سرویس تلفن همراه ۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۲۲ : ۴۵ شماره: 17248
بلايي که موبايل بر سر خواب شبانه مي‌آورد!
تحقيقات اخير نشان مي‌دهند سلول‌هاي حساس به نوري که در چشم وجود دارند با قرار گرفتن در معرض نور، ساعت بدن را تغيير مي‌دهند.

وايمکس نيوز- «خبرآنلاين» به نقل از مديکال‌نيوز نوشت: قرار گرفتن طولاني مدت در مقابل نور، بخصوص اگر خارج از ريتم شبانه‌روزي فعاليت‌هاي شخص باشد، در برنامه‌ي خواب اختلال ايجاد کرده و سلامت انسان را به خطر مي‌اندازد. يکي از شايع‌ترين علت‌هاي قرار گرفتن در معرض نور در شب، استفاده از تلفن همراه قبل از خواب است.

محققان مؤسسه‌ي سالک (Salk)، در راستاي يافتن درماني براي بيخوابي شبانه، پاهاي بي‌قرار، ميگرن و اختلال در نظم برنامه‌خواب، به اين نتيجه رسيده‌اند که از بين رفتن نظم شبانه‌روزي ساعت بدن، در نهايت مشکلات متعددي براي سلامتي انسان به وجود مي‌آورد که بعضي از آن‌ها مانند سندرم متابوليک، مقاومت به انسولين، چاقي مفرط، اختلال‌هاي شناختي و در برخي موارد حاد، سرطان، نيازمند درمان‌هاي طولاني مدت هستند.

از آنجا که امروزه اکثر منابع نوري که استفاده مي‌کنيم، مصنوعي هستند، چرخه‌ي خواب و بيداري ديگر وابسته به الگوي شب و روز نيست. از آن گذشته، با ورود تلفن‌هاي هوشمند به زندگي انسان، مدت زمان استفاده از تکنولوژي و خيره شدن به نور صفحه‌ي آن‌ها از هر زمان ديگري بيشتر شده است.

ساعت خواب و نظم شبانه‌روزي بدن

همانطور که مي‌دانيد، ساعت بدن از الگوي بيست و چهار ساعته‌ي شبانه‌روز پيروي مي‌کند که چرخه‌ي خواب و بيداري نيز تحت تأثير اين زمان‌بندي قرار مي‌گيرد. در حقيقت تمام سلول‌ها، بافت‌ها و اعضاي بدن وابسته به اين الگو هستند.

تحقيقات اخير بر گروهي از سلول‌ها در شبکيه و حساس به نور متمرکز شده است. همانطور که گفته شد، اين سلول‌ها به نور حساسند اما تصويري به مغز ارسال نمي‌کنند، بلکه سطح نور محيط را بررسي مي‌کنند تا سيگنال‌هاي مرتبط با عملکرد بيولوژيکي را به مغز ارسال کنند.

پروتئيني به نام ملانوپسين در اين سلول‌ها، به پردازش نور محيط کمک مي‌کند و اگر مدت طولاني مقابل نور قرار بگيرد، مجدد درون سلول‌ها احيا مي‌شود. ادامه يافتن اين فرايند، به مغز سيگنال‌هايي مرتبط با قرار گرفتن مقابل نور پايدار ارسال مي‌شود و در نتيجه مغز الگوي خواب و زمان استراحت را تغيير مي‌دهد و به اين صورت است که در نظم خواب اختلال ايجاد مي‌شود. پس از بررسي اين فرايند، محققان با بررسي ملانوپسين در سلول‌هاي چشم، پي برده‌اند که اگرچه بعضي از سلول‌ها حساسيت خود را در طولاني مدت نسبت به نور پايدار از دست مي‌دهند، اما بعضي ديگر، همچنان اين حساسيت را حفظ مي‌کنند. زيرا سلول‌هاي دسته دوم داراي ملانوپسيني هستند که حاوي ارستين (Arrestin) است.

نگاه کردن بيش از حد به صفحه‌ي تلفن‌هاي هوشمند، بخصوص شب‌ها و زمان خواب، به علت تغيير دادن نظم نور دريافتي چشم و همانطور که گفته شد، ارسال سيگنال‌هاي دريافت نور به مغز مي‌تواند باعث اختلال در ساعت بدن شده و براي مدت طولاني احساس نياز به خواب را از بين ببرد. پس بهتر است سعي کنيد استفاده از تلفن همراه را به زماني غير از زمان خواب موکول کنيد.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17248
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي