سرویس ICT داخلي ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۲۲ : ۲۷ شماره: 17180
رييس سازمان پدافند غير عامل: وزارت ارتباطات نقش مهمي در امنيت فضاي سايبري دارد
رييس سازمان پدافند غير عامل کشور با اشاره به اينکه امورات زندگي مردم در فضاي سايبري انجام مي شود، تاکيد کرد: امنيت و دفاع در حوزه سايبري بايد به صورت جدي مورد توجه قرار گيرد.

وايمکس نيوز- سردار غلامرضا جلالي رييس سازمان پدافند غير عامل کشور در همايش پدافند غير عامل وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه ما اکنون شاهد دور جديد تهديدها هستيم، گفت: با تقويت بخش دفاعي و نظامي کشور و ايجاد بازدارندگي مناسب در اين حوزه، دشمن رويکردهاي خود را به سمت تهديدات غيرنظامي جديد و پيچيده تر تغيير داده است.

وي جنگ اقتصادي را يکي از رويکردهاي د شمن در اين حوزه عنوان کرد و افزود: جنگ اقتصادي امروز پيچيده تر از گذشته شده است و دشمن از همه مولفه ها، قدرت ها و ابزارهاي بين المللي، اطلاعاتي، مالي و پولي براي فشار به اقتصاد کشور استفاده مي کند.

جلالي تهديدات سايبري را يکي ديگر از تهديدات غير نظامي دشمن بيان کرد و گفت: در اين حوزه با طيفي از تهديدات مواجه هستيم که بستر آن فضاي سايبري، فناوري اطلاعات و شبکه هاي اجتماعي است که ضرورت يک دفاع جامع با هماهنگي تمام بخش ها در اين حوزه احساس مي شود.

رييس سازمان پدافند غير عامل کشور با  اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر عدم وقوع جنگ و انجام مذاکرات با آمريکا در اين شرايط، تصريح کرد: مقام معظم رهبري با توجه به اينکه مباحثي درباره کنارگذاشتن دولت و يا ايجاد سازوکاري در کنار دولت مطرح بود، از دولت مشروع و قانوني کشور که پشتوانه راي مردم را دارد حمايت کردند و از همه خواستند در اين شرايط با يک مقاومت ملي در برابر تهديدها قرار بگيريم.

وي با اشاره به اينکه درحال حاضر سه فرآيند بزرگ در حال شکل گيري است، افزود: اينترنت اشيا يکي از اين فرآيندها است که سرمايه هاي کشور را از ماهيت فيزيکي به سايبري يا سايبري، فيزيکي تغيير مي دهد و به لحاظ شناخت نوع دارايي و مديريت و تهديدها و فرصت ها دچار تحول اساسي و جدي مي شود.

جلالي توسعه شبکه هاي اجتماعي را يکي ديگر از اين فرايندها عنوان کرد و گفت: در شبکه هاي اجتماعي تمرکز مجموعه اي از نيازهاي مردم در حوزه فرهنگي، اطلاعاتي، اقتصادي، اجتماعي، امنيتي، اشتغال، بانکي و ارزي وجود دارد و با توجه به اينکه در اين فرآيند نظام کنترلي و مقررات نويسي در درون سيستم و ذات آن وجود دارد، قابليت کنترل گريزي از دولت ها و حاکميت ها يا کاهش اثرگذاري دولت ها رادر اين فرآيندها شاهد هستيم و اين موضوع ساختارهاي مديريتي، دفاعي، اقتصادي و پولي و مالي را تحت تاثير خود قرار داده است.

وي به هوشمندي به عنوان فرآيند ديگري در اين حوزه اشاره کرد که در حال وقوع است و در ادامه افزود: هوشمندي در ترکيب قابليت هاي فناوري اطلاعات و قابليت هاي فيزيکي توانايي دارند که در اين فرآيند به حداکثر بهره برداري  برسند.

رييس سازمان پدافند غير عامل کشور با تاکيد به اينکه کشور ما با شيب تندي به سمت هوشمند سازي و تبديل دارايي ها حرکت مي کند، گفت: ارتباط اجزاي سيستم، سيستمي شدن دارايي هاي فيزيکي، برنامه ريزي منطقي و کنترل از راه دور از مزيت هاي اين هوشمند سازي که از فناوري اطلاعات به قابليت هاي فيزيکي اضافه مي شود.

وي درباره تهديدات اين حوزه نيز افزود: امکان دسترسي از بيرون توسط دشمنان وجود دارد و امکان کنترل از راه دور يکي از همين تهديدها است.

جلالي با اشاره به اينکه ما هم اکنون در مقابل سيلي از هوشمند سازي قرارداريم، گفت: به طور مثال در خانه هوشمند و يا شهر هوشمند، نوع مديريت شهري، شهروندان و زيرساخت هاي شهري تحت تاثير قرار مي گيرند و نياز به تعريف رگولاتوري در اين حوزه داريم و درغير اين صورت بعد از هوشمند سازي در زيرساخت هاي شهري با ويژگي هاي کنترل گريزي که دارد مشکلاتي ايجاد مي شود.

وي با اشاره به اينکه اين چالش ها، چالش هاي جهاني است، افزود: وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين حوزه وظايف سنگيني دارد و تمام زيرساخت هاي اين خدمات ارتباطي و فناوري اطلاعات را بايد فراهم کند به همين دليل نقش متفاوتي در اين حوزه بر عهده اين وزارتخانه است.

رييس سازمان پدافند غير عامل کشور با تاکيد به اينکه ميزان وابستگي زيرساخت هاي کشور به فضاي سايبري بايد در حد قابل قبول باشد، گفت: در حال حاضر 95 درصد اسکناس به صورت سايبري و 5 درصد به صورت فيزيکي در کشور وجود دارد که اين موضوع نشان مي دهد بايد بتوانيم در فضاي سايبري از اين دارايي ها حفاظت کنيم.

وي با اشاره به اينکه بايد در حوزه حفاظت سه لايه ايمني، امنيت و دفاع با هم هماهنگ باشند، افزود: امنيت و دفاع در حوزه سايبري به دليل اينکه با امورات زندگي مردم وابسته است بايد به صورت جدي مورد توجه قرار گيرد.

جلالي به برگزاري رزمايش هايي در حوزه سايبري با همکاري وزارت ارتباطات و مراکز ديگر اين حوزه در دو ماه گذشته اشاره کرد و گفت: اين رزمايش ها نتايج خوبي داشته و با رفع نواقص در آينده نيز ادامه مي يابد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17180
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي