سرویس ICT داخلي ۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۲۲ : ۳۹ شماره: 17247
مديرکل جغرافيايي و اطلاعات مکاني شرکت ملي پست: نظام آدرس نويسي بر اساس کدپستي مختص ايران است
مديرکل جغرافيايي و اطلاعات مکاني شرکت ملي پست از اخذ تاييد مجدد گواهينامه استاندارد آدرس نويسي (S42) اتحاديه جهاني پست براي سه سال آتي خبر داد.

وايمکس نيوز- حسن جوادي صادق مديرکل جغرافيايي و اطلاعات مکاني شرکت ملي پست با اشاره به اينکه در سال 2006 پست ايران نظام آدرس دهي خاص خود را منطبق بر کدپستي و نشان پستي، به اتحاديه جهاني پست ((UPU اعلام کرده بود، گفت: بر همين اساس اتحاديه جهاني پست در سال 2012 ، بين 9 کشور منطقه آسيا و اقيانوسيه که نظام آدرس نويسي کشور خود را به اين اتحاديه اعلام کردند، فراخوان داد و سيستم آدرس نويسي ايران با داشتن شاخص ها گواهينامه اين سيستم را دريافت کرد.

جوادي صادق با تاکيد بر اينکه کشور ايران تنها کشوري است که از کدپستي 10 رقمي براي آدرس دهي استفاده مي کند، گفت: نظام استاندارد مکان محور بر اساس کدپستي بانک اطلاعاتي پويا و ديناميکي که مداوم در حال به روزرساني و همگام با تغييرات محيطي است به روزرساني مي شود.

مديرکل جغرافيايي و اطلاعات مکاني شرکت ملي پست جزييات نشاني را يکي از اصلي ترين شاخص هاي دريافت گواهينامه استاندارد آدرس نويسي دانست، افزود: علاوه بر آن داشتن جزييات نشاني در چهار بخش نشاني شهري، روستايي، صندوق شخصي و پست رستانت (پستي است که شخص بدون داشتن آدرس مکاني به دفتر پست منطقه مراجعه کرده و درخواست پست رستانت مي کند و مراسلات پستي به آن آدرس ارسال مي شود) نيز از ديگر شاخص هاي دريافت اين گواهينامه بود که نظام آدرس نويسي کشور همه را داراست.

وي افزود: امسال اتحاديه جهاني پست بار ديگر با تاييد نظام آدرس نويسي اين گواهينامه را براي سه سال آتي براي کشورمان تمديد کرد.

مديرکل جغرافيايي و اطلاعات مکاني شرکت ملي پست با اعلام اينکه پروژه GNAF امسال در نمايشگاه پست اکسپو آلمان به عنوان يکي از امتيازات نظام آدرس نويسي کشور ايران معرفي شد، گفت: اين موضوع با توجه به حضور شرکت هاي اطلاعاتي مکان محور مانند گوگل در اين نمايشگاه بسيار مورد توجه قرار گرفت و ما اميدواريم با تکميل اين پروژه بتوان سرويس هاي ارزش افزوده و مکان محوري را بر اساس آن در کشور راه اندازي کنيم.

جوادي صادق در پايان افزود: مطمئن هستم تا سه سال آينده بانک اطلاعاتي GNAF تکميل مي شود و بانک اطلاعاتي آدرس نويسي ايران را بر اساس ويژگي هاي مکاني خواهيم داشت.

بر اساس اين گزارش، شرکت ملي پست ايران پيش از اين در سال 2012 در کارگاه بين المللي توسعه نشاني استاندارد، براي نخستين بار موفق به دريافت گواهينامه استاندارد آدرس نويسي (S42) شد، همچنين در اين کارگاه، الگوي آدرس نويسي ايران در استاندارد S42 اتحاديه پستي جهاني به ثبت رسيد.

اتحاديه پستي جهاني با هدف کاهش مشکلات مکان يابي، يکپارچه سازي اجزاي نشاني، سهولت در تجزيه و توزيع، توليد و مديريت بانک اطلاعات نشاني و سهولت در دسته بندي و شناخت مشتريان از سال 2009 تا 2012 اقدام به طرح استاندارد سازي آدرس ها در منطقه آسيا و اقيانوسيه کرد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17247
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي