرد:  اگر کسي بخواهد تلويزيون اينترنتي راه بيندازد، بله از صدا و سيما مجوز بگيرد ولي هر پادکست را نمي‌توان صوت و تصوير فراگير تعريف کرد.

جوان ترين وزير کابينه دوازدهم با اعلام اينکه برخي با توسعه کسب و کار هاي نوپا مخالف هستند گفت: اين کشور براي همه ماست و در آن قانون جاري است و بايد ببينيم قانون چه ميگويد.

آذري جهرمي تاکيد کرد: ما مي‌توانيم کشور خودمان را بسازيم و تا کنون هم توانسته ايم و بايد اختلافات براي حذف يکديگر را کنار بگذاريم و همه با هم تلاش کنيم تا مشکلات را پشت سر بگذاريم.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16548
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي