سرویس اپراتورها ۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۹ : ۵۹ شماره: 17188
فلاح جوشقاني با اشاره به تحريم ها: بسته ارزي اپراتورهاي تلفن همراه پيش بيني شده است
رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ?با اشاره به اينکه بسته اي براي مقابله با تحريم ها و نوسانات ارزي در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تهيه شده است گفت: با ارائه اين بسته مشکلي در زمينه تامين ارز اپراتورها نداريم.

وايمکس نيوز- حسين فلاح جوشقاني رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در گفت‌وگو با مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، درباره ارائه ارز به اپراتورهاي تلفن همراه اظهار کرد: با تمهيدات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و بانک مرکزي، بسته مقابله با تحريم و نوسانات ارز در اين وزارتخانه براي تامين ارز اپراتورهاي تلفن همراه تهيه و در ستاد اقتصادي دولت مطرح شد، بنابراين در اين زمينه مشکلي وجود ندارد.

رييس رگولاتوري افزود: پيش از اين اپراتورها نيازهاي خود را به ما اعلام کرده بودند و پس از بررسي و تاييد معاونت توسعه، هماهنگي و امور پشتيباني و بانک مرکزي نيازها تاييد و هماهنگي هاي ارزي در دولت انجام شد.

وي درباره اجراي طرح رجيستري خاطرنشان کرد: در اجراي طرح رجيستري، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مسئوليت کميته راهبردي اين طرح را به عهده دارد که در دو فاز ساماندهي گوشي هاي تلفن همراه و ساماندهي تبلت‎ها اجرايي شده است.

فلاح جوشقاني با بيان اينکه توجه بيشتر ما به فاز نخست اين طرح بود تصريح کرد: فاز نخست اين طرح براي جلوگيري از قاچاق گوشي تلفن همراه اجرا شد، البته وزارت ارتباطات براي اجراي مرحله دوم رجيستري که مربوط به تبلت ها مي شود آمادگي کامل در حوزه فني دارد اما ملاحظاتي در حوزه بازار وجود دارد که اجراي آن را تعويق انداخته است.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه متولي تامين گوشي تلفن همراه در بازار وزارت ارتباطات نيست اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت متولي تامين گوشي در بازار است، بنابراين موضوع تامين ارز گوشي هاي تلفن همراه در حوزه وظايف ما نيست، اما برخي سوءاستفاده ها و مشکلات قضايي هنگام تخصيص ارز با قيمت 4200 توماني صورت گرفت که منجر شد تا تعداد زيادي گوشي در گمرک باقي بماند که براي رفع اين موضوع پيگيري هاي لازم را انجام مي دهيم.

رييس رگولاتوري درباره نحوه اتصال گمرک، وزارت صمت و ارتباطات با يکديگر توضيح داد: سامانه همتا اين سه نهاد را به هم متصل کرده است، اين سامانه زير نظر ما نيست اما از قابليت هاي آن در اجراي طرح رجيستري استفاده شده است.

فلاح جوشقاني با اشاره به رفع مشکلات فني در حوزه اتصال برخط اين سامانه ها بيان کرد: ارتباط سامانه همتا، گمرک و نيروي انتظامي برقرار شده است تا گوشي هاي تلفن همراه بعد از اربعين(8 آبان) با شماره گذرنامه و شماره مسافري وارد شوند.

فلاح جوشقاني با بيان اينکه طرح رجيستري در اجراي صحيح اينترنت اشيا تاثيرگذار است خاطرنشان کرد: پس از اجرايي شدن اينترنت اشيا در کشور همه تجهيزات بايد داراي شناسه IMEI باشند و به سيم کارت متصل شوند.

معاون وزير ارتباطات با اشاره به اينکه تنها تامين کننده سرويس تلفن ثابت در کشور مخابرات است افزود: اگرچه استفاده از تلفن ثابت در سال هاي اخير روند کاهشي دارد  اما وجود آن همچنان مورد نياز است، البته حکم ديوان عدالت اداري براي حذف تعرفه تلفن ثابت مشکلاتي را براي مخابرات ايجاد کرد که راهکارهاي مختلفي براي اين معضل ارائه کرده ايم و در حال بررسي است.در حال حاضر 6تا7 ميليون خط تلفن ثابت بدون کارکرد وجود دارد و هزينه نگهداري آن بيش از 7 تا8 هزار تومان در ماه است که براي اين خطوط فقط آبونمان پرداخت مي شود.

فلاح جوشقاني درباره تعرفه هاي تلفن همراه و شرکت  FCPافزود: در چند ماه گذشته با افزايش قيمت ارز، هزينه هاي خدمات اپراتورها نيز افزايش يافته اما در کميسيون تنظيم مقررات سقف و کف براي قيمت ها تعيين شده است، بنابراين اپراتورها مجازند بين سقف و کف و بر اساس تحليلي که از بازار دارند قيمت ها را اعلام کنند.

رييس رگولاتوري بيان کرد: اپراتورها در يکي دو سال گذشته با توجه به شرايط بازار، تعرفه ها را در پايين ترين ميزان اعلام مي کردند اما اکنون با توجه به شرايط اقتصادي تعرفه ها افزايش يافته است به طوري که اينترنت 10 درصد و مکالمه ها با دو برابر افزايش قيمت مواجه هستند که اين افزايش همچنان طبق مقررات است.

وي افزود:  مخابرات با طرح همکدسازي 70 درصد قيمت ها را کاهش داد، اما اکنون قيمت ها به سقف رسيده است و گزارش اين کار براي کميسيون تنظيم مقررات آماده شده که بر اساس جمع بندي کميسيون تنظيم مقررات قيمتي خلاف قانون و بالاتر از سقف تعيين شده نداشتيم. 

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17188
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي