سرویس اينترنت ۱۳۹۱/۲/۳۱ - ۱۹ : ۴۳ شماره: 3475
ماجرای درز اطلاعات سایت‌های اینترنتی در کشور چیست؟
اخباری در برخی سایتهای اینترنتی منتشر شده که از درز اطلاعات هزاران سایت و وبلاگ ثبت شده در سایت ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی خبر می‌دهد. بر اساس این اخبار گفته می‌شود یکی از کارمندان مرکز توسعه‌ی فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال موجب درز اطلاعات محرمانه سایت‌ها و وبلاگ‌ها شده است.

در این زمینه صحبت‌ها به راه‌اندازی جمعی با نام مجمع فعالان فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال کشیده شد و از عدم صلاحیت این مجمع و غیرمجاز‌ بودن فعالیت آن صحبت به میان آمد. حتی عده‌ای این‌گونه مطرح کرده‌اند که فعالان این مجمع که برخی از آن‌ها پیش‌تر در مرکز توسعه‌ی فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌ها فعالیت داشتند، موجب درز این اطلاعات شده‌اند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات ایسنا، به منظور انتظام امور و فعالیتهای اطلاع‌رسانی و توسعه خدمات دسترسی به اینترنت در کشور و با هدف ساماندهی (ثبت، حمایت و نظارت) فعالیت پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اینترنتی ایرانی در کشور و با مدنظر قرارد ادن حق دسترسی آزاد و سالم مردم به اطلاعات و دانش، حمایت از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی قانونی و رعایت حقوق اجتماعی و صیانت از ارزش‌های اسلامی، ملی، فرهنگی و اجتماعی کشور و همچنین تصویب نامه هیأت وزیران مبنی بر آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و سایت‌های ایرانی اعم از وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها این طرح از دی ماه سال 1385 به اجرا درآمد.

کلیه دارندگان وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌توانستند نسبت به ثبت پایگاه اینترنتی خود در سایت ساماندهی اقدام کنند. پس از ثبت وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها نامه الکترونیکی از طرف ستاد ساماندهی وب‌سایت‌های ایرانی مبنی بر دریافت اطلاعات به آدرس الکترونیکی وب سایت مذکور ارسال می‌شد.

نکته‌ای که ممکن است باعث ابهام شود این است که مگر در این سایت‌ها و وبلاگ‌ها که تمام اخبار و مطالب خود را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند، چه سر مگویی وجود داشته است و یا حتی صاحبان این سایت‌ها چه اطلاعات محرمانه‌ای داشته‌اند که اکنون انتشار آن‌ها بخواهد تا این اندازه حساسیت‌بر‌انگیز باشد؟

محمد‌صادق افراسیابی - معاون مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌ها دیجیتال ارشاد - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا توضیح بیشتر در این زمینه را به جلسه‌ای که قرار است فردا با حضور مدیر عامل مرکز توسعه برگزار شود، موکول کرد.

اما محمدجعفر محمدزاده - معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه ایسنا درباره درز اطلاعات سایت‌ها و وبلاگ‌ها از پایگاه ساماندهی گفت: سرور این پایگاه دست مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال است و کل سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که ساماندهی شدند، در این سایت ثبت می‌شوند و ما هم به نوعی کاربر آن هستیم و از آن بهره‌برداری می‌کنیم.

او با تاکید مجدد بر اینکه سرور اصلی دست مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال است و اطلاعات مهمی لو نرفته خاطر نشان کرد: اما امسال طرح ما برای رسانه‌هایی است که کار ارتباط جمعی می‌کنند، مثل پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و خبرگزاری‌ها.

وی گفت: دوستان ما در این باره تدبیر می‌کنند و آنقدر نباید این مساله مشکل‌دار باشد، برای مجموعه‌ای که به معاونت مربوط است تلاش می‌کنیم، زیرا وبلاگ‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی هم در این سایت ثبت شده‌اند اما آنچه ما متولی آن هستیم، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌های الکترونیکی و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی هستند که تا پایان سال جمع‌آوری و ساماندهی این اطلاعات نیز انجام می‌شود.

محمدرضا منتظرقائم - کارشناس - در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: بحث‌هایی که مطرح می‌شود مربوط به انتشار اطلاعات محرمانه در فضای مجازی نیست، اما به هر حال برخی افراد از دسترسی خود به اطلاعات محرمانه سو‌ءاستفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: زمانی که یک فرد برای ثبت یک سایت و یا وبلاگ به وزارت ارشاد مراجعه می‌کند، برخی اطلاعات محرمانه مانند نشانی محل سکونت، شماره تلفن همراه و یک آدرس ای‌میل از او گرفته می‌شود. اکنون اتفاقی که افتاده این است که از این شماره تلفن‌ها، آدرس‌ها و نشانی‌های الکترونیکی برای تبلیغ این مجمع استفاده شده است و این موضوع خلاف قانون و اخلاق به‌شمار می‌رود.

منتظر‌قائم در ادامه اظهار کرد: افراد برای ثبت سایت‌های خود نشانی اینترنتی و یا نشانی منزل و شماره تلفن همراه خود را برای این نداده‌اند که بعد‌ها قرار باشد به این آدرس‌ها و شماره‌ها بسته‌های تبلیغاتی ارسال شود. اکنون عده‌ای از دسترسی به این اطلاعات سو‌ءاستفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: حتی این افراد پیش از راه‌اندازی مجمع و خروج از مرکز توسعه ارتباطات تهدید کرده بودند که اگر این اطلاعات در اختیار آن‌ها قرار نگیرد، ممکن است چه اقداماتی انجام دهند.

منتظر‌قائم تاکید کرد: بنده و عده‌ای از همکاران من به عنوان افرادی که سال‌هاست در فضای مجازی فعالیت داریم، در زمان پرکردن فرم‌های محرمانه ارشاد یک آدرس ای‌میل جدید به این منظور تعریف کردیم تا آن آدرس تنها برای این باشد که اگر زمانی قرار شد ارشاد سایت ما را فیلتر کند، به آن آدرس اطلاع‌ دهد، اما اکنون می‌بینیم که در آن آدرس پیام‌هایی از این مجمع وجود دارد و همین موضوع به خوبی گویای آن است که اطلاعات ما توسط این افراد مورد سوء‌استفاده قرار گرفته است.

وی در عین حال اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب به فعالان عرصه سایبری لقب افسران جنگ نرم داده‌اند؛ اکنون اطلاعات مربوط به این افراد ممکن است به گونه‌های مختلف مورد سوءاستفاده قرار بگیرد و قطعا بسیاری از فعالان این عرصه به هیچ عنوان علاقه ندارند که آدرس منزل آن‌ها و حتی شماره تلفن همراه آن‌ها در دست دیگران قرار داشته باشد اما اکنون این افراد این اطلاعات را مورد سوءاستفاده قرار داده و از آدرس این افراد برای فرستادن بسته‌های تبلیغاتی مجمع خود استفاده می‌کنند.

منتظر قائم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به عدم صدور مجوزی از سوی وزارت ارشاد برای این مجمع اشاره کرد و گفت: ما بیش از برگزاری همایش این مجمع حتی به اعضای شورای عالی فضای مجازی هم یادآور شدیم که این مجمع فاقد وجاهت قانونی است اما آن‌ها گفتند که با توجه به این که تبلیغات این مجمع در تلویزیون هم پخش شده و دعوت‌نامه آن هم برای ما ارسال شده، ما در این همایش حضور پیدا خواهیم کرد.

این کارشناس ادامه داد: البته پس از این همایش چند نفر از شواری عالی فضای مجازی هم خاطرنشان کردند که حضورشان در این مجمع به معنای آن نیست که مسوولیتی در این مجمع بر عهده دارند و یا این مجمع منتسب به آن‌هاست.

منتظر قائم در ادامه صحبت‌های خود درباره اینکه اگر این اطلاعات تا این اندازه محرمانه تلقی شده پس چگونه به این راحتی در اختیار این افراد قرار گرفته است، به لو رفتن رمزهای عابر بانک‌ها اشاره کرد و گفت:‌ مگر رمز عابربانک‌ها جزو اطلاعات محرمانه محسوب نمی‌شد که دو ماه پیش مورد سوءاستفاده قرار گرفت، آیا می‌توان گفت چون این اطلاعات محرمانه است تنها رییس یک بانک می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد؟

وی همچنین به نام‌گذاری این مجمع اشاره کرد و با بیان این‌که حتی در نام گذاری این مجمع از نام یک سازمان بزرگ دولتی بهره گرفته شده است اظهار کرد: عده‌ای زیادی از فعالان عرصه مجازی در زمان حضور برخی از اعضای مجمع فعلی در بخش دولتی از حضور آن‌ها ابراز نارضایتی می‌کردند و به همین دلیل این افراد تصمیم گرفتند از فضای دولتی خارج شده و در قالب مجموعه‌ای جدید شروع به فعالیت کنند. در این میان برخی منابع مالی که در اختیار اعضای این مجمع قرار داشت هم موجب شد که آن‌ها بتوانند به راحتی همایشی برگزار کنند.

منتظرقائم در ادامه صحبت‌های خود با تاکید مجدد بر این که در حال حاضر بسیاری از فعالان اصلی فضای مجازی از تشکیل چنین مجمعی اعلام نارضایتی می‌کنند، در پاسخ به این‌که اگر تا این اندازه نارضایتی نسبت به حضور این افراد در بخش دولتی وجود داشته حال چگونه این عده تصمیم به راه اندازی یک مجمع مستقل گرفته‌اند و همایشی هم برای آن برگزار کرده‌اند، خاطرنشان کرد: من نمی‌توانم نیت خوانی کنم اما به هر صورت داشتن یک مجمع قدرتمند امتیاز بزرگی در فضای مجازی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: به هر حال اعضای شورای عالی فضای مجازی خود نمی‌توانند وارد امور میدانی و اجرایی شوند به همین دلیل آن‌ها نیاز به یک بازوی اجرایی دارند که این عده اکنون در تلاش هستند خود را به بازوی اجرایی شورا مبدل کنند.

منتظرقائم با تاکید بر این که در اقدامات این مجمع حتی شورای عالی فضای مجازی هم به نوعی مورد سوءاستفاده قرار گرفته، درباره اینکه در حال حاضر چه نیازی به تشکیل مجمعی غیر دولتی احساس می‌شود، گفت: هر مرجع و ارگان دولتی نیاز به یک مجمع خوب از فعالان آن حوزه دارد که نفس این عمل بسیار خوب است اما در حال حاضر انتقادی که به این موضوع وارد است آن که چرا عده‌ای که زمانی مسوولیت دولتی بر عهده داشتند، این مجمع را راه‌اندازی کرده‌اند؟ مگر این افراد چه حرف جدیدی می‌توانند داشته باشند که تاکنون در مناصب دولتی خود آن را بیان نکرده‌اند؟

اما این فعال فضای مجازی در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: به هر صورت نباید برخی رانت‌ها موجب شود که ما شاهد چنین اتفاقاتی باشیم. اکنون اتفاقات رخ داده به گونه‌ای است که افراد شاخص همه حوزه‌های سایبری نسبت به آن گلایه‌مند هستند و از شرایط ایجاد شده اعلام نارضایتی می‌کنند.

بنا بر اعلام، ثبت وب‌سایت‌ها گامی بود در جهت ساماندهی وب‌سایت‌ها تا با حمایت‌های در نظر گرفته شده و نظارت بر آن‌ها خدمات شایانی در عرصه اطلاع‌رسانی آنها ایفا گردد اما پس از انتشار خبر درز اطلاعات این سوال ایجاد شده که این اطلاعات چیست؟

بر اساس اطلاعات موجود کلیه سایت‌ها اعم از خبری، اطلاع رسانی، علمی، آموزشی و... که دارای دامنه منحصر به فرد (Domain) هستند، ملزم به تکمیل فرم ثبت نام در طرح ساماندهی سایتهای ایرانی بودند.

همچنین ثبت وبلاگ‌های بدون دامنه اختصاصی (به عنوان مثال test.samandehi.com ) اجباری نبوده و در صورت تمایل به ثبت وبلاگ، از اطلاعات جمع‌آوری شده در طرح‌های حمایت از پایگاه‌های اینترنتی استفاده خواهد شد.

در بخش مربوطه به راهنمای ثبت نام مسوول سایت شما باید اطلاعات مربوط به مدیر مسوول سایت را تکمیل کنید که شامل موارد زیر است:

1- نام : (نام مدیر مسئول سایت )

2- نام خانوادگی : (نام خانوادگی مدیر مسئول سایت )

3- شماره شناسنامه : (شماره شناسنامه مسئول سایت)

4- تاریخ تولد : (تاریخ تولد مسئول سایت)

5- شماره ملی : (شماره ملی مسئول سایت)

6- ملیت : (ملیت مسئول سایت)

7- جنسیت : (جنسیت مسئول سایت)

8- آدرس : ( آدرس محل سکونت یا محل کار مدیر مسوول سایت که در صورت لزوم از طریق این آدرس قادر به دریافت نامه‌های ارسالی باشد. لطفا حتما شهر و استان را نیز در آدرس خود انتخاب کنید.)

9- تلفن همراه : (از این شماره جهت تماس های ضروری با مسوول سایت استفاده خواهد شد.)

10- تلفن : ( تلفن ثابت مدیر مسوول سایت که در صورت لزوم از این طریق با مدیر مسوول سایت تماس گرفته می‌شود. لطفا حتما کد شهرستان را نیز درج کنید)

در صفحه بعدی باید مشخصات کاربری مورد نظر خود را برای عضویت در سایت ساماندهی وارد کنید که شامل موارد زیر است:

1- نام کاربری (نام کاربری دلخواه برای ورود به سایت ساماندهی. در صورتی که این نام قبلا استفاده شده باشد بلافاصله نمایش داده خواهد شد. )

2- کلمه عبور : (کلمه عبور مورد نظر)

3- کلمه عبور مجدد : (تکرار کلمه عبور مورد نظر)

4- آدرس پست الکترونیکی : ( در این قسمت آدرس پست الکترونیکی خود را که بطور مرتب کنترل می کنید بنویسید. در صورتی که این آدرس قبلا استفاده شده باشد بلافاصله نمایش داده خواهد شد. )

با پایان این مرحله شما یکی از کاربران سایت ستاد ساماندهی وب سایت ها خواهید بود. در این زمان فرم ثبت نام وب سایت به شما نمایش داده خواهد شد تا بتوانید اولین وب‌سایت را به نام خود ثبت کنید. پس از این هر زمان که بخواهید می‌توانید با ورود به سایت ستاد ساماندهی، وب‌سایت‌های دیگری را به نام خود ثبت کنید.‍

به گزارش ایسنا، در فرم ثبت مشخصات سایت نیز باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

1- نام وب سایت: (عنوان دلخواه برای ثبت وب سایت)

2- آدرس وب سایت : (بهتر است آدرس سایت خود را به صورت کامل مانند http://www.samandehi.ir وارد کنید)

3- نوع پایگاه اینترنتی : در این قسمت باید نوع پایگاه اینترنتی خود را مشخص کنید، گزینه‌های قابل انتخاب به شرح ذیل است:

وب سایت: (چنانچه پایگاه اینترنتی شما دارای دامنه (domain) مستقل و منحصر به فرد مانند www.samandehi.com یا www.samandehi.ir است، این گزینه را انتخاب کنید)

وبلاگ دارای دامنه اختصاصی: (چنانچه پایگاه اینترنتی شما از نوع وبلاگ است و دارای دامنه (domain) اختصاصی و منحصر به فرد مانند www.samandehi.com است، این گزینه را انتخاب کنید.

وبلاگ: چنانچه پایگاه اینترنتی شما به صورت وبلاگ بوده و شما این پایگاه را با استفاده از خدمات سرویس دهندگان وبلاگ راه‌اندازی کرده‌اید و آدرس وبلاگ شما شبیه test.samandehi.com است ، این گزینه را انتخاب کنید.

توجه : ثبت وبلاگ‌های بدون دامنه اختصاصی، اجباری نیست. در صورت تمایل به ثبت وبلاگ ، از اطلاعات جمع آوری شده در طرح های حمایت از پایگاه های اینترنتی استفاده خواهد شد.

راهنمای ویرایش مشخصات سایت هم شامل: 1- عنوان وب سایت، 2- نوع پایگاه اینترنتی : ( چنانچه پایگاه اینترنتی شما مربوط به سازمانی دولتی می باشد گزینه "دولتی" را انتخاب کنید، اگر سایت مربوط به یک شرکت خصوصی می باشد گزینه "شرکتی" و اگر سایت شخصی است گزینه "شخصی" را انتخاب کنید؛ 3- هدف از ایجاد وب سایت: ( لطفا در این قسمت انگیزه خود را از راه اندازی این سایت به طور اختصار بیان کنید.)4- زبان برنامه نویسی سایت: (لطفا از بین گزینه های موجود در این قسمت تکنولوژی های به کار رفته در سایت خود را انتخاب کنیند.) 5- نوع بانک اطلاعاتی: ( چنانچه سایت شما دارای بانک اطلاعاتی می باشد نوع آن را مشخص کنید.) 6- سال ایجاد وب سایت، 7- تعداد تقریبی بازدید روزانه از سایت، 8- نام سایت میزبان،9- کشور میزبان سایت، 10- زبان سایت، 11- کاربری پایگاه اینترنتی، 12- نوع محتوای سایت، 13- مخاطبین به لحاظ رده بندی سنی و 14- مخاطبین به لحاظ تخصص: در این قسمت باید مخاطبین پایگاه اینترنتی خود را از نظر تخصص مشخص کنید.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 3475
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي