سرویس اينترنت ۱۳۹۷/۷/۲ - ۹ : ۱۲ شماره: 17010
تعيين تعرفه اينترنت برعهده کيست؟
تعرفه‌ها در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات توسط اعضاي کميسيوني به نام تنظيم مقررات ارتباطات تعيين و تصويب مي‌شوند.

وايمکس نيوز- تعرفه‌گذاري در حوزه ICT از طريق کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات انجام مي‌گيرد و تعرفه‌هاي تعيين‌شده در چارچوب مصوبه‌هاي کميسيون توسط سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي به ذي‌نفعان ابلاغ مي‌شود. مجموعه مصوبات اين کميسيون از ابتدا تاکنون در آدرس www.cra.ir براي عموم قابل دسترسي است.

سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در سال 1382 و با استناد به ماده هفت قانون وظايف و اختيارات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از تجميع معاونت امور مخابراتي اين وزارتخانه و اداره‌کل ارتباطات راديويي تاسيس شد. هدف از ايجاد اين سازمان ايفاي اختيارات حاکميتي، نظارتي و اجرايي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در بخش تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي تعريف شده است تا به عنوان نهاد نظارتي زمينه رقابتي شدن بازار ارائه خدمات مخابراتي و بالا رفتن کيفيت خدمات ارتباطي را فراهم کند. اداره دبيرخانه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات و نظارت بر اجراي مصوبات آن نيز از ديگر وظايف مهم اين سازمان است.

کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات راديويي نهاد مستقلي است که وظيفه سياست‌گذاري، تدوين و تصويب مقررات را در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات برعهده دارد. نظارت بر حسن اجراي قوانين و مقررات و حفظ حقوق مشترکين و کاربران براساس اصول محوري سازمان (يعني رعايت عدالت، انصاف، اخلاق مداري، صراحت، شفافيت و ايجاد فضاي رقابتي سالم ) نيز از ديگر وظايف آن است.

طبق ماده 6 قانون وظايف و اختيارات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات،  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به ترتيب رئيس و دبير کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات محسوب مي‌شوند و نمايندگاني از معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري، وزارت امور اقتصادي و دارايي و سه نفر از صاحب نظرات امور اقتصادي، ارتباطات و يا فناوري اطلاعات نيز ديگر اعضاي آن را تشکيل مي‌دهند که براي مدت چهار سال به اين سمت منصوب مي‌شوند.

از طرفي دبيرخانه کميسيون در سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي قرار دارد و مسئوليت ابلاغ مصوبات، تعيين دستور کار جلسات، برقراري ارتباط با دستگاه‌ها، موسسات و نهادها، تشکيل کارگروه‌هاي کارشناسي و تخصصي و دعوت از ساير کساني که لازم است در جلسات کميسيون حاضر شوند، را برعهده دارد. همچنين، سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، به عنوان بازوي اجرايي کميسيون، مسئوليت نظارت بر اجراي درست مصوبات و تهيه گزارش از بازخورد مصوبات و ارائه آن به کميسيون را عهده‌دار است.

اما اصلاح و تجديد ساختار بخشهاي ارتباطي کشور، تصويب ضوابط و مقررات مربوط به صدور پروانه فعاليت براي ايجاد شبکه و ارائه خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعات در قلمرو شبکه‌هاي غيرمادر، تعيين سياست نرخ‌گذاري و تصويب تعرفه و نرخ ارائه خدمات در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات و تصويب جداول و نرخ‌هاي کليه خدمات ارتباطي، تدوين مقررات ارتباطي کشور و نظارت بر حسن اجراي آن و سياست‌گذاري درباره صدور مجوز فرکانس و تعيين و دريافت حق‌ امتياز صدور مجوز از وظايف کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات راديويي است.

تدوين و تنظيم مقررات، آئين‌نامه‌ها، جدول‌هاي تعرفه و نرخ‌هاي کليه خدمات در بخش‌هاي مختلف ارتباطات و فناوري اطلاعات، هم‌چنين تعيين کف يا سقف آن‌ها به منظور حصول اطمينان از رقابت سالم و تداوم ارائه خدمات و رشد کيفي آن‌ها براي تصويب کميسيون در چارچوب قوانين و مقررات نيز از وظايف و اختيارات سازمان تنظيم مقررات ارتباطات است.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17010
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي