سرویس ICT بين الملل ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۲۳ : ۵۵ شماره: 17347
معاون وزير ارتباطات پاسخ داد قيمت مکالمات خارجي کاهش مي‌يابد؟
مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت با بيان اين‌که شرکت‌هاي بخش خصوصي مي‌توانند با انعطاف‌پذيري بيش‌تري کار کنند و قراردادهاي بهتري با خارجي‌ها ببندند،‌ گفت: اگر آن‌ها بتوانند قيمت‌هاي مناسب‌تري بگيرند، ممکن است بتوانند تخفيفي به مردم بدهند.

وايمکس نيوز- صادق عباسي شاهکوه با اشاره به تصميم براي رفع انحصار زيرساخت از مکالمات بين‌الملل اظهار کرد: برنامه‌اي بود که وزير ارتباطات از سال گذشته اعلام کرد که ما بخش ترافيک تلفني بين‌المللي را در اختيار اپراتورها قرار دهيم. البته حالا هم بخشي از اين ترافيک در اختيار غيرزيرساخت و بخش خصوصي است اما با برنامه‌ي جديد بنا داريم تمامي اين انتقال ترافيک را در اختيار اپراتورها قرار دهيم.

وي با بيان اين‌که طرح‌هايي براي برداشتن اين انحصار ارائه شده بود، افزود: با توجه به مسائل ارزي پيش آمده و از آنجاکه اين مساله تا حد زيادي مربوط به مسائل ارزي هست، زيرا ترافيک خارجي پرداخت يا مبادلات ارزي دارد و ممکن است بخش خصوصي را مقداري دچار مشکل کند، مقداري تاخير کرديم که جوانب اين مساله بررسي شود. اکنون طرح نهايي آماده است که اگر در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات به تصويب برسد، اجرايش مي‌کنيم.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره نحوه‌ي رفع انحصار توضيح داد: الان وضعيت اپراتورها به اين شکل است که ترافيک تلفني را از مردم جمع‌آوري مي‌کنند و به زيرساخت تحويل مي‌دهند که به خارج حمل کند و اين قسمت بايد انجام شود و هميشه خواهد بود، زيرا بنا به دلايل قانوني، اين ترافيک حتما بايد از مسير زيرساخت عبور کند. اما در حال حاضر قرارداد با شرکت‌هاي خارجي را هم انجام مي‌دهيم و اکنون مي‌خواهيم اين بخش را به اپراتورها واگذار کنيم.

عباسي شاهکوه در ادامه اظهار کرد: در مدلي که ارائه داديم و درصورتي که تصويب آن نهايي و اجرايي شود، اپراتورها قرارداد را خودشان مي‌بندند و هزينه و درآمد هم مربوط به خودشان مي‌شود و تنها بايد هزينه‌هاي مربوط به زيرساخت را پرداخت کنند تا ما ترافيکشان را عبور دهيم و ديگر درگير قرارداد بين اپراتورهاي داخلي و خارجي نباشيم.

وي در پاسخ به اين‌که اين موضوع چه تاثيري بر درآمد اپراتورها دارد، گفت: به هر حال ما يک شرکت دولتي هستيم و آن‌ها، شرکت‌هاي بخش خصوصي هستند و امکان دارد با انعطاف‌پذيري بيش‌تري کار کنند و قراردادهاي بهتري با خارجي‌ها ببندند. اگر آن‌ها بتوانند قيمت‌هاي مناسب‌تري  بگيرند، ممکن است بتوانند تخفيفي به مردم بدهند و درآمدي را که بخشي از آن را به ما مي‌دهند، خودشان کسب مي‌کنند و متناسب با آن عمل کرده و احتمال دارد بتوانند بهتر کار کنند.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت هم‌چنين خاطرنشان کرد: هر اپراتور مجاز که از سازمان تنظيم مقررات ارتباطات مجوز دارد و مي‌تواند به مردم شماره بدهد که دو صفر را بگيرند و با خارج از کشور ارتباط برقرار کنند، اين اختيار را خواهند داشت. ما نيز اين آزادي عمل را به اين اپراتورها مي‌دهيم که اگر آن‌ها توانايي‌اش را داشته باشند، بتوانند بهتر از ما به مردم سرويس دهند.

به گزارش ايسنا، شرکت ارتباطات زيرساخت ايران قصد دارد سرويس مکالمات بين‌الملل را از انحصار خود خارج کرده و ارائه خدمات مکالمات تلفني بين‌الملل را به اپراتورهاي ارتباطي و شرکت‌هاي خصوصي واگذار کند تا از طرفي تصدي شرکت ارتباطات زيرساخت در اين حوزه کاهش و هم‌چنين درآمد اپراتورها افزايش يابد.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17347
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي