سرویس تلفن همراه ۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۳ : ۲۷ شماره: 16573
خداحافظي با مکالمات نامحدود؛ جايگزيني بسته‌هاي ترکيبي
اگرچه مکالمات نامحدود تلفن همراه در زمان ارائه با استقبال کاربران مواجه شده بود، با حذف اين طرح تشويقي، در حال حاضر مشترکان مي‌توانند بسته‌هاي ترکيبي اپراتورها را شامل ترکيبي از مکالمه، پيامک و حجم اينترنت دريافت کنند.

وايمکس نيوز- ارائه مکالمات نامحدود در برهه‌اي از زمان در سال‌هاي گذشته از جمله طرح‌هاي مورد توجه برخي مشترکان در حوزه تلفن همراه بود و اپراتورهاي مختلف هر يک طرحي را براي استفاده از مکالمات رايگان موبايلي در نظر گرفته بودند تا مشترکان بتوانند با پرداخت هزينه‌هاي مربوطه، به مدت يک ماه مکالمات درون‌شبکه‌اي رايگان داشته باشند. اما اين طرح پس از گذشت چند ماه در حالي که با استقبال نسبي مشترکان مواجه شده بود، به دليل آنچه ايجاد مشکل در شبکه اپراتورها و بالا رفتن قطعي تماس‌ها اعلام شد، بنا به دستور رگولاتوري متوقف شد.

مکالمه نامحدود روي شبکه اثرات نامطلوبي داشت

صادق عباسي شاهکوه در زماني که معاونت سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي را برعهده داشت، براي محدوديت اين طرح، به تاثير آن بر کيفيت شبکه اشاره کرده و گفته بود: به نظر مي‌رسد طرح مکالمه نامحدود روي شبکه اثرات نامطلوبي داشته است. عمده‌ترين اشکالاتي که در خصوص اجراي اين طرح‌ها وجود داشته، اطلاع‌رساني غيرشفاف به مردم و بحث کيفيت پايين شبکه بوده، چرا که قرار نيست اجراي اين طرح‌ها کيفيت شبکه را کاهش دهد اما در برخي موارد چنين مشکلي ايجاد شده بود.

در عين حال اعتراضاتي مطرح شد مبني بر اينکه وزارت ارتباطات به جاي مکلف کردن اپراتورها به ارائه خدمات باکيفيت‌تر، جلوي اجراي اين نوع طرح‌ها که براي مردم صرفه اقتصادي به دنبال دارد را مي‌گيرد، اما محمود واعظي - وزير پيشين ارتباطات و فناوري اطلاعات - با اشاره به تلاش اپراتورها براي آسايش مردم گفت: ما با اين‌که اپراتورها قيمت‌ها را کاهش دهند، مشکلي نداريم و از اين‌که بخواهند امکانات بيشتري در اختيار مردم قرار دهند، استقبال هم مي‌کنيم، اما بايد به گونه‌اي عمل کرد که اپراتورها با رقابت با هم دچار مشکل در شبکه نشوند و با اين‌که مردم نتوانند از امکانات به درستي استفاده کنند موافق نيستيم.

واعظي با بيان اينکه خود اپراتورها تقاضاي قطع اين خدمات را داشته‌اند نيز اظهار کرد: شبکه‌هاي اپراتورهاي تلفن همراه در جريان رقابت‌ با يکديگر در ارائه طرح‌هاي تخفيفي با اختلالاتي مواجه شدند که درنهايت خودشان درخواست کردند که رگولاتوري‌هاي وزارت ارتباطات اين بسته‌ها را کنترل کنند تا مردم با مشکل مواجه نشوند. با اينکه اپراتورها طرح‌هاي ترجيحي از نظر قيمت و کيفيت براي مردم ارائه کنند، موافق هستيم اما شرط ارائه اين طرح‌ها آن است که قابل اجرا باشند و مردم به زحمت نيفتند.

امکان ارائه طرح‌هاي تشويقي تعرفه‌اي وجود دارد

البته پس از آن حسين فلاح جوشقاني- رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي- با بيان اينکه طبق پروانه اپراتورها، امکان ارائه طرح‌هاي تشويقي تعرفه‌اي وجود دارد، اظهار کرد: قطعا اپراتورها مي‌توانند در چارچوب پروانه خود به ارائه طرح‌هاي مختلف بپردازند، چراکه ما در اين زمينه تعيين تکليف نمي‌کنيم و اين امکان وجود دارد که اپراتورهاي مختلف تخفيف‌هاي متنوعي را براي مشترکان در نظر بگيرند.

وي همچنين تاکيد کرد: در شرايطي که اپراتور امکان ارائه‌ي طرح‌هايي با قيمت مناسب و حفظ کيفيت و رضايت مردم را داشته باشد، رگولاتور ممانعت نخواهد کرد. در آن مقطع هم بحث ما اين نبود که جلوي اجراي اين طرح‌ گرفته شود، بلکه ما بر اين نکته تاکيد داشتيم که بايد شرايط اجراي طرح‌ها به گونه‌اي باشد که موجبات نارضايتي مشترکان از خدمات اپراتور را به همراه نداشته باشد.

مسوولان ارتباطي همچنين معتقد بودند در هيچ کشوري در دنيا اين‌گونه نيست که طرح‌هاي تشويقي را به طور تمام مدت ارائه کند و طرح‌هاي تشويقي مربوط به يک دوره زماني خاص مي‌شوند و در زمان ارائه آن‌ها بايد مشترک به طور شفاف بداند که تفاوت اين سرويس با شرايط عادي از چه قرار است.

بسته‌هاي ترکيبي چرا جايگزين مکالمات نامحدود موبايل شد؟

اگرچه پس از توقف سرويس مکالمات نامحدود توسط رگولاتوري، براي مدتي باز هم اين طرح‌هاي تشويقي به نحوي از سوي اپراتورها از سر گرفته شد، اما در نهايت  از همان طرح‌هاي قبلي که استقبال به نسبت خوب مشترکان را به همراه داشت خبري نشد. تا اينکه با گذشت زمان، واعظي تابستان سال گذشته به لزوم ارائه بسته‌هاي ترکيبي صوت و ديتا توسط اپراتورهاي موبايل تاکيد کرد که تا حدي شبيه به طرح‌هاي مکالمه نامحدود است.

وي با اشاره به لزوم اقتصادي شدن تعرفه‌ها براي کاربران در کنار سوددهي شرکت‌ها، گفته بود: برنامه داريم بسته‌هايي را تعريف کنيم که براي مردم اقتصادي باشد، فکر کنيم اين کار در کوتاه‌مدت از درآمد مي‌کاهد اما اگر نگاه درازمدت داشته باشيم، يک فرمول برد-برد است. بايد با تعريف بسته‌هاي اقتصادي نوآوري داشته باشيم تا هم شرکت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت و هم مردم از آن استفاده کنند. کشورهاي جهان با مجموعه متعددي از بسته‌ها طرف هستند بنابراين ما نيز بايد بسته‌هاي ترکيبي از صوت و ديتا داشته باشيم.

پس از آن اپراتورهاي موبايل و همچنين مخابرات ايران و حتي برخي ديگر از اپراتورهاي ارائه‌دهندگان خدمات اينترنتي، به ارائه بسته‌هاي ترکيبي شامل صوت و ديتا و يا ترکيبي از صوت، ديتا، خدمات ابري، سرويس ADSL و تلويزيون اينترنتي اقدام کردند. بنابراين در حال حاضر مشترکان مي‌توانند چندين دقيقه مکالمه، تعداد مشخصي پيامک، حجم مشخصي اينترنت و يا ساير خدمات را با انتخاب بسته‌هاي مختلف ارائه‌شده توسط اپراتورها دريافت کنند.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16573
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي