سرویس فناوري‌هاي نوين ۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۱۶ : ۱۵ شماره: 16696
توسط محققان دانشگاه تهران؛ مترجم هوشمند متون توليد شد
پژوهشگران و دانشجويان آزمايشگاه پردازش متن و زبان‌هاي طبيعي دانشگاه تهران موفق به ساخت مترجم هوشمند خودکار براي ترجمه متون فارسي و انگليسي شدند.

وايمکس نيوز- پژوهشگران و دانشجويان آزمايشگاه پردازش متن و زبان‌هاي طبيعي دانشگاه تهران به سرپرستي هشام فيلي دانشيار دانشکده مهندسي برق و کامپيوتر موفق به ساخت مترجم هوشمند خودکار براي ترجمه متون فارسي و انگليسي شدند.

به گفته هشام فيلي، تحقيقات براي ساخت اين مترجم از حدود هشت سال پيش آغاز شد و الگوريتم‌هاي مختلف ترجمه ماشيني مورد بررسي، ارزيابي و توسعه قرار گرفت. در طي اين پژوهش‌ها و در دو سال اخير با تمرکز بر مدل‌هاي شبکه عصبي، مترجمي با کيفيت قابل مقايسه با کيفيت ترجمه انساني (در برخي از حوزه‌ها) ارائه شد که ترجمه‌اي روان و با دقت بالا انجام مي‌دهد.

مقايسات انجام شده ميان نتايج اين مترجم و مترجم گوگل نشان مي‌دهد که اين مترجم در زمينه فارسي به انگليسي با اختلاف معناداري نسبت به گوگل بهتر است درعين‌حال که در ترجمه انگليسي به فارسي نيز اندکي بهبود را نشان مي‌دهد.

اين مترجم امکان ترجمه فايل‌هاي متني (مانند Word ،PDF و html) را دارد تا کاربران بتوانند فايل خود را به صورت يکجا در سايت بارگذاري کرده و ترجمه آن را دريافت کنند.

علاوه بر اين پلاگيني براي کمک به ويرايش ترجمه سيستم و توليد ترجمه نهايي ارائه شده است که روي نرم‌افزار Word نصب مي‌شود و کليه امکانات سايت را به نرم افزار Word منتقل مي‌کند.

منبع: مهر

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16696
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي