سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۷/۳/۸ - ۱۲ : ۹ شماره: 16616
مرکز ماهر اعلام کرد: «جت فيلتر» را نصب نکنيد
مرکز مديريت امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه‌اي نسبت به انتشار بدافزارهاي عبور از فيلترينگ تلگرام هشدار داد و اعلام کرد که اين ويروسهاي مخرب با هدف سوءاستفاده از کاربر، رواج يافته اند.

وايمکس نيوز- پس از فيلتر شدن تلگرام بدافزارهاي مختلفي تحت عنوان «تلگرام بدون فيلتر»، «فيلترشکن تلگرام» و غيره در فضاي مجازي منتشر شده اند. مرکز مديريت امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه اي با بررسي اين برنامه ها هشدار داد که اين برنامه هاي نرم افزاري مخرب با فريب کاربر، اقدام به سوء استفاده از اطلاعات کاربر و يا استخراج ارز ديجيتال مي کنند.

در اين راستا اين مرکز با بررسي فني 2 بدافزار «فيلترشکن تلگرام» و «جت فيلتر» اعلام کرد: برنامه «فيلترشکن تلگرام» از جمله برنامه‌هاي آماده‌ اي است که با توجه به کد آن، در مقاطع مختلف زماني با عناوين مختلفي و براي سوءاستفاده‌هاي مختلف منتشر مي‌شود. اين برنامه توسط 12 ضدويروس به عنوان بدافزار تشخيص داده شده است. اين برنامه در تبليغات گسترده در سطح تلگرام منتشر شده که نمونه اي از آن 138 هزار بازديد داشته است.

اين برنامه پس از نصب توسط کاربر مخفي شده و دستورات مخرب مختلفي (نصب بدافزار،عضويت در چند سامانه پيامکي و ...) را از طريق برنامه‌هاي پوش نوتيفيکيشن دريافت مي‌کند.

بررسي ها نشان مي دهد که نحوه استفاده مخرب اين بدافزار از سرويسهاي پوش نوتيفيکيشن اين است که اين برنامه قادر است هر برنامه يا بدافزار ديگري را نيز روي دستگاه کاربر نصب کند.

در همين حال برنامه «جت فيلتر» نيز يکي از بدافزارهايي است که اخيرا با توجه به فيلتر شدن تلگرام، در حال انتشار در کانالهاي تلگرامي است. نام اين برنامه درواقع Android System Web View است که پس از نصب با نام MainActivity روي دستگاه قرار مي گيرد.

اين بدافزار بدون آنکه کاربر متوجه شود، در پس زمينه اقدام به استخراج ارز ديجيتال مونرو کرده و از توانايي دستگاه سوءاستفاده مي کند. متاسفانه در دستگاه موبايل همانند کامپيوتر، کاربر متوجه تغييرات ايجاد شده يا کندي نمي شود و احتمال اينکه متوجه اين سوءاستفاده شود بسيار پايين است.

جزئيات بررسي فني اين دو ويروس مخرب در سايت مرکز ماهر وجود دارد.

منبع: مهر

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16616
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي