سرویس وبگشت ۱۳۹۷/۶/۸ - ۱۴ : ۱۴ شماره: 16904
سوءاستفاده از اپليکيشن رسيدساز هنگام خريد
اگرچه امروزه استفاده از اپليکيشن‌ها براي فعاليت‌هاي روزمره اقدامي متداول است، اما برخي از برنامه‌ها هستند که با اهداف مجرمانه طراحي شدند. اپليکيشن رسيدساز يکي از اين نمونه‌هاست که هنگام خريد مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار گرفته است.

وايمکس نيوز- اين روزها شاهد يکه‌تازي اپليکيشن‌هاي مختلف هستيم، اپليکيشن‌هايي که توانايي انجام کارهاي فراواني را در فضاي مجازي دارند، از پرداخت گرفته تا خريد، دانلود و غيره. اين روزها حتي در تاکسي‌ها اپليکيشن‌هايي را مشاهد مي‌کنيد که مي‌توانيد با آن‌ها کرايه خودرو خود را پرداخت کنيد و ديگر مشکل پول خرد و غيره نداشته باشيد.

در کنار اين اپليکشن‌هايي که هر روزه تبليغ مي‌شوند تا کاربران با نصب آن‌ها کارهاي روزانه خود را به راحتي انجام دهند، شاهد توليد اپليکيشن‌هايي هستيم که بي‌سروصدا وارد بازار مي‌شوند و گاهي اوقات از سوي مجرمان حرفه‌اي سايبري طراحي و توليد شده‌اند و افراد سودجو مي‌توانند از آن‌ها استفاده مجرمانه داشته باشند.

از طرفي برخي کاربران از اپليکيشن‌هاي تلفن همراه استفاده غيرمجاز مي‌کنند؛ در گزارش منتشره در وب‌سايت پليس فتا به اين اپليکيشن‌ها اشاره شده است؛ اينکه اين روزها شاهد طراحي اپليکيشن‌هاي رسيدساز هستيم که برخي از مجرمان سايبري با نصب برروي گوشي خود و سوءاستفاده از قابليت‌هاي آن اقدام به کلاهبرداري از افراد هنگام خريد از فروشگاه‌ها کردند. اين برنامه‌ها شايد در ابتدا با هدف شوخي دوستانه طراحي شده اما نه تنها افراد سودجو آن را شوخي در نظر نگرفته بلکه کاملا جدي با آن برخورد کرده و از آن استفاده‌هاي مجرمانه مي‌کنند.

اين افراد بعد از خريد از فروشگاه‌ها و يا هنگام پرداخت بدهي‌هاي خود، ادعا مي‌کنند که وجه مورد نظر را به حساب قرباني واريز کرده‌اند و رسيد طراحي‌شده را به عنوان مدرک به فرد مخاطب ارائه مي‌دهند. رسيدي که فاقد اعتبار بوده و هيچ ارزشي ندارد. اين رسيد جعلي شامل نام و نام خانوادگي، شماره کارت و مبلغ واريزشده به حساب مقصد است. در اين حالت اعتماد فرد قرباني بعد از ديدن نام و شماره کارت خود جلب شده و در ظاهر هيچ مورد مشکوکي وجود ندارد. بنابراين افراد بايد مراقب تراکنش‌هاي بانکي خود باشند.

يکي از مهمترين راه‌ها براي جلوگيري از برداشت غيرمجاز از حساب‌هاي بانکي و يا اطلاع از دريافت وجوه مختلف، فعال بودن سامانه پيامک حساب بانکي است. در اين صورت شما از انجام هرگونه تراکنش بانکي و دريافت يا برداشت از حسابتان مطلع خواهيد شد. کاربران بايد بعد از انجام هر تراکنش بانکي به خصوص تراکنش‌هاي با مبالغ بالا، حتماً موجودي حساب خود را چک کرده و از واريز وجه مطمئن شوند.

البته بر اساس گزارش‌هاي دريافتي، پس از بررسي‌هاي مورد نياز، اقدامات و هماهنگي‌هاي لازم درباره حذف اين اپليکيشن از مارکت‌هاي داخلي انجام شده و در حال حاضر دريافت اين اپليکيشن از مارکت‌هاي داخلي امکان‌پذير نيست. اما همواره اعتماد نابجا به کاربران آنلاين در فضاي مجازي مي‌تواند زمينه‌ساز کاهش امنيت کاربران در فضاي مجازي شود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16904
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي